Rakvere Põhikooli ilmestav seinamaaling kannab väärtusi

seinamaaling 1

Kolmapäeval avati Rakvere Põhikoolis EV100 puhul linna kaunistama hakkavatest seinamaalingutest teine – „Akrobaadid“.

Liisi Kanna

Rakvere Kultuurikeskus korraldas läinud aasta lõpus seinamaalingute konkursi, eesmärgiga tuua Rakvere linna avalikku ruumi noortepärast ja kaasaegset kunsti. Osalevaile kunstnikele anti ülesanne lähtuda konkreetsest hoonest ja Eesti riigi sünnipäevast.

Rakvere Kultuurikeskuse endine juht, seinamaalingute idee autor ja projekti kirjutanud Krõõt Nõmmela-Mehide rääkis, et juba Rakveresse kolides mõtles ta, et linnas võiks rohkem kunstipilti olla. „Kui oli EV100 projektide mõtlemise aeg, siis vaatasin, et noortele ei ole linna poolt ühtegi. Panime noortega pead kokku ja üks neist käis välja sama idee – linnas võiks olla seinamaalinguid. Mõtlesin, et kui juba linna noored arvavad sama, siis teeme ära!“ meenutas Nõmmela-Mehide.

Rakvere Põhikooli kaunistav „Akrobaadid“ on teine valminud maal –  esimene linnapilti rikastav seinamaaling avati 3. mail Rakvere Sotsiaalkeskuse laste päevakeskuses.

Põhikooli seinale valiti võidutöö kolme kavandi hulgast. Edukaks osutunud Edgar Tedresaar avas maalingu tagamaid järgnevalt: „Figuraalne kompositsioon sümboliseerib meeskonnatöö olulisust ning seda, et kõrgemale ja kaugemale jõudmiseks peame me kõik üksteist toetama.“

Samu väärtusi tõstis esile ka abilinnapea Triin Varek avamisel peetud kõnes. „„Akrobaadid“ on märgilise tähendusega mitmes võtmes. Esiteks, nagu kunstnik on juba viidanud – meeskonnavaim. Öeldakse ka, et terves kehas terve vaim – liikumine on tähtis! Ja sõbrakäe ulatamine ning märkamine, mitte ainult koolis, vaid ka ühiskonnas laiemalt. Koos oleme me tugevamad ja vapramad – ei öelda ju niisama, et kaks pead on ikka kaks pead,“ sõnas Varek.

Abilinnapea lisas, et maalingud ei ole mitte üksnes rõõmuks linnarahvale, vaid ka huvitavad vaadata kõigile külalistele.

Rakvere Põhikooli direktor Lea Pilme rõõmustas väga, et just see kavand välja valiti. „Lisaks silmailule kannab see sidet vana ja uue vahel, iseloomustab väärtusi, mida oma koolis oluliseks peame. Nendeks on koostöö, kõrgustesse pürgimine ja millegi uue loomine,“ loetles direktor.

Koolijuht tõi ka välja, et 108aastases Rakvere Põhikoolis on läbi aegade suudetud kokku siduda vanu ja väärikaid traditsioone ning uusi ja huvitavaid ettevõtmisi. „Selle näiteks on kasvõi neljas järgus ehitatud koolimaja – 1915, 1936, 1965 ja 2002. Seda on tehtud nii oskuslikult, et esimesel pealevaatamisel ei oskakski aimata maja valmimist ligi 90 aasta jooksul,“ märkis Pilme.

„Eelmisel nädalal valminud seinamaalingus, mida täna sümboolselt avame, on samuti endiste aegade hõngu ning samas on pilt seinal väga värske, kaasaegne ja sobib sinna suurepäraselt,“ jätkas direktor.

Vanadest aegadest oli inspireeritud ka kevadine kontsert, millega seinamaaling avati. Kava oli üles ehitatud EV100 temaatikast lähtuvalt, ettekandmisele tulid tuntud lastelaulud lähemast ja kaugemast minevikust, lisaks etendus eesti kirjandusklassikast. Pidu juhtisid oskuslikult grimeeritud memm ja taat, kes lugude vahele oma lapsepõlve meenutasid.

Järgmised seinamaalingud avatakse 1. juunil Rakvere Gümnaasiumi Tallinna tänava õppehoones ja 1. septembril Rakvere Reaalgümnaasiumis. Lisaks saavad professionaalide juhendamisel kaks seinamaalingut valmistada noored – üks noortekeskuse ja teine põhikooli siseruumidesse.

Põhikooli õpilased vastavatud seinamaalingu all laulmas.

Foto: Liisi Kanna