Pika tänava ümberehituseks on visioon olemas

pikk tanav 1

Rakvere Pika tänava ja seda ümbritseva linnaruumi arhitektuurivõistlusele esitatud tööde seast tunnistati parimaks AS Amhold ning KARISMA arhitektide Risto Parve ja Kai Süda võistlustöö “Pikk muuseum”. Linnapea Mihkel Juhkami sõnul on lootust, et projekti elluviimiseks leitakse ka rahalised vahendid ja Eesti Vabariigi 100. aastapäevaks saab Pikk tänav täiesti uue ilme.

Aivar Ojaperv

Lähenevat Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva silmas pidades algatasid Riigikantselei ja Eesti Arhitektide Liit koostöös Eesti 14 omavalitsusega mõni aeg tagasi arhitektuuriprogrammi “Hea avalik ruum”, mille eesmärk on taasaktiveerida Eesti suuremates keskustes olulised keskusepiirkonnad. Kuues omavalitsuses olid arhitektuurivõistluse võitjad juba varem selgunud, Rakvere parimad kuulutati välja lõppeva nädala teisipäeval.

Objektiks valiti Pikk tänav

Kuna Rakveres on kesklinn hiljuti uue ilme saanud, siis otsustasid võistluse korraldajad valida n-ö sihtobjektiks hoopis Pika tänava. „Pika tänava ruum praegu inimesi ei kutsu,“ tõdes Eesti Arhitektide Liidu asepresident Kalle Vellevoog. „Eesmärk on anda tänav jalakäijatele tagasi. Parimate võistlustööde autorid tabasid lähteülesannet hästi, eriti muidugi võidutöö teostajad.“

„Saime midagi, mida otsisime,“ kinnitas linnapea Juhkami. „Põhiidee on leitud, tahaksime seda tehnilise projekteerimise käigus edasi arendada. Võidutöö „Pikk muuseum“ autorid on visandanud kvalitatiivselt uue tänavaruumi, mis samas suhtleb austavalt ja tähelepanu osutavalt ajaloolise ning aegade jooksul rajatuga.“

Võistlustöö „Pikk muuseum“ äratas Rakvere galeriis toimunud tseremoonial kohe tähelepanu. Nimelt olid seal enne konkursi võitja väljakuulutamist eksponeeritud neli võistlustööd, kuid „Pika muuseumi“ stendi ette jäid kohaletulnud seisma pikemalt. Teiste hulgas Rakvere linnavolikogu esimees Toomas Varek.

„Ei, mul ei ole siseinfot võitja kohta, kuid see lahendus meeldib mulle kõige rohkem,“ rääkis ta enne zhürii otsuse väljakuulutamist. „Projekt on jõuline, see lausa sunnib majade omanikel fassaade korrastama.“

Aga kas pole hirmu, et kui projekt ellu viiakse – ja see nõuab kahtlemata päris palju raha – siis tuleb hakata tegelema järgmise probleemiga: kust leida inimesed, kes ümberehitatud tänavale elu annavad? On ju meil päris palju selliseid näiteid, kus korrastatud-renoveeritud piirkond lihtsalt „ei hakka tööle“, sest selle ümber puuduvad ärid, kohvikud, kauplused, mis rahvamasse ligi tõmbaksid.

„Jah, kahtlemata on selline oht olemas,“ tõdes Varek. „Aga kuskilt peab ju alustama. Kui me sellest õlekõrrest kinni ei haaraks, siis ei oleks üldse midagi. Mina isiklikult usun küll, et kui projekt ellu viiakse ja tänav renoveeritakse, siis hakkavad Pika tänava kinnisvaraomanikud ka oma hoonetele uusi funktsioone leidma.“

„Tegemist on rahamahuka asjaga. Küll me seal linnavalitsuses oleksime leidnud põhjuse seda edasi lükata, aga nüüd vist pääsu enam pole,“ lisas linnapea Juhkami muiates.

Võidutöö üks autoritest – Risto Parve – on pärit Rakverest, kuid parimate pärgamise tseremooniast ei saanud ta kahjuks osa võtta. Küll käis auhinnal järel tema partner Kai Süda.

„Idee oli meil kohe olemas,“ rääkis ta võidu toonud kavandist. „Pika tänava arhitektuuriline pärand, eeskätt hooned, panid mõtte liikuma. Uue väljakuga tahtsime tõsta seda kõike veel rohkem esile ja tundub, et õnnestus. Natukene proovisime liiklust rahustada. Turisti ja tavalise jalakäija tänavale toomine oli meie loomulik eesmärk.“

Tunnustati nelja parimat

Arhitektuurivõistluse võidutöö täpsem kirjeldamine ajaleheartiklis on tegelikult lootusetu ettevõtmine ja sestap jäägu see siinkohal tegemata. Siiski tasub ära mainida kaks märksõna: massiivne betoon ja väljakuks kujundatud tühermaa Parkali ja Pika tänava ristmikul.

Võistluse zhürii kirjeldas peapreemia (6000 eurot) saanud ideekavandit järgmiselt.

Autorid said peapreemia kõige terviklikuma ning Rakvere linnaruumi uut kvaliteeti loova lahenduse eest. Sümpaatne on idee tekitada tänavatasandi lahendamise teel majadele lihtne nüüdisaegne taust, mis tõstab tänavat ääristava arhitektuuripärandi esile ja väärtustab ajaloolist keskkonda. Töö lähtub väljakuesteetikast, mis võimaldab liikuda ka autodel, kuid annab eesõiguse jalakäijaile – liikluse nihutamine tänava ühte serva, jättes teisalt suure osa tänavast samasse tasapinda, võimaldab kasutada ruumi väga mitmekesiselt. Zhürii hinnangul oli võidutöö pakutud lahenduste seas ainus, mis pööras tähelepanu ka Pika tänavaga risti olevale teljele, mis viib linnusest keskväljakule, ning pakkus sellele kontseptuaalse lahenduse. Parkali tänava ristmikul oleva väljaku läheduses ära on kasutatud olemasolevate varemete müürid, kuhu on kavandatud turismiinfopunkt ja kohvikuruumid.

Lisaks võidutööle valis zhürii välja veel kaks preemiasaajat. Teise preemia (4500 eurot) vääriliseks tunnistati töö märgusõnaga „Tark tänav“, mille autorid on Toomas Paaver, Edgar Kaare, Terje Ong, Liina Einla, Timo Saabas ja Kristofer Soop arhitektuuribüroodest OÜ Linnalahendused, OÜ TajuRuum ja AS Kobras, ja kolmas preemia (3500 eurot) läks kavandile märgusõnaga „Pikk galerii“, autoriks Villem Tomiste arhitektuuribüroost OÜ Stuudio Tallinn. Ergutuspreemia (2000 eurot) pälvis kavand märgusõnaga „Siluett“, autorid Gianfranco Franchi, Chiara Tesi ja Rea Sepping Itaalia arhitektuuribüroost Franchi + Associati.

Võidutöö üks autoritest Kai Süda uue ilmega Pika tänava ees. Foto: Aivar Ojaperv