Aasta algus tõi Ida-Eesti pommigrupile rohkelt tööd

Käesoleval aastal on Ida regioonis olnud demineerijatel 107 sündmust (20. aprilli seisuga), millest 94 on seotud lahingumoonaga, mida on leitud nii metsast, koduhoovidest kui ka mererannast.

Ida-Eesti pommigrupi juhataja Rauno Raidloo sõnul on selle aasta lumetu talve tõttu Ida regioonis eelmise aasta sama perioodiga võrreldes olnud kolm korda rohkem sündmuseid. Eelmine aasta aprilli keskpaiga seisuga oli juhtumeid kokku vaid 31.

„Lõhkehasid oleme käesoleval aastal hävitanud kokku 379 ühikut, võttes võrdluseks eelmise aasta 51 ühikuga 15. aprilli seisuga, on seda seitse korda rohkem kui eelmisel aastal“, ütleb Raidloo.

Valdav osa Ida regiooni lahingumoona kutseid on seotud Teise maailmasõja aegsete intensiivsete lahingupiirkondadega, mis maastiku eripärade tõttu on kõrvalisemates ja kehvmini ligipääsetavates asukohtades.

„Seda muidugi ei saa reegliks pidada, sest lõhkekehasid võib leida kõige eriskummalisematest kohtadest: mererand, vanad kaevud, tiigid, järved, lakad, pööningud, keldrid, põllud jne. Loeteluga võib pikalt jätkata,“ märkis Ida-Eesti pommigrupi juht.

Lõhkekehad võivad olla väga erineva suuruse ning kujuga. Peamised lõhkekehad mida Eestist leitakse on miinipilduja miinid, käsigranaadid ning mürsud. Samas on leitud ka lennukipomme ja lõhkeainet.

Demineerijad juhivad tähelepanu, et kahtlase eseme avastamisel ei tohi seda liigutada ega kaasa võtta, et kellelegi näitama minna. Ei tohi edasi kaevata ega eset välja tõsta või midagi rohkem uurima hakata.

Mida teha tuleks? Hoiatage läheduses viibivaid inimesi ja ärge laske kedagi leitud eseme lähedusse ning helistage häirekeskusele ja täitke saadud juhiseid.

Demineerijad rõhutavad ka, et keegi ei naera ega karista teid, kui see ei olnud lõkekeha, eksimine on inimlik. Helistage kindlasti häirekeskuse infotelefonile 112, sest parem on üle reageerida.

Kuulutaja

Möödunud nädalavahetusel Auvere lähistelt leitud lõhkekehad. Foto: Ida päästekeskus