Rakvere linnapea kooliaasta alguse tervitus

Rakvere linnapea Triin Varek. Foto: Greete Veedla

Sel sügisel täitub 425 aastat hariduselu algusest Rakveres kui 1597. aastal avati esimene kool. Nende aastasadade jooksul on toimunud palju muutusi nii hariduselu meelsuses kui -keelsuses, hoonetes, õpikeskkonnas kui ka sisus.

Muutused ja areng on elu loomulik osa ja nii on Rakvere linna hariduselus ka tänavu palju muutusi – kaks senist gümnaasiumi jätkavad põhikoolidena ning gümnaasiumiharidust hakkab korraldama riik. Tööd alustab unikaalne töö- ja tehnoloogiakeskus, mille ruumides hakkavad õppima kõigi linna põhikoolide õpilased. See tingis vajaduse ühtlustada tundide algusajad ja nii algavad uuel õppeaastal munitsipaalkoolides tunnid kell 8:45. Sama aja valis koolipäeva alustamiseks ka Rakvere Riigigümnaasium.

Tänavusel tarkusepäeval algab Rakvere linnas õppetöö kokku kaheksas koolis, millest linna hallatavaid on kolm.

Kooliaasta alguses on ärevus hinges suurem kindlasti neil, kellel lasteaia- või koolitee alles jalge ees, aga usutavasti ka abiturientidel. Lasteaeda või esimesse klassi mineja ei tea veel päris täpselt, mida oodata. Abiturient aga teab, et viimasel aastal tuleb veel kõvasti pingutada. Mõistan, et siin on ka kurbust, et uus riigigümnaasiumi hoone ei ole õigeaegselt valminud ja tuleb viimase õppeaasta algust alata asenduspinnal. Kuid sõda Euroopas, mis kogu maailma majandusele oma hoobi andis, ei osanud meist keegi ette näha.

Nagu varasematel aastatelgi soovin, et koostöö kodu ja kooli vahel oleks positiivne ning last ning õppimist toetav. Ärge jääge muredega üksi, vaid püüdke leida lahendusi. Kodu tugi ja rahulik, positiivne kasvukeskkond on lapse jaoks oluline. Õpetaja mõistev ja toetav suhtumine niisamuti. Märkame neid, kellel on raske ja ärme tõrju neid, kes on erinevad. Igaüks on eriline!

Koroonaväsimus ei ole veel ununenud ja pärast piiranguid peavad kollektiivid rohkem pingutama, et jälle ühtsust taastada, meeskonnavaimu leida ja hoida. Kuid tervist tuleb ka hoida. Covid-19 ei ole kuhugi kadunud ning haigustunnustega tuleb püsida kodus nii lastel kui ka täiskasvanutel.

Soovin head kooliaasta algust ning säravat sügist! 

Triin Varek

Rakvere linnapea