Saage tuttavaks noore talendiga – Jaan Eerik Priks

See, kui laps juba enne kooli muusika vastu huvi tunneb, pole vast teab mis ime. Aga kui ta kirjutab kaheksaaastaselt oma esimese loo, on veel enne täisealiseks saamist loonud ligi 150 muusikapala ning käsitseb seejuures ise kõikvõimalikke pille flöödist harfini, on juba midagi erilist.

Liisi Kanna

Ülal toodud kirjeldus käib 17aastase Lääne-Virumaal Rakvere vallas Lasila külas Väänjärve talus elava Jaan Eerik Priksi kohta, keda võib õigustatult nimetada talendiks. Ühe USA keskkooli nimekirjas koduõppel olev noormees pühendab suure osa oma ajast muusikale – ta harjutab ja salvestab lugusid oma lemmikpillil harfil, loob uusi palasid orkestrile ning astub üles nii sooloartistina kui erinevates kollektiivides.

Tee muusika juurde

Muusikaga puutus Jaan Eerik kokku juba väga väikesena, kui ema võttis teda aegajalt kaasa laulukoori proovidesse. Neljaaastasena osales Jaan Eerik Rakvere Rajaotsa Muusikakooli kõlaansamblis, kus mängis erinevaid pille: plokkflööti, ksülofoni, djembet ja klaverit, millele aastate jooksul lisandusid kitarr, basskitarr ja trummikomplekt. Löökpilli erialal jätkas ta hiljem ka Rakvere Muusikakoolis.

Kuueaastaselt jõudis poiss tromboonimängu imetledes trompeti juurde. Seda mäletab Jaan Eerik ise väga selgelt, kui üht mõjukat hetke.

„Käisin emaga kaasas Kadrina kirikukoori reisil ja nägin, kuidas Kadrina pasunakoori dirigent mängis trombooni. Oli lahe vaadata, kuidas see pill töötab. Küsisin mängida proovida ja ta kohe andiski. Sealt tekkis tõsine tahtmine pilli mängida,“ rääkis noormees. Umbes samal ajal alustas ta ka Suzuki meetodil viiuliõpinguid.

Juba kaheksaaastaselt lõi ta aga esmakordselt ise viisijupi. „Võtsin paberi, tõmbasin pliiatsiga sinna viis joont. Toksisin klaverit ja panin mingisugused noodid kirja. Nii palju, kui ma teadsin seda noodikirja. Sealt see pihta hakkas,“ meenutas Jaan Eerik oma esimest loometööd.

Noormehe ema Liis Priks rääkis, et pojaga oligi nii – kui sai tähed selgeks, hakkas lugusid kirjutama, sai noodid selgeks, hakkas muusikat looma.

„Hästi oluline on minu meelest, et Jaan Eerik alustas ka viiuliõpingutega kuueaastaselt. See andis kuulmisele hästi palju juurde ja seal puutus ta noodikirjaga kokku,“ sõnas Liis Priks. „See on üks suur kingitus, et selline muusika tuleb ühele noorele inimesele. Ta püüab selle kinni ja paneb paberile. Ja siis saab seda jagada,“ lisas ta.

Jaan Eerik rääkis, et ta ei mõtle kunagi – nii, nüüd hakkan muusikat looma. „See lihtsalt tuleb, osad lood panen näiteks kümne minutiga kirja. Ja mida kiiremini tuleb, seda parem lugu isegi jääb,“ on noormehe enda hinnang. „Kui nokitsen loo kallal tunde, siis hakkab asi venima ja lugu muutub vahel imelikuks.“

Jaan Eerik ütles ka, et eelmisel aastal oli tal võimalus mitmelt heliloojalt uurida, kas see, mida ta teeb, on üldse õige. „Öeldi, et jätkaksin samas vaimus. Muidugi soovitasid nad kooli minna,“ sõnas noormees muiates, „aga ma õpin ise koguaeg juurde.“

Iseõppimise võlu

Ka ema Liis on poja iseõppimisega igati rahul – sundida ega motiveerida pole sugugi vaja, sest see, mida Jaan Eerik teeb, huvitab teda väga. „Ma näen, kuidas ta õpib igapäevaselt lindistamiste käigus. Ta õpib neid asju ju tegema esimest korda oma elus. Ja iseseisvalt, täiesti ilma sundimata, see tuleb tema seest. Mul ei ole stressi, et äkki laps ei õpi, et äkki ta jääb rumalaks,“ rääkis Liis.

