Vallajutud: Rakke

vallajuttrakke

Tahame seda välja öelda või mitte, aga nii või teisiti on Rakke vald ääremaa. Isegi kompaktse Lääne-Virumaa mõistes. Elu võimalikkust ääremaal käisimegi sel korral uurimas.

Aivar Ojaperv

Võib ju olla kompromissitu ja kinnitada, et kõik väikesed vallad tulebki omavahel või suuremate naabritega liita ning jutul lõpp. Aga kas piiride muutmine, vallavanema vallandamine ja vallamaja kolimine mõnda suuremasse keskusesse lahendaks olukorra? Vaevalt. Põhjused, miks inimesed maalt ära kolivad, on ikka kuskil mujal. Koolide sulgemine, postipunktide likvideerimine jms saab alguse ikka sellest, et maal pole inimesi, mitte vastupidi.

Ja miks peab kõrvalseisja tänitama, et likvideerige väikevallad, kui nad seal oma väikeses vallas ise rahul on? Igatahes Rakke vald paistab omadega hakkama saavat.

Elanike arv kipub vähenema

„Ei saa kurta, päris hästi läheb,“ iseloomustas vallavanem Andrus Blok Rakke eluolu. „Mure on selles, et lapsi on vähe. Sellest tulenevalt tuli teha ebapopulaarseid otsuseid: Salla kool ei avanud 1. septembril enam uksi, 2016. aastal muutub Rakke Gümnaasium põhikooliks.“

Küll aga jätkab tegutsemist Lahu Algkool – üks väiksemaid koole terves Eestis. Tänavu õpib seal 4 last ja vallavanema kinnitusel kooli võimaliku sulgemise kohta hetkel otsust pole. „Kooli direktori sõnul on järgmisel õppeaastal koolis 5 õpilast,“ mainis vallavanem. „Kuna kool on ühtlasi sealse piirkonna kogukonna keskuseks, siis ei saa nii lihtsalt, et uks kinni ja kogu lugu. Kooli ülalpidamiskulud polegi teab mis suured, aga tõsi ta on: ühe lapse kohta tuleb üks töötaja.“

Rakke valla elanike arv on viimasel ajal pidevalt vähenenud. „Mõnel aastal on vähenemine olnud drastiline, mõnel jälle 5-6 inimest,“ tõdes vallavanem. „Eks meidki mõjutas Tallinna ühistranspordi-kampaania. Näiteks Tallinnas tööl käivad noored, kes seni olid missioonitundest veel Rakke inimesed, kirjutasid end Tallinnasse sisse.“

No ja nüüd provotseeriv küsimus: kui laste ja elanike arv väheneb, kas siis poleks tõesti mõistlik „pood kinni panna“ ja ühinemisele mõelda, nagu mõne suurema valla juht on soovitanud? „Aga vaatame näiteks finantsvõimekust – selle tabeli põhjal peab mõne suure valla juht oma sõnu korrigeerima ja hoopis enda „poe“ kinnipanekule mõtlema,“ ei lasknud Andrus Blok end heidutada.

Metsa ja soo taga

Rakke vald asub Lääne-Virumaa lõunapiiril ja kuigi Rakveresse viib sealt korralik maantee, elatakse just kui soosaarel: isegi lähima naabri Väike-Maarjani on tükk tühja sõitu metsa ja soo vahel. Kus üldse Rakke tõmbekeskus asub – Rakveres, Jõgeval või hoopis Paides?

„Ikka Rakveres, kuigi Jõgeva on tõepoolest 10 km lähemal,“ kinnitas vallavanem. „Paide jääb meile liiga kaugeks ja võõraks, aga näiteks Koerus, mis teatavasti asub Järvamaal, käib meie rahvast küll palju, põhiliselt tööl. Koerukad omakorda käivad Rakkesse rongi peale: rongiühendus on küll praegu hea, neli korda päevas Tallinnasse, neli Tartusse, mis veel tahta.“

Nuriseda ei saa ka bussiühenduse üle – Rakkest Rakverre või Väike-Maarjasse saamine pole mingi probleem, kohalikud vallasisesed liinid aitavad sidet pidada keskasulaga.

Kus Rakke inimene tööd saab? Suurim tööandja on Nordkalk ASi Rakke tehas ehk lubjatööstus, nagu kohalik rahvas seda nimetab, Rakkes on ettevõttel umbes 60 töökohta. Kohalikke väiksemaid tööandjaid on veel, aga palju käiakse tööle ka naabrite juurde Koeru, Tallinnasse, Soome.

 

 

Vallavanem Andrus Blok: vaadake finantsvõimekust – selle põhjal peab pigem mõni suurem vald „poe“ kinni panema, mitte meie. Fotod: Aivar Ojaperv

 

Rakke vald

Pindala: 226 km²

Elanikke: 1589 (1.01.2014)

Keskus: Rakke

Vallavanem Andrus Blok, volikogu esimees Enno Eilo