Pühapäev on linnade linnuvaatluspäev

Punarind. Foto: Jan Meeus/Unsplash

Eesti Ornitoloogiaühing kutsub märtsikuu viimasel pühapäeval kõiki loodushuvilisi osalema linnuvaatluspäeval, et välja selgitada Eesti kõige linnurikkam linn.

„Vaatlustega tasub alustada juba hommikul, sest siis on linnud kõige aktiivsemad ning neid on kergem leida,“ soovitab vaatluspäeva koordinaator Tarvo Valker. „Linnade linnuvaatluspäeval pööratakse tähelepanu elurikkusele linnas ja juba veebruari lõpus alguse saanud rändlindude saabumisele. Tänavu saabusid esimesed rändlinnud Eestisse juba veebruari keskpaigas ning praeguseks on meile jõudnud juba väga paljud kevadekuulutajad. Seetõttu õnnestub tänavusel linnade linnuvaatlusel vaadelda väga palju linnuliike.“

Rakvere-kandis hobi korras aastaid linde vaadelnud Vilja Padonik rääkis, et siin on kevadised saabujad juba kohal: kiivitajad, kuldnokad, põldlõokesed. „Kuulda on hanede liikumist ja sookurgi. Oma akna tagant vaadates avastasin, et rohevint juba tassib pesamaterjali,“ rääkis Vilja Padonik.

Kuidas aga alustada lindude tundmisega? Padonik soovitab tänapäeval lihtsat abivahendid, mõnda linnu-äppi, näiteks „Eesti linnud“, kus iga linnu kohta on olemas pilt ja jutt ning saab ka nende hääli kuulata. Naine ise õppis linde juba lapsepõlves tundma, käies Tallinnas Noorte Loodussõprade Majas linnuringis. Praegu on ta juhendamas aga ise lapsi Rakvere põhikooli loodusringis. „Oleme soetanud korraliku varustuse, binoklid ja vaatlustorud, millega lindu mitme kilomeetri peale näeb, kuid koroona-aeg seadis omad piirangud. Loodetavasti saame lastega varsti kokku,“ ütles Padonik.

Naine on igal aastal ka linnalinnuvaatlusel osalenud, tänavu plaanib minna Kundasse. „Minnes-tulles olen ka Rakveres liigid kirja pannud, oma paarkümmend lindu ikka, parematel aastatel isegi üle neljakümne,“ märkis Padonik.

Linnade linnuvaatluspäeval saab osaleda nii üksi kui ka pere või sõpradega. Linnuvaatlusi tuleb teha vabalt valitud Eestimaa linnas ning kirja tuleb panna kõik seal 27. märtsil kella 5–13 nähtud ja kuuldud linnuliigid. Üles tasub märkida üksnes need linnuliigid, kelle äratundmises osalejad täiesti kindlad on.

Vaatlustulemused – osalejate nimed, vaatlusalaks olnud linn ja kohatud liikide nimekiri – tuleb saata sama päeva pärastlõunal kella neljaks vaatluspäeva koordinaatorile Tarvo Valkerile aadressil tarvo.valker@eoy.ee.

Eesti Ornitoloogiaühing teeb esialgse kokkuvõtte pühapäeva õhtul ja siis selgub, millises Eestimaa linnas vaadeldi kõige enam linnuliike.

Linnade linnuvaatluspäeva korraldab Eesti Ornitoloogiaühing alates 2002. aastast. Möödunud aastal vaadeldi kõige enam linnuliike Tallinnas, kus vaatlejad panid kirja 88 liiki linde.

Katrin Uuspõld