Soovitused juulikuuks

J. Robert Oppenheimeri rollis astub üles Cillian Murphy. Foto: pressimaterjalid

Kuulutaja läheb kuni augustini puhkusele, kuid kinodesse potsatab vahepeal mitugi väärt filmi, seega teen sel korral lühikese ülevaate nendest linateostest, mida võiks juulikuus vaadata.

„Astraal: punane uks“

Juba sel reedel jõuab kinodesse õudusfilm „Astraal: punane uks“. See on järjekordne film Insidious-sarjast ehk seekord juba viies osa, kus abielupaar Josh ja Renai Lambert teispoolsusega rinda pistavad. Joshi rollis on taas Patrick Wilson ja Renai osas Rose Byrne. Seekord on ka režisssööriks Patrick Wilson, kelle jaoks see on debüüt selles ametis. Ette rutates võib öelda, et juba on töös ka Astraali-filmide järgmine osa, mille stsenarist-režissööriks Jeremy Slater.

Seekordse linateose stsenaristideks on Scott Teems ja Leigh Whanell, viimase sulest Astraali loo algne idee ka pärineb. Mees on tuntud õuduslugude kirjutaja, tema sulest on näiteks ka õudusfilmide sari Saag. Kui juhtute Rakvere kino kodulehelt lugema justkui Astraali algupäraseks autoriks oleks James Wan, siis see on selles mõttes eksitav, et Wan on režissöör, mitte sisulise loo autor. Korralik film aga algab stsenaariumist, millele režissöör elu sisse puhub.

Vastse linateose tegevused leiavad aset kümme aastat pärast teises filmis (2013) nähtud sündmusi. Perepoeg on minemas ülikooli. Sealgi paraku ei ole pääsu teispoolsusest sisse pressivatest koledatest deemonitest ja painaja tuleb taas peatada. Tegu on klassikalise õudusfilmiga, kus leidub palju võpatamise kohti ja pahalasteks paralleelmaailmas või unenäomaailmas eksisteerivad rüvevaimud. Sobib neile, kes pimedust ei karda ja kelle rahulikku ööund õudusunenäod ei riku. Kui teile selle sarja varasemad osad on meeldinud, siis ei pea te ka uues pettuma.

„Võimatu missioon: surmav otsus“

Juulikuu keskel jõuab kinodesse uus osa frantsiisist „Võimatu missioon“, seekordne on seitsmes osa ja sellele on juba valmimas ka järg, mis peaks kinodesse jõudma järgmisel aastal. Peaosas on taas väsimatu ja vananematu Tom Cruise, kes kehastab agent Ethan Hunti. Seekordseks naispartneriks ekraanil on Rebecca Ferguson Ilsa Fausti rollis. Ferguson oli sama tegelase rollis ka 2018. aasta „Võimatus missiooni“ filmis.

„Mina olen lapsest saati suur „Võimatu missiooni“ fänn – vaatasin suure innuga Soome TV pealt ka 1988. aastal toodetud teleseriaali. Varasem, 1966. aasta sari on mul küll nägemata, kuid ilmselt leidub neidki, kes juba oma veel varasemast lapsepõlvest saati seda spioonisarja on fännanud. Esimene täispikk mängufilm, kus peaosas Tom Cruise, jõudis kinodesse 1996. aastal ja sellest ajast alates on iga nelja kuni kuue aasta tagant välja tulnud uus osa. Minu poolest võiks neid sagedaminigi tulla, kuigi paraku mitte iga osa ei ole ühtviisi vaimustav. Täielikku pettumust ei ole seni minus küll ükski neist tekitanud, nii et julgen soovitada ka uut, mida ma veel ei ole näinud rohkem kui treileri jagu, ka pressile näidatakse seda esmakordselt alles juuli keskel.

„Võimatu missioon: surmav otsus, osa I“ – nii on seekordse filmi täispikk eestikeelne pealkiri. Kaalul on muidugi taas maailma tulevik või täpsemalt jälle tehakse kahjutuks mingi selline paha relv ja gangsterid, kes on võimelised vallandama maailmalõpu mastaapides katastroofi.

Huvitav on filmi vaadata teadmisega, et see võeti üles koroonapandeemia tingimustes ja meeskonnale olid seal nii ranged nõuded, et osad ütlesid seetõttu oma töökoha üles. Näiteks ei tohtinud taustajõud seista üksteisele lähemal kui kaks meetrit. Võttemeeskonna seas oli Itaalias filmimise ajal ka üks koroonapuhang, pärast mida koliti ümber Suurbritanniasse, kus meeskonna jaoks renditi vana kruiisilaev, millel sai korralikult isolatsioonis olla. Tom Cruise on lubanud, et nüüdsed kaks filmi jäävad tema viimasteks Ethan Hunti rollis, Cruise on praegu 61-aastane ja frantsiisifilmide esimene osa ilmus 27 aastat tagasi.

„Oppenheimer“

21. juulil jõuab kinodesse meiegi koduses Eestis ühe filmi vändanud Hollywoodi megastaar-režissööri Christopher Nolani uus linateos, mis on seekord ajalooline draama ja jutustab loo tuumapommi isaks peetavast J. Robert Oppenheimerist, kelle rollis astub üles Cillian Murphy. Oodata on võimsat visuaalset tulevärki ja selle filmi puhul soovitaks võtta ette reis lähimasse korralikku IMAX-kinosaali. Muusika on filmile kirjutanud Ludwig Göransson, sama helilooja, kes tegi ka Eestis filmitud Teneti muusika.

Filmile on stsenaariumi kirjutanud Nolan ise, kuid ta on selle aluseks võtnud autorite Kai Birdi ja Martin J. Sherwini 2005. aastal ilmunud biograafia „American Prometheus“. Eesti keelde seda veel kahjuks tõlgitud ei ole, kuid kel huvi, võib selle ingliskeelsena näiteks Rahva Raamatu kauplusest osta.

Filmivõtted toimusid eelmisel aastal veebruarist maini, mil nii ekstreemseid pandeemiapiiranguid enam ei olnud, kuigi eks siiski puhul tuli meditsiinilisi turvameetmeid kasutada.

Kuna tegemist on ajaloolise isikuga, siis müstikasse kalduvaid seiku siit otsida ei tasu. Kuna aga Nolan armastab kõigele isikliku pitseri panna, siis filmi teeb eriliseks see, et ta on püüdnud kogu loo edasi anda Oppenheimeri enda vaatevinklist, ehk siis tulemas on tuumafüüsiku poolt jutustatud lugu kvantmaailmast. Kvantmaailm muidugi on oma olemuselt vägagi müstiline… Nolan ei ole siiani veel päris prahti tootnud, nii et jääme lootma ja läheme heas usus vaatama!

Margit Adorf