Jaan Eerik selgitas, et enese arendamisega muusikavaldkonnas käib justkui iseenesest käsikäes ka muudes valdkondades uute teadmiste omandamine, näiteks ajaloos, inglise keeles jne. Nii ei valmista ka koduõpe noormehe jaoks mingit probleemi. „Olen kuni 9. klassini koduõppel olnud ja see läheb nüüd lihtsalt edasi,“ sõnas Jaan Eerik.

Esimesest üheksanda klassini õppis ta erinevate waldorfkoolide koosseisus koduõppel ja lõpetas põhikooli Rakvere Vanalinna Koolis (praeguses Rakvere Waldorfkoolis). Kümnendas klassis jätkas Jaan Eerik õpinguid pool aastat USAs, Florida Tarpon Springs High Schoolis ja teine poolaasta Viljandis asuvas Vabas Waldorfkoolis. 11. klassist on Jaan Eerik taas koduõppel USAs California osariigis asuva kooli nimekirjas.

Loomingu esitamine

Just USAs tuli esmakordselt ettekandele ka Jaan Eeriku loodud muusika orkestri esituses ja seda Tarpon Springs High Schooli kammerorkestri poolt. Eestis mängis esmakordselt Jaan Eeriku orkestrile seatud lugu Virumaa Kammerorkester möödunud aasta lõpus. Noormehe sõnul olid need meeldejäävad hetked. „Siis oli küll võimas tunne sees, kui terve orkester mängis minu lugu ja kõik kõlaski täpselt nii, nagu olin ette kujutanud,“ jagas ta toonast emotsiooni.

Esialgu sünnivad Jaan Eeriku lood harfil ning hiljem kirjutab ta need ümber kas orkestrile või väiksemale kollektiivile. Näiteks mängitakse Jaan Eeriku omaloomingut nii vendadega loodud ansamblis Vennad Priksid kui muusikalises ühenduses Cú – Harp and Hang, millele pandi alus 2018. aasta suvel koos iirlasest bändikaaslase Brian F Devaney’ga.

Harf on Jaan Eeriku lemmikpill. „Sellel kõlavad kõik noodid kokku ja on ilus kõla – saab hästi luua muusikat. Harf sulab ka minuga kõige rohkem kokku,“ rääkis noormees.

Liis Priksi hämmastabki just see, et poeg oskab seadistada oma lugusid ka teistele pillidele. „Mina ei tea, kes talle seda õpetas,“ sõnas ema.

„Pean teadma, mis pilli ulatus on. Ja kuna olen nii paljusid pille ise mänginud, siis ma enam-vähem tean. Kuna olen mänginud viiulit, siis tean üldjoontes, kuidas mängitakse ka tšelloga. Sama on puhkpillidega, olen mänginud trompetit ja flööti, siis oskan ka teiste puhkpillide jaoks kohandada,“ selgitas Jaan Eerik.

Kokku on noor talent loonud umbes 150 muusikapala. Päris täpset numbrit ta öelda ei osanud, sest uued loomingud on salvestatud telefoni ja arvutisse ning kokku pole ta otseselt viimasel ajal neid lugenud.

Tulevikuplaane ei ole noormees paika pannud. „Plaanid muutuvad koguaeg – lendlen läbi elu ja vaatan, kuhu tuul viib,“ väljendus Jaan Eerik loomeinimesele kohaselt.

Siiski kinnitas ta, et näeb oma elu muusikaga seotuna ning talle pakub huvi näiteks filmimuusika. Noormees lisas, et kui midagi muud ei lähe, siis harfiõpetajaks ikka saab. Seda pilli õpetab ta aga tegelikult juba praegu, andes tunde Rakvere Waldorfkooli õpetajatele. Lisaks juhendab ta kandlehuvilisi.

Jaan Eerik Priks lemmikpilli harfiga esinemas.

Foto: erakogu