Rahafilm lähimineviku sündmustest

Keith Gilli osa mängib filmis Paul Dano. Foto: pressimaterjaldi

Kui soovite minna vaatama tõsielusündmustel põhinevat filmi „Rumal raha“, siis seekord võiks enne kinokülastust teada veidi selle loo tausta.

Margit Adorf

Režissöör Craig Gillespie on eesti publikule tuntud ka varasemast ajast tõsielusündmustel põhinevate linateoste lavastajana, näiteks tasub esile tõsta suurepärast eluloofilmi iluuisutaja Tonya Hardingist („I, Tonya“, 2017). Tõsieluainelisi filme on tal veelgi, kuid ei saa öelda, et päris kogu tema looming oleks ehtsate lugude taaselustamisele üles ehitatud, Gillespie on teinud ka näiteks muinasjutufilmi „Cruella“ (2021).

Seekordne rahafilm on hoogne, koomiline, traagiline, aga eelkõige lööv, heade näitlejatega hariv meelelahutus. Loo keskmeks seatud sündmused, mis toimusid alles hiljuti, 2020. aastate alguses. GameStopi aktsialugu on kajastanud ka eesti ajakirjandus.

Näiteks ilmus Eesti Ekspressis 28. jaanuaril 2021. aastal artikkel pealkirjaga: „„Lihtsa inimese“ kättemaks: lotomäng aktsiaga tegi jaeinvestoritest miljonärid.“ Selle sissejuhatuses ütleb autor Indrek Lepik: „Börsiettevõttega Gamestop kaubelnud jaeinvestorid on kergitanud lühikese ajaga aktsiahinna sajakordseks, vastupanuseid teinud riskikapitalistid on kaotanud miljardeid. USA meedia nimetab seda lihtsa inimese kättemaksuks finantssektorile.“

Tõsieluloo keskmes on 1986. aastal sündinud Keith Gill (praegu 37-aastane, sündmuste ajal umbes 33), kes oli 2019. aastaks suutnud säästudena koguda 53 000 dollarit. Kuulsaks sai mees sellega, et ühel kenal septembrikuu päeval aastal 2019 otsustas ta alustada investeerimist börsil, panustades GameStopi aktsiatesse kõik oma säästud. GameStop müüb videomänge ja muud sellega seonduvat.

Gill asus GameStopi ka YouTube’i kanalil reklaamima ja rääkis, et see on alahinnatud ning väärt palju rohkemat. Inimesed vaatasid, kratsisid kukalt ja nõustusid. GameStopi aktsia väärtus hakkas kasvama. Selle tulemusel kasvatas Gill pooleteise aastaga oma 53 000 dollarit 50 miljoniks dollariks. Tema tegevus tekitas suurt furoori kogenud börsihaide seas, kes hakkasid samuti panustama, kuid kaotasid raha suurte summadena, ikka palju rohkem kui Gill oma tegevusega teenis. Asi jõudis arutlusele Valgesse Majja, lõpuks algatati ka kohtuasi, kuid kõik lõppes sellega, et süüdistustest loobuti, kuna Gill ei teinud mitte midagi ebaseaduslikku.

GameStopil endal praegu nii hästi ei lähe, käesoleva aasta 8. juunil ilmus Postimehes majandusuudis, kus oli juttu, et firma aktsia on languses, sest üks tegevjuht lahkus. Tegevjuhid on seal viimase viie aasta jooksul sagedasti vahetunud. 2023. aasta juunis kirjutas Postimees: „Ettevõtte aktsia on langenud ligi 80 protsenti 2021. aasta meemiaktsia ralli ajal saavutatud 120,75 dollari suurusest tipptasemest. GameStop kaotas umbes pool oma 2023. aasta kasumist ja umbes 1,3 miljardit dollarit turuväärtusest.“ Nii et see muinasjutt ei ole tippu hõljuma jäänud, kuid kindlalt võib öelda, et Keith Gill muutis börsil investeerimise mustrit ja ajalugu.

Keith Gill ise elab praegu rahulikku miljonärielu ja enam YouTube’is investeerimisvlogi ei pea, aga vanad videod tema YouTube’i kanalil Roaring Kitty on endiselt saadaval ja vaadatavad. Ta ei andnud nendes otseselt mingit investeerimisnõuannet ja see ta ka süüdistustest lõpuks päästis. Küll aga innustas vaatajaid endale nutitelefonidesse alla laadima investeerimisäppe, näiteks Robinhoodi ja sealtkaudu investeerima, mh ostma GameStopi aktsiaid, mis firma väärtust kiiresti kergitas. Alguses oli aktsia hinnaks 5 dollarit, hiljem üle 120 dollari. Lühidalt: see on pööraselt kiire rikastumise lugu mehest, kes viitsis veidike investeerimist õppida, päris niisama tühja koha pealt ta oma ideed ei saanud.

Keith Gilli osa mängib filmis Paul Dano, kelle puhul roll meenutab küll varasemaidki rollisooritusi teistes filmides, aga üldiselt see ei häiri, sest Gill ise oli tõesti ka sedalaadi tüüp. Kuna tegemist on siiski üsna spetsiifilise investeerimisfilmiga, siis näeb selles palju tabeleid ja numbreid, kuid oluline koht on siiski ka inimsuhetel ja veidi saab ikka nalja ka.

Kui olete iial mõelnud, et mis see aktsiatega kauplemine siis õieti on või kuidas seda teha ja millest pihta hakata, siis see film on hea baas, millest alustada, et asjast veidike aimu saada. Ostad odavalt, müüd kallimalt. Konks on selles, mida osta, millal osta ja millal müüa. Selles filmis on edastatud üks unelmate sooritus, mida küll ilmselt on raske teistel korrata, aga proovida tasub. Ilma eelnevalt ala õppimata ma ei soovita siiski kõiki oma sääste investeerimiseks kulutada. Alustage summaga, mida olete valmis kaotama, näiteks ostke kinopilet selle filmi seansile.