Vabatahtlikke kutsutakse maatöödele

Uue algatuse raames soovitakse kokku viia tööjõupuuduses maamajandusettevõtteid ja vabatahtlikke. Pikemas perspektiivis võiks see aidata kaasa teadlikkuse kasvule põllumajanduses pakutavate töökohtade osas.

Liisi Kanna

Nädal tagasi lükkasid Rene Kuulmann ja Evelyn Sepp käima algatuse Tule #maaleappi. „Algatus on käivitunud suure hooga. Ei saa öelda, et see üllatus oli. Probleemid töökäte puudusega on nii ilmsed ja pikaajalised, aga sel kevadel seoses koroonapandeemiaga veelgi süvenenud. Kõik ju teavad seda. Meie eesmärk on viia kokku abi vajavad maa-ettevõtted vabatahtlike abilistega üle Eesti. Peamine fookus on hooajatööd, aga tundub, et saame abiks olla ka mõne eriti vajaliku spetsialisti leidmisel,“ kommenteeris Evelyn Sepp.

Eestimaa Talupidajate Keskliidu tegevjuht Kerli Ats avaldas ettevõtmisele kiitust ja tõi esile selle loodetavat mõju teadlikkuse tõstmisel. „Taluliidul on hea meel, et talunikke on märgatud ning on loodud algatus, mille eesmärk on maaettevõtetele vabatahtlik appi tulemine. Kuna täna otsivad põllumajandusettevõtted töötajaid aasta ringselt, siis sellise algatuse üheks eesmärgiks võiks olla ka põllumajandustootmise ja maaettevõtluse tutvustamine potentsiaalsetele töötajatele. Loodame, et see võib viia selleni, et mõni vabatahtlik otsustab põllumajandusse tööle asuda,“ sõnas Kerli Ats.

„Kindlasti tuleb silmas pidada, et põllumajanduse ettevõtted reeglina vajavad oskustöölis, kellel on siis vastav kutsekvalifikatsioon või eelnev töökogemus. Vabatahtlikud saavad talunikke abistada kindlasti erinevates töödes, mis on võimalik kohapealse juhendamisega läbi viia,“ lisas liidu tegevjuht.

Ka Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhatuse esimees Roomet Sõrmus tõi esile just teavituslikku poolt. „Loodan, et see algatus aitab paremini teadvustada põllumajandussektoris töötamise võimalusi. Vabatahtlikul tööl on kindlasti oma selged piirid põllumajandusettevõtete abistamisel, sest põllumajandusettevõtted vajavad pigem kindlaid töökäsi, kellele saab loota natuke pikema perioodi jooksul. Algatus võiks aidata leida eelkõige inimesi, kes on huvitatud hooajatööst aiandussektoris, näiteks maasikate korjamisel,“ kommenteeris Sõrmus.

Asja eestvedajad on esimese nädala tulemustega igal juhul rahul – tänaseks on nendeni jõudnud pea 20 ettevõtet üle Eesti ja vastu on panna enam kui 100 vabatahtliku soov appi minna. „Esimesed on ametis juba käesoleval nädalal, edasi läheb üha kiiremaks ja abikäte vajadus suuremaks: algab kibekiire kevadtööde kõrgaeg, mis asendub kibekiire suviste tööde kõrgajaga ja lõppeb sügistööde kõrgajaga. Oleme arvestanud, et hooaeg kestab sisuliselt järgmised 30 nädalat. Selline on elu,“ rääkis Evely Sepp.

Ka Lääne-Viru maakonnas on üleskutsega kaasa mindud. „Lääne-Virumaal on #maaleappi algatuse ülesse leidnud nii abikäte vajajad kui vabatahtlikud, aga usume, et suudame enamat. Julgustame seega seda võimalust kasutama, olgu tegu siis väiketaluniku või suurema ettevõttega,“ sõnas algatuse käivitaja.

„Praegu lihtsalt on selline aeg, kus tuleb märgata, abi küsida ja abi pakkuda. See, mis võib-olla veel eelmisel kevadel oleks tundunud võõristav, on täna juba paratamatu,“ lisas Sepp.

„Leidke meid ülesse Facebooki lehelt Tule #maaleappi. Seal on kaks eraldi ankeeti –  üks ettevõtjale ja teine vabatahtlikule. Läbi nende koguneb meile info, mille kallal töötada ja keda kellega kokku viia,“ julgustas Sepp ühendust võtma.

Vabatahtlike ankeet: https://forms.gle/kpCuqDdVahTBR16h8

Ettevõtjate ankeet: https://forms.gle/DNk12DWuYbkqPEsz8

Facebookis: https://www.facebook.com/Tule-maaleappi-104539641212026/

Foto: Priidu Saart