Vinni-Pajusti kultuurihuvilised noored käisid kunsti kaemas

Kunst on inspireeriv. Foto: Emily Valgepea

20. septembril käisid Vinni-Pajusti gümnaasiumi 9. klasside kultuurihuvilised noored Tallinnas kunsti avastamas. Veel enne, kui bussinina pealinna poole sätiti, tutvustati Rakvere hobigaleriis noortele ka Rakveres kunstinautimise võimalusi (Rakvere galerii, raamatukogus toimuvad näitused, jne).

Esimene peatus Tallinnas oli Kunstihoone Lasnamäe paviljon, kus käidi vaatamas näitust, mille nimeks „Hellalt hoia mind“. Paviljonis ootas giid, kes tunni aja jooksul kunstikogu lahti mõtestas ning samas kuulas ka laste muljeid, nimelt sai igaüks kirjeldada oma tundeid ja jagada ideid. Iga teose juures oli giid mõelnud ka midagi mängulist, mida mängiti, et paremini kunstiteoste loost ja olukorrast aru saada. Pärast näituse läbimist palus giid jaguneda rühmadeks, et iga grupp kirjeldaks ise oma elamust, moodustades endist inimskulptuuri, väljendamaks saadud emotsioone.

Edasi suunduti Salme Kultuurikeskusesse, kus oli prügist koostatud kunstinäitus nimega „Lähme Nulli“. Näitusel oli näha erinevaid teoseid, mis kokku pandud igapäevasest prügist. Peaaegu iga teose juures oli ka taaskasutatav ese, millega saaks seda prügi asendada, et ära hoida suuremat prügi ladestumist maailmas.

Viimane sihtpunkt oli Fotografiska, kus sai kahe kunstniku, Omar Victor Diopi ning Miles Aldridge’i loomingut. Fotografiskas oli palju uut ja huvitavat, kuid ühe korra käimisest seal kindlasti ei piisa, kuna teoseid oli tõesti palju ja igal pildil on oma sõnum ning tähendus. Esimese korra kohta oli seda läbi töötamiseks ning mõistmiseks tõesti liiga palju…

Need 16 õpilast, kellele anti võimalus minna oma silmaringi laiendama ja kunstisoont avastama, on tänulikud kõigile, kes selle teoks tegid. Kuna projekt VPG põhikooli õpilaste „kunstisoolika“ avastamiseks toimub juba teist aastat, loodame, et saame ka edaspidi Vinni valla ja kooli toel tasuta „rattad alla“, et uute ja huvitavate kultuurialaste tegelustega tutvust teha.

Projekti algataja Mart Pitsner:

„Erinevalt suuremate paikade koolidest ei ole maakoolide lastel eriti palju võimalusi eri kunstiliikidega tutvumiseks. Ja mida ei ole näinud, seda ei oska soovidagi…Selleks püüangi teist aastat järjest võimaldada VPG põhikooli huvilistel noortel tasuta eri kunstiliikidega tutvuda. Hää, et seda mõtet on toetanud nii Vinni kool kui ka vald.“

Emily Valgepea,

VPG õpilane, VPG meediaring