Vallajutud: Laekvere

vallajuttlaekverepeapilt

Kuulutaja vallatuurile hakkab ring peale saama. Jäänud on veel kaks: täna jutuks tulev Laekvere ja järgmisel korral ilmuv Väike-Maarja valla lugu.

Aivar Ojaperv

Ajakirjanikud nimetavad isekeskis Laekvere, Väike-Maarja ja Rakke valda „lõunaosariikideks“. Kuni 2005. aastani oli „lõunaosariike“ neli, aga nimetatud aastal toimunud kohalike valimiste järel liitus Avanduse Väike-Maarjaga ja nõnda on siis kaugema kandi rahvas tänapäeval koondunud kolme valda.

Kaugema kandi rahvas 

Kas määratlus „kaugema kandi rahvas“ on aus või on see puhtakujuline ajakirjanduslik liialdus? „Mõnes mõttes on see esimene väide õige,“ nõustus vallavanem Aarne Laas. „Maakonna kaugeim nurk oleme tõesti. Aga „linn“ ja tõmbekeskus on meie jaoks sellele vaatamata Rakvere. Meie valla kaubamaja asub Rakvere Põhjakeskuses.“

„Eks me ole kasinate vahenditega harjunud,“ vastab Laas küsimusele, kuidas läheb. „Iive on negatiivne, elanike arv langeb, igal järgmisel aastal on elanikke keskmiselt 30 võrra vähem. Mingit kõikumist pole, pigem on muster kindel – vanu inimesi on lihtsalt rohkem kui noori ja seetõttu on rahvaarvu vähenemine paratamatu.“

Kas väheneva rahvaarvuga omavalitsus – eriti olukorras, kus elanikke on alles jäänud 1560 – on üldse jätkusuutlik? On „kontori“ ülalpidamisel mõtet? Ehk ongi ainus eesmärk iseendale ja teistele vallaametnikele töökoht säilitada?

Laas ei lase provotseerivatest küsimustest end häirida. „Kõik ülesanded, mis meile seadusega pandud, oleme täitnud,“ kinnitas ta. „Võib-olla isegi paremini kui suur vald. Lasteaiakohad on olemas, kaks kooli tegutsevad. Teid jõuame talvel lumest puhastada ja suvel remontida. Linnas on mõni konkreetne kõrvaltänav aastakümneid paras kuumaastik – tulge vaadake meie teid!“

Aga miks siis ikka ja jälle räägitakse, et Eesti haldussüsteem vajab reformimist? „Mõne väitega olen nõus ka,“ märkis Laas. „Kui koolis on õpilaste arv langenud 100lt 30le, siis tuleb ikka mõelda, kuidas edasi. Ja et mindaks nii edasi, et oleks võimalikult ebamugav.“

Laas toob veel ühe näite – kusjuures ärge saage valesti aru: ta ei püüa end upitada, vaid konstateerib fakti. „Valijad otsustavad. Mina vallavanemana ei ole see jupijumal, kes otsustab, et nüüd liitume või nüüd paneme kooli kinni. Olen alati ajanud ausat rida ja kui rahvas ei taha liituda või kooli sulgeda, siis selle eest ma ka seisan. Seni on mind tagasi valitud.“

Ja mitte ainult tagasi valitud – Aarne Laas on kogu riigi staazhikaim vallavanem, ta alustas seda tööd juba siis, kui valdu veel polnudki, olid külanõukogud.

vallajuttlaekvere1 Passiivsed noored

„Mina ei usu, et koht, kus elame, on pärapõrgu,“ jätkas vallavanem. „Tallinnassegi minek on käkitegu. Ma olen elu keskel ja samas on siin rahulik. Lõppude lõpuks korjatakse meilt kõigilt raha ära: teenid Soomes 3000, aga palgapäevaks ei jää suurt midagi järele, teenid Tallinnas 1400 või Lakeveres 700 – ikka sama lugu.“

Aarne Laasi sõnul on Laekveres ka vaba aja veetmise võimalused olemas, pigem jääb asi selle veetjate taha. „Noored on lorud,“ põrutas ta. „Või vähemalt see osa, kes silma alla jääb. Korraldasime neile kohalikus spordihoones sportlikku tegevust – pidime ära jätma, sest huvilisi polnud. Istuvad bussijaamas ja kogu lugu – nad ei tee seal isegi lollusi, ei tee üldse midagi.“

„Talvel rajasime uisuväljaku – uisutage ise, kui tahate! Suusarada on meil igal talvel sisse aetud, aga seal käivad sõitmas üks 72aastane härra, paar õpetajat, kohaliku poe müüja ja vallavanem. Nüüd räägitakse, et Laekvere vajavat jõusaali. Muidugi teeme ka selle ära, loodame projektitoetust saada, aga…“

Kas Laekvere vallast tööd leiab? Või teistpidi: kas sinna elama saaks minna, et kas kinnisvara leiduks? „Pakun, et müüa või müügi ootel on sadakond talu,“ vastas Laas. „Ka vaba krundi leiame, kui on vaja. Valmisolek on olemas.“

Mis töökohtadesse puutub, siis sellega on nagu ikka – ühest otsast valitseb töö-, teisest tööjõupuudus. „Palju rahvast käib muidugi kaugemale tööle, aga ka meie ettevõtted on värvanud tööjõudu mujalt. Töölkäimine eeldab muidugi autot. Mitte et ühistransport ei liiguks, aga tänapäevase elutempo juures on maaelanikule auto siiski hädavajalik. Ja kui sellega suurde linna tööle käia, siis pead arvestama, kui palju raha sulle lõpuks kätte jääb.“

 

 

 

 

 

Laekvere vald

Rahvaarv: 1560 (seisuga 01.07.2014)

Pindala: 352,4 km²

Suurim asula ja valla keskus: Laekvere

Koole 2

Lasteaedu 1

Külasid 19

(neist Luuskika külas hetkel alalisi elanikke pole)

Vallavanem Aarne Laas, volikogu esimees Eerik Lumiste

 

 

Vallavanem Aarne Laas on selles ametis Eesti kõige staazhikam. Fotod: Aivar Ojaperv