Avatakse Rehbinderi Maja

muuseumid
Mahukad ettevalmistustööd Rakveres Tallinna tn 5 asuvas hoones, kus varem tegutses linnavalitsus, on lõppenud ning täna avab SA Virumaa Muuseumid seal Rehbinderi Maja.

Liisi Kanna

Rakvere linnavalitsuse ja Kultuuriministeeriumi ühiste kavatsuste kokkuleppe alusel eraldas ministeerium SAle Virumaa Muuseumid raha, mille toel ostis sihtasutus ära linnavalitsuse vana maja. „180 tuhat eurot eraldas Kultuuriministeerium meile ostusummaks, linnavalitsus omakorda pidi selle raha jätma seemneks Pärdi keskuse ehitamiseks,“ täpsustas SA Virumaa Muuseumid juhatuse esimees Ants Leemets kokkuleppe sisu.
Muuseumi juht märkis, et Rehbinderi Maja ettevalmistamine algas pärast hoone üleandmist linnavalitsuse poolt selle aasta aprillis. „Hoone seisund oli väga halb – elektrisüsteemid aegunud, tuletõrjesignalisatsioon samuti. Põrandatelt eemaldasime tohutu „kultuurikihi“ ja tõime enamus tubades välja seal all olnud laudpõrandad,“ loetles ta tehtud töid. „Lisaks veel näituse ettevalmistustööd, mis on mahukad.“
Leemets nentis, et hoone korrastamise kulud ei ole veel kõik koos, kuid summa on hinnanguliselt 120 tuhat eurot. Täpsem number saab selgeks jaanuaris.
„Peale Rehbinderi maja oli seal kinnistul lisaks vana pritsikuur, kuhu rajasime eriüksuse lasketiiru Politseimuuseumi tarvis,“ lisas muuseumi juht täpsustuseks.
Kui eriüksuste lasketiir ning muuseumi õueala avati juba augusti alguses, siis Rehbinderi maja sel nädalalõpul. Täna toimub kutsetega avapidu, kuid juba homme avatakse uksed ka külastajatele.
Rehbinderi Majas saab tutvuda püsinäitustega, kus on välja pandud unikaalsed eksponaadid, mida seni avalikus ekspositsioonis ei näidatud – 16. sajandi gooti kapp, 2700 aastat vana pronksmõõk, 18. sajandi Ilumäe kabeli vapivitraažid ja palju muud.
Lisaks on üleval kaks ajutist näitust. Näitus „Kuidas toita ära 9,5 miljardit inimest ja võtta kaalus alla?“ käsitleb planeedi Maa olukorda, kus rahvastik kasvab ja ressursside olukord järjest halveneb. Teisest küljest räägib näitus ülekaalulisusest, e-ainetest ja tulevikutoidust.
Teine ajutine näitus „Meie, robotid“ kajastab robootika ajalugu, robotitega seotud võimalusi ja nende kasutamisest tulenevaid ohtusid. Lisaks näidatakse reaalseid roboteid kodumajapidamises, meelelahutuses, jõustruktuurides, sõjanduses ning tööstuses.
SA Virumaa Muuseumid on ka esimene muuseum Eestis, mille ekspositsiooni osaks on humanoidrobot Pepper, kes suhtleb külastajatega, teenindab neid, suudab tantsida ja on valmis tegema selfisid.
Tuleviku osas märkis Ants Leemets, et edaspidi planeeritakse näitusi toetavaid loenguid ja haridusprogramme. „Usun, et Rehbinderi Maja pakub rõõmu nii suurtele kui väikestele.“

Sel laupäeval on avamise puhul Rehbinderi Majaga tutvumine huvilistele tasuta. Külastajaid oodatakse kell 11, 12 ja 13. Kõik külastused on giididega, kes annavad ülevaate majast ja näitustest.

Maja nimetati tema esimese omaniku Krahv Gustav Dietrich von Rehbinderi järgi. Hoone on ehitatud 1793. aastal varaklassitsistlikus stiilis aadlielamuks. Foto: SA Virumaa Muuseumid