Elektrikatkestuste vastu aitab generaator

generaator

Pingutagu Elektrilevi OÜ kui palju tahes, ikka jäävad kaugema kandi majapidamised tormijärgsel ajal päevaks-paariks elektrita. Küünlavalgel kannatab süüa ja magada, aga mida teha siis, kui lehmad ootavad lüpsmist, tibud koorumist ja külmkambrites rikneb toit?

Aivar Ojaperv

Lahenduseks on elektrigeneraator. Üks koht selle vajaliku abivahendi soetamiseks on Eurolaager OÜ.

Kas bensiin või diisel?

„Oleme projektipõhine firma, meiega saab ühendust arvuti kaudu või telefoni teel,“ soovitas ettevõtte tegevjuht Martin Murd. „Teeme koostööd (elektrisüsteemide) projekteerijatega, pakume terviklahendusi, käime ise objektidel seadmeid paigaldamas. Aga samas müüme ka elektrigeneraatoreid, lisades vajadusel kauba juurde eespoolmainitu ning hoolduse.“

Kodumajapidamiste tarbeks müüb OÜ Eurolaager just sellise võimsusega generaatoreid, mida konkreetsel juhul tarvis. Kaubavalik algab 2kW võimsusega bensiinigeneraatorist ja lõpeb 5MW jõujaamadega, mis toidavad suuri hoonete komplekse, haiglaid ja teisi suuri elektrivõimsusi vajavaid objekte.

„Klient peaks kõigepealt kokku arvutama oma elektrivajaduse,“ selgitas tegevjuht. „Tuleb arvestada, et generaator peab olema vähemalt 25-30protsendilise varuga, sest kui generaator töötab täisvõimsusel, on sellel sama efekt kui sõita autoga täisgaasiga. Maksimumvõimsusel töötamine kurnab mootorit – nii võib teha vaid erandjuhtumil lühikest aega. Generaatorite tehnilistes andmetes ongi tavaliselt seetõttu esitatud nii generaatori lühiajaline maksimumväljundvõimsus kui ka võimsus pideva töö korral.“

Generaatorid töötavad nii bensiini- kui ka diisliküttel. Viimasel on plusse rohkem: diiselgeneraator tarbib kütust vähem, on vastupidavam, valikus on nii õhk-, õli- kui ka vesijahutusega mootorid. Need on varustatud elektrooniliste pingeregulaatoritega, mis hoiavad pinge isegi stabiilsema kui võrgutoitest saadaval. Bensiinigeneraatori eeliseks on aga soodsam hind.

„Voolu kõikumise vastu – see on tõesti ebameeldiv ja võib rikkuda võrku ühendatud seadmeid – on parematel generaatoritel olemas stabiilsust tagav juhtautomaatika ning kogu tööd jälgib kontroller,“ mainis Martin Murd.

Kes peaks generaatori soetamisele mõtlema, kui silmas pidada eraisikuid või väikeettevõtjaid? „Linnas eraisikul generaatorit ilmselt vaja ei lähe, vähemalt kodumajapidamises mitte,“ tõdes Murd. „Küll aga maal, kus elektrikatkestused kestavad pahatihti mitu päeva.“

Erilisi oskusi generaatori käitamine ei nõua – käivitamine toimub kas nöör- või elektroonilise starteriga. „Kui manuaal läbi lugeda ja esitatud nõudeid täita, pole mingit ohtu,“ kinnitas ta. „generaatori müümisel pakume ostjale ka omalt poolt väikese koolituse ning jagame õpetussõnu.“

Hoidu turusolkijaist

Nagu muudegi kaupade puhul, on ka generaatoriturul olemas selle solkijad, kes toodavad ja müüvad odavat, kuid ebakvaliteetset kaupa. „Generaatori puhul on oluline, et saadaval oleksid ka varuosad,“ rääkis Martin Murd. „Meie tagame maailma tipptasemel seadmed, vajadusel nii paigalduse, varuosad kui ka hoolduse, kuid hinna poolest ei suuda me Hiina toodanguga konkureerida. Viimastega saate aga reeglina ikka vastu pükse: odav küll, kuid laguneb kiiresti ning remont ei õnnestu.“

„Samuti ei soovita ma generaatorit osta ukselt uksele käivatelt müüjatelt – ka selliseid on Eestis juba kohatud,“ lisas ta. „Oluline on, et müüja pakuks garantiid ja hooldust, sest kui juba vajalik, ent kallis abivahend soetada, siis peab see ka korralik olema.“

Eurolaager OÜs müüdavate generaatorite hinnad algavad 800 (2kW bensiinigeneraator) ja 2300 (3,2kW diisel) eurost.