Panus kultuuriruumi tõi Lehtse kammerkoorile aasta koor 2021 tiitli

Hiljuti esines Lehtse kammerkoor kontsertkavaga operetist „Ainult unistus“ Sõmerul Lääne-Virumaa aasta tegude väljakuulutamisel. Foto: Katrin Uuspõld

Eesti Kooriühing kuulutas aasta kooriks 2021 tänavu kaks koori: kontsertkooride kategoorias sai selle tiitli kammerkoor Head Ööd, Vend (dirigent Pärt Uusberg), kes paistis 2021. aastal silma aktiivse kontserttegevusega – poole aasta jooksul anti seitse täispikka kontserti üle Eesti. Panuse eest kultuuriruumi pälvis aasta koori tiitli Lehtse kammerkoor (dirigendid Tiiu Tikkerber ja Jaanus Väljaots). Koor tõi oma 40. sünnipäeva tähistamiseks 2021. a sügisel lavale Boris Kõrveri opereti „Ainult unistus“, mida mängiti neli korda. 

Estonia kontserdisaalis tunnustuse vastu võtnud Lehtse kammerkoori dirigent Tiiu Tikkerber ütles, et on eriline ja uskumatu tunne. „Mul jalad nii värisesid, et mõtlesin, kas üldse püsti seisan! Ma ei uskunud, et meie selle tunnustuse saame, sest tavaliselt on saanud suuremad ja uhkemad pealinna koorid. See on suur tunnustus meie koori inimestele, kes on igati seda väärt, sest on olnud väga tublid ja pingutanud väga kõvasti,“ rääkis Tiiu Tikkerber

Et tuua lavale kolmes vaatuses operett 45 tegelasega, mille esietendus oli 1. oktoobril, läks vaja uksjagu pingutust paljudele.

„Kaasatud olid lapsed, sõbrad, vilistlased, nende lapsed – kõik, kes Lehtse juurtega,“ rääkis Tiiu Tikkerber. „Meie lauljad on väga tublid ja ägedad inimesed. Algul õppisime häälepartiisid Zoomi kaudu, kui juba võis kokku tulla, olime õues, siis suurte vahemaadega saalis ja kevadest sügiseni tegime proove igal nädalavahetusel, ainult juuli jätsime puhkamiseks.“

Boris Kõrveri operetti „Ainult unistus“ sõideti Lehtse kultuurimajja vaatama-kuulama üle Eesti, isegi Hiiumaalt ning kõik etendused olid välja müüdud. „Inimesed võtsid väga hästi vastu. Etenduse pikkus oli kolm tund, aga publik ei tüdinud, vaid  ütles, et aeg läks lennates,“ rääkis dirigent Tikkerber.

Äsja esines Lehtse kammerkoor kontsertkavaga operetist „Ainult unistus“ Sõmerul Lääne-Virumaa aasta tegude väljakuulutamisel – ja võttis ühtlasi vastu kolmanda koha maakondlikul tunnustamisel. Millal operetti uuesti tervikuna näha saab, see pole veel teada, küll ütles dirigent Tiiu Tikkerber, et kui neid kutsutakse mõnele peole, on nad valmis seda kavana esitama.

Kooril on lähiajal plaanis ülesastumised vabariigi aastapäeva puhul, 26. veebruaril on Lehtses vabariigi kohvik. „Esineb koor, solistid, sõbrad, küpsetame ise kooke ja teeme võileibu,“ lubas Tikkerber. Esinetakse ka Tapa valla muusikapäevadel aprillis ning suvel on siht reisida Lääne-Horvaatiasse festivalile.

Kokku andis Eesti Koorühing välja 12 tiitlit, millele kandideeris 86 nominenti, kelle hulgast tegi valiku kooriühingu muusikanõukogu. Hinnati kooride, orkestrite ja dirigentide muusikalisi saavutusi, kontserttegevust, salvestusi, osalust konkurssidel ning panust ümbritsevasse kultuuriruumi.

Aasta dirigent 2021 on Pärt Uusberg, aasta dirigent-muusikaõpetaja Eve Paap, aasta noor dirigent Karin Tuul (Kuulpak), aasta puhkpilliorkester Kuusalu Pasunakoor, aasta orkestridirigent Aavo Ots, aasta tegu 2021 on juubelikontsert „Eesti Lauljate Liit 100“, aasta toetaja on Urmas Vahur, aasta korraldaja 2021 on Marika Murumaa, koostööpreemia pälvis Tiia Puhvel. Aasta kooriplaat 2021 on Ilma hääl (Tartu ülikooli kammerkoor). Aasta koorihelilooja on Tõnu Kõrvits, aastate koorihelilooja Alo Ritsing.

Katrin Uuspõld