Viis soovitust, kuidas raha säästmisega alustada

Swedbanki Rahaasjade Teabekeskuse hiljuti tellitud uuringust selgus, et 66 protsenti Eesti inimestest peab säästmist oluliseks ja pea 87 protsenti neist, kellel sääste pole, sooviks säästma hakata. Säästude olemasolu annab kindluse ja meelerahu, et ootamatuste korral nagu näiteks palga vähenemine, töö kaotus, ootamatu suur väljaminek vms, saadakse hakkama.

Säästmisega alustamine on lihtsam, kui järgida viit põhilist soovitust.

1. Sea omale säästmise eesmärk

Raha kipub kuluma, kui puudub kindel eesmärk, milleks kogutakse. Sea kindel eesmärk, milleks raha koguda soovid ja pane paika tähtaeg, mis ajaks soovid raha kokku saada, et oma unistus täita. Näiteks soovid teha kodus remonti, osta lapsele jalgratta, minna perega suvel Eestit avastama vms. Mida konkreetsem ja käegakatsutavam on eesmärk, seda lihtsam on kogumiseks motivatsiooni säilitada. Selgita välja summa, mida oma unistuse täitmiseks vajad ja kui palju selle jaoks saad igakuiselt säästa.

2. Mõtle läbi, kuhu sinu raha kulub

Säästmisega alustamiseks selgita välja, kuhu raha kulub, et aru saada, missugustelt kulutustelt saaksid säästa. Pane kirja kulutused, millest ei saa loobuda (üür, kommunaalkulud, toit vms) ja vaata üle kulutused, mille pealt saaksid kokku hoida. Näiteks kulutused meelelahutusele, riietele ning erinevad teenustepaketid ja digitellimused. Kui sul on tellitud telepakett 100 kanaliga, kuid vaatad vaid kolme, siis uuri teenusepakkujalt, kas saaksid enda vajadustele sobivama ja hinnalt soodsama.

Sea igale kulureale rahaline piir, millest kinni proovid pidada.

3. Alusta jõukohastest summadest

Levinud on eksiarvamus, et väikse sissetulekuga ei ole võimalik säästa. Kui sissetulekud on väiksed, siis on ka säästetav summa väiksem, kuid säästmine on võimalik iga sissetuleku puhul. Oluline on alustada jõukohastest summadest ja kujundada säästmisest harjumus ning seejärel suurendada igakuist säästetavat summat. Kui otsustad aprillis säästmisega alustada ja iga nädal 10 eurot kõrvale paned, siis aasta lõpuks on kogunenud 400 eurot.

4. Kaalu oste tahan-vajan skaalal

Oma pika pangas töötamise karjääri jooksul olen kohanud inimesi, kes on teeninud mitmekordset Eesti keskmist palka, kuid kes ei ole suutnud raha säästa ja on kõik ära kulutanud. Säästmisega alustamisel ei ole oluline, kui palju teenitakse, vaid kui palju kulutatakse.

Kaalu oma ostusoove skaalal tahan-vajan. Asjad, mida sa ei vaja, jäta ostmata. Ka igapäevased väiksed ostud moodustavad aasta lõikes suure summa. Näiteks ostes igal tööpäeval 2,50 eurot maksva kohvi või kakao, siis kulub kuus joogile 50 eurot ja aastas 600 eurot. Suure osa sellest rahast saaksid säästa, kui võtaksid meelepärase joogi kodust kaasa.

5. Hoia säästmiseks mõeldud raha eraldi

Tõsta säästetav summa igapäevakulutusteks mõeldud rahast eraldi. Niimoodi on ees selge saldoseis, millega tuleb kuu lõpuni toime tulla ja väldid säästmiseks mõeldud summa kogemata ärakulutamist.

Mari-Liis Jääger,

Swedbanki Rahaasjade Teabekeskuse juht

Foto: Jake Farra