Pere, kes hakkas ühte hoidma

Sel nädalalõpul jookseb Rakvere Teatrikinos katastroofipõnevik „Greenland: viimane varjupaik“, kus Maad tabab võimas komeet.

Tõnu Lilleorg

Ühel täiesti tavalisel reedel saab ehitusinsener John (mängib Gerard Butler) varem koju, sest objekti töödejuhataja lubab vaevalisel tööjärjel ise silma peal hoida. Mees sõidab äärelinna majja, mis mingis mõttes on tema kodu ja kohtub seal oma abikaasa Allisoniga (Morena Baccarin). Paar on parasjagu määramata ajaks lahus ühe kahetsusväärse juhtumi pärast ja neil on väike poeg Nathan (mulluses filmis „Doktor Uni“ pisirolli teinud Roger Dale Floyd).

Ääretus kosmoses on liikvele läinud komeet või lausa komeediparv, mis on võtnud suuna Maale. Kuna taevakeha pärineb ühest teisest päikesesüsteemist, märgatakse seda alles paar nädalat enne Maa atmosfääri jõudmist. Komeedile on antud nimi Clark, sellest räägitakse pidevalt uudistes kerges toonis, sest üldine arvamus on, et ohtu pole. Kui Maad aga peaks siiski tabama suur komeet, ähvardab see pühkida planeedilt kogu elu.

Nädalalõpu peoks toitu ostma läinud John saab korraga häälsõnumi valitsuselt, kus tal palutakse koos naise ja lapsega minna kiiresti sõjaväebaasi, kust nad saaksid evakueeruda turvalisse pelgupaika. Kuna taevasse on ilmunud ka sõjalennukid, mõistab John, et asi on tõsine ja kiirustab koju. Algab pinev teekond, kusjuures tegelastel pole aimugi, kus sihtkoht asub.

Kui komeedi esimesed tükid planeeti tabavad, algab üleüldine paanika. Olukorda ei tee lihtsamaks see, et valitsus on otsustanud varjupaika viia vaid vähesed inimesed. Need, keda pole otsustatud päästa, üritavad samuti päästelennukitele pääseda. Rüüstatakse poode ja inimeste enesealalhoiuinstinkt tekitab nii vägivalda, kui üksteisest hoolimist. Neis kohtades, kuhu taevakeha tükke pole kukkunud, on olukord vähemalt väliselt tavapärane.

Lisaks pingelisele katastrooffilmile on see linateos ka peredraama. Et tagada oma poja ja enda turvalisus, tuleb Johnil ja Allisonil unustada erimeelsused, hakata koos tegutsema ja loota, et nende senises suhtes olnud positiivsus annab kaelasadanud katsumuses piisavalt jõudu. Näeme pereliikmete haavatavust ja visadust, mis teeb neile kaasaelamise lihtsaks.

Lisaks tegelaste vahetule jälgimisele jutustatakse lugu ka läbi saatelõikude, mida tegelased jälgivad, kui neil õnnestub teleri või raadio juurde pääseda. Need meediasõnumid annavad hästi edasi erinevaid meeleolusid ja loovad tegelastega asetleidvale tähendust ning konteksti.

Naispeategelast mängiv Baccarin, kes on muide Brasiilia päritolu, ütles ühes intervjuus, et selle filmi puhul pole tegu traditsioonilise põnevikuga, kus üks erakordne mees püüab leida lahendust ülikeerulisele olukorrale. Selles loos sõltub tulemus kõigi panusest. Naispeaosatäitja sõnul on loos südant ja sellega võib täiesti nõustuda.

John, Allison ja Allissoni isa Dale märkavad taevas midagi väga imelikku. Foto: pressimaterjalid