Suitsust priiks laserteraapia abil

Woman stubbing out cigarette

Rakveres Kastani puiesteel tegutseb laserravi kabinet, mis muude probleemide kõrval pakub abi ka suitsust loobumiseks.

Katrin Kivi

Kabineti omaniku Mati Metsjõe sõnul on laserteraapia tänapäeval üks efektiivsemaid meetodeid aitamaks inimesi, kes soovivad suitsetamisest loobuda. „Madala sagedusega laserkiirtega mõjutatakse sarnaselt nõelraviga akupunktuuri punkte inimese kõrva peal, kuid ei tungita füüsiliselt kehasse nagu nõelravi puhul,“ selgitas ta.

„Akupunktuuripunktide stimuleerimine mõjutab autonoomset närvisüsteemi ja aitab leevendada suitsetamise mahajätmisel tekkivaid vaevusi. Laserteraapia aitab vähendada või kõrvaldada enamikku suitsetamisest loobumisel tekkivatest kõrvalmõjudest, nagu näiteks kuiv suu ja kurk, halb maitse suus, köha, röga, pitsitus rinnus, südame pekslemine jne.“

Gunnari lugu

Gunnar on Lääne-Virumaa mees, kellel on intensiivne töö- ja elutempo. Suitsumehe staazhi oli tal loobumise hetkeks ligikaudu 25 aastat ja päevas kulus tal kuni kaks pakki sigarette. Mehe sõnul käisid tal aeg-ajalt mõttesähvatused, et sigarettidest võiks loobuda. Proovis nii Nicorette nätsu kui ka Venemaalt toodud tablette, ent ikka ja jälle pöördus ta vana harjumuse juurde tagasi.

„Kaks aastat tagasi sattusin rääkima Mati Metsjõega, kes rääkis, et laseri abil on võimalik suitsust priiks saada,“ selgitas Gunnar. „Ei saa öelda, et mul oleks sel hetkel olnud ülemäära usku, kuid mõtlesin, miks mitte proovida. Sportlik huvi oli.“

„Järgisin täpselt juhiseid,“ jätkas Gunnar. „Ma ei teinud oma hommikust esimest suitsu, vaid läksin selle asemel kabinetti, kus mulle tehti esimene protseduur. Kõrv läks täitsa tuliseks ja võin kinnitada, et mingil moel oli mõju tunda kohe esimesel korral. Kummaline oli olla küll, nägu oli nagu tühi – harjunud ju, suits ees, toimetama.“

Nii käis Gunnar kahel järjestikusel päeval protseduuri, pidas nädala vahet ja kordas ravi. „Tänaseks olen suitsust vaba kaks aastat,“ ütles ta. „Mäletan, see oli 19. september, kui esimest korda kabinetti külastasin. Mati veel kirjutas paberile ja ütles, et hoia alles. Hiljem kadus see paber ära, aga kuupäev on meeles.“

Suuri muutusi mees muidugi kohe ei täheldanud. „Muutused toimusid samm sammu haaval, aga need muutused tulid. Mul on nüüd koera haistmine. Suitsumehe köha kadus, aga kehakaal tõusis. Enne oli 95 ja nüüd 107 kilo, aga eks mul on liiga istuv elustiil ka,“ nentis Gunnar. „Jah, enesetunne paranes tõesti. Loobusin ju eelkõige oma tervist silmas pidades. Olen kuulnud, et keha saab taastumisega veel ilusti hakkama, kui loobuda enne 40. eluaastat.“

Inimesed on erinevad

Gunnar rääkis, et selle kahe aasta jooksul on ta vaid korra „johmas peaga“ suitsu ette pannud. „Ütlen ausalt, vastik oli. Nagu olnuks elu esimene suits,“ rääkis ta ja lisas, et pole kordagi tundnud sellest harjumusest puudust. „Kuigi ma ise väga tõsiselt seda esialgu ei mõelnud, arvan, et väga tähtis on siiski, et inimesel oleks kindel siht.“

Sellega oli päri ka laserravikabineti esindaja Mati Metsjõe. „Tubakasõltuvus koosneb kahest osast: nikotiinisõltuvusest ja suitsetamisharjumusest, mis on tihtipeale isegi tugevam kui nikotiinisõltuvus,“ lausus ta. „Seega tuleb arvestada, et lisaks laserteraapiale tuleb tegeleda ka süstemaatilise ja elustiili ja käitumise teadliku muutmisega.“