Vutifänn Mika Keränen hoiab pöialt Inglismaale

Mika1

Prantsusmaal algab jalgpalli Euroopa meistrivõistluste turniir, kus kuu aja jooksul peetakse maha poolsada mängu. Mitmesse oma raamatusse jalgpalliteema sisse toonud menukas lastekirjanik Mika Keränen rääkis Kuulutajale oma ootustest ja sellest, miks on vutti hea staadionil vaadata.

Tõnu Lilleorg

Mika, teie raamatutes on tihti teemaks jalgpall ning käite sageli mänge vaatamas, kui tähtis see mäng teie jaoks on?

Pean ütlema, et minu jaoks on näiteks seks siiski tähtsam kui jalgpall, ükski seks ei jää ära jalgpalli tõttu. Tegelikult ei jää mul jalgpalli tõttu mitte miski ära. Jalgpall ei ole minu jaoks tähtsam kui mõni muu asi, näiteks perekond või elu. Mõnikord arvatakse, et kui jalgpall käib, siis jalgpallifännide jaoks muu elu peatub. Minu puhul see nii ei ole.

Teid võib tihti näha Tartus Annelinna staadionil, kui mängib kohalik Santose klubi?

Jaa, mulle meeldib jalgpalli staadionil kohapeal vaadata. Ma olen Santose ja Tammeka mänge eelmisel ja sel aastal ikka päris palju näinud. Telekast vaatan põhiliselt jalka EM-i ja MM-i, Eesti koondise mänge proovin ka kohapeal vaatamas käia. Kui satuksin Rakverre, läheksin esimese asjana Tarvase mängu vaatama.

Mille poolest erinevad telekast ja staadionil vaatamine?

Staadionil vaadates on jalgpall loomulik. Kui keegi tahab telekast vaadata, vaadaku. Telekast jalka vaatamine on, justkui antaks mulle staadionil binokkel, et vaata sellega sinna ja tänna. See on piiratud vaateväli. Mulle pole mõtet sellist juttu rääkida, et telekast on jalgpall parem kui kohapeal.

Kas liigade tase mõjutab mängust saadavat elamust?

Vaatan Eesti Premiumi liiga ja esiliigamänge. Käin vaatamas oma sõprade laste ja noorte mänge. Kui Soome satun, käin ka seal vaatamas. Elamust liigade tase ei mõjuta.

 

Milliseid mänge lisaks suurturniiridele telekast vaatate?

Augsburgi omi vaatan, kuna seal mängib Ragnar Klavan. Mart Poomi mänge jälgisin omal ajal. Vaatan ka siis, kui soomlased mängivad. Minu jaoks tähendab jalgpall mingisugust omainimeste asja.

Need omainimesed on justkui hõim, perekond?

Ongi. Minu jaoks on olnud põnev aastast aastasse vaadata Santose mänge seepärast, et olen näinud, kuidas neist poistest on arenenud mehed. Zlatan Ibrahimovići vaatan ka mõnuga, aga tema on täpselt samasugune jurakas vanamees nagu alguses.

Põnev on näha, kuidas ühel või teisel Tartu noormehel areng toimub. Näed, et sel hooajal on ta enesekindlam, julgeb palli hoida, tema mängus on toimunud areng. Kui vaatad oma meeskonna arengut, siis vaatad justkui oma lapsi. Minu jaoks on sel lihtsalt palju rohkem mõtet kui tippjalgpallil.

Kas ise ka mängite?

Ei. Olen mänginud soome kirjanike omavahelises mängus. Oleks tore panna eesti kirjanikest võistkond kokku ja mängida soome kirjanikega.

Algab kauaoodatud EM-i turniir. Kellele pöialt hoiate?

Minu lemmik on Island ja ma hoian alati pöialt naabritele, kaasa arvatud Venemaale – Venemaa jalgpall on väga põnev. Kui Eesti ja Soome osaleksid, siis hoiaksin muidugi neile pöialt, ja just selles järjekorras.

Millal Eesti või Soome EM-ile jõuab?

Järgmisel korral.

Miks Island?

Neil on nii põnev võistkond.

Kes võiksid olla selle turniiri tähed?

Zlatan Ibrahimović kindlasti ja väga loodan, et Inglismaal saab Wayne Rooney väljakule ja võib vanameistrina näidata, et jalgpall pole vaid noorte ala. Rooney mängis väga hästi Inglise liiga karikafinaalis, kus tänu temale esimene värav sündis. Ta lihtsalt surus ennast karistusalasse (Rooney sai keskväljal palli, triblas neljast mängijast mööda värava alla ja söötis värava löönud mängijale – toim.).

Millistel võistkondadel võiks veel turniir õnnestuda, kellele panustate?

Suurtest riikidest hoian seekord pöialt Inglismaale, tahaks, et nemad saavutaksid midagi. Samas, ma olen ikkagi fänn, mitte ekspert, ma ei tee sellist nägugi pähe.

Millised isikuomadused on tippjalgpallurile vajalikud?

Kõiki tippjalgpallureid ühendab üks asi – nad ei oska kaotada, nad on väga halvad kaotajad.

See on üks väga oluline elus edasi viiv jõud, kui oled halb kaotaja.

Võidutahe annab väljakul jõudu?

Pead õppima kaotama ja pead õppima võitma, need on samuti oskused. Ma arvan, et Eesti jõuab tegelikult EM-ile alles siis, kui noortel on võidukogemus koondises olemas. Enne jõuab EM-ile ikkagi noortekoondis kui onklite ehk meeste A-koondis.

___________________________________________________

42 aastane Mika Keränen on pärit Soomest Karjalast, ühest kõige idapoolsemast Soome vallast. 90ndatel tuli Keränen Tartusse õppima, alguses metsandust ja siis eesti keelt. 1999. aastal omandas ta Tartu Ülikoolis bakalaureusekraadi erialal eesti keel võõrkeelena.

Mika Keräneni esimene lasteraamat ilmus 2008. aastal. Tänaseks on mees menukas lastekirjanik, kelle raamatute põhjal on loodud teatrilavastusi ning vändatud edukas film “Supilinna salaselts”. Keräneni raamatus „Väravajoonel“ käib aga kogu tegevus ühe vutimängu ajal, vaadatuna läbi väravavahi silmade.

Intervjuuks pani Mika Keränen selga Tartu klubi Santos dressipluusi, sest elab selle klubi käekäigule innukalt kaasa. Foto: Tõnu Lilleorg