Rakvere Palermo kalmistu uus osa pühitseti sisse

Risti kandva Rakvere Jumalaema Sündimise kiriku preester Aleksandr Lebedevi järgi sammuti parklast kalmistule. Foto: Katrin Uuspõld

Rakvere linn rajas Palermosse endise nn vaeste kalmistu kõrvale uue matmisala, mille neljapäeval linna suuremate kristlike koguduste vaimulikult ühiselt pühitsesid.

Katrin Uuspõld

Rakvere abilinnapea Kert Karuse sõnul on pühitsustalituse läbiviimine linnapoolne soov, et järgida kristlikku tava. „Linnal on vajadus uute matmispaikade järele. Palermo kalmistu uus osa on kasutuselevõtuks valmis ja pärast talituse läbiviimist saame alustada hauaplatside väljastamist,“ märkis Karus.

Rakvere kolmainu koguduse õpetaja Tauno Toompuu sõnas, et vana kristliku kombe kohaselt tuleb uus kalmistu enne kasutusele võtmist pühitseda. „Kui keegi soovib korraldada kirikliku matuse, sängitatakse lahkunu pühitsetud mulda. Muidugi ei tähenda see, et pühitsetud kalmistule saaks matta üksnes kiriklikult. Aga pühitsustalitusega avatakse uus kalmistu rahupaigaks kõigile lahkunuile, keda sinna maetakse,“ selgitas Toompuu.

Rakvere kalmistuvaht Kalle Koidumäe rääkis, et uusi matmisplatse on linnale väga vaja. Tema sõnul on linnakalmistul hetkel kolm vaba kirstuplatsi ja paar urniplatsi. „Ühelgi aastal ei ole ma nii palju platse välja andnud kui tänavu, sügisel saab umbes kümme platsi linnasurnuaial uuesti kasutusele võtta,“ märkis Koidumäe.

Ta selgitas, et Palermos nn endisele vaeste kalmistule maeti ilma omakseteta inimesi alates 1940ndatest kuni 2007. aastani. Ametlikult nimetatakse seda Palermo kalmistu esimeseks kvartaliks, kohe kõrval olev teine kvartal, mis värskelt sisse pühitseti, on rajatud endise metsa ja võsa asemele, nüüd piiravad tulevasi matmisalasid sõelmekattega kalmistuteed.

Koidumäe ütles, et uues kalmistukvartalis on 108 kahekohalist ja 25 ühekohalist kirstuhauaplatsi, kokku 241 hauakohta. „Urne saab tunduvalt rohkem matta, ühele kahekohalisele kirstuhauaplatsile saab matta kuus urni,“ täpsustas Koidumäe.

Rakvere linna suuremate koguduste vaimulikud pühitsesid Palermo kalmistu uue osa. Pühakirja loeb Rakvere adventkoguduse pastor Toivo Kaasik. Fotol vasakult Rakvere õigeusukiriku preester Aleksandr Lebedev, Rakvere Karmeli koguduse pastor Gunnar Kotiesen ja Rakvere Kolmainu kogudus õpetaja Tauno Toompuu. Foto: Katrin Uuspõld

Pühitsustalitusel tõi Rakvere Kolmainu koguduse õpetaja Tauno Toompuu välja kolm aspekti, mis on kalmistu puhul olulised. „Kalmistu on paik, kus saame oma lähedastele mõelda ja tunda nendega sidet. Saame olla teistmoodi koos, neid mälestades ja meenutades,“ rääkis Toompuu.

Teiseks tuletab kalmistu meile meelde elu kaduvust. „Ka meie tee lõpeb, aga see ei pea olema masendust tekitav ja kurvastav, vaid pigem eluterve mõistmine. Kui oskame oma surmaga arvestada, siis oskame tõelisemalt ka elada,“ märkis kirikuõpetaja Toompuu. „Või nagu meie linna aukodanik ütleb: „meie elu kell näitab viis minutit enne südaööd“. See on aeg, millega saab arvestada, viis minutit. Kalmistu tuletab meelde, et ela oma elu arukalt, ära seda raiska.“

Kolmanda mõttena tõi kirikuõpetaja välja kalmistu kui püha paiga.

Palermo kalmistu pindala on ligikaudu 12 605 m², parkimisplats asub üle tee, teisel pool Lilleoru tänavat.

Rakvere linnale kuulub neli kalmistut: Rakvere linnakalmistu (asukoht J. Kunderi tn 4b), Pauluse kalmistu (Lilleoru tn 26), Juudi kalmistu (Lilleoru tn 24) ja Palermo kalmistu (Lilleoru tn 25).

Rakvere Palermo kalmistu pühitsemisteenistusel osalejad. Foto: Katrin Uuspõld