Inglise Aed avas Rakveres aiakultuuri keskuse

Eve Simkin ja Tarmo Kesküla toimetavad nii Inglise Aia butiigis kui aiakultuurikeskuses. Foto: Katrin Uuspõld

Inglise Aed alustas paar aastat tagasi tegutsemist Sõmerul, kus pakkus nii lillerõõmu ja aiatarbeid kui aiandusalaseid koolitusi. Teist suve toimetati varem Nurga Aiakeskusena tuntud müügialal Rakvere äärelinnas ja nüüd võeti rendile ka kõrvaloleva ärihoone ruumid – aiakultuuri keskusele, aiabutiigile ja hostelile.

Katrin Uuspõld

Suuresti Juhan Kunderi seltsi aiasõprade klubi pinnalt loodud Inglise Aed on oma haaret laiendanud ning kolinud täielikult Sõmerult Rakverre – Sõmerul lillepoe pidamine on antud üle rentnikule ja Kiviõli Kaubahoovile kuuluvast ärihoonest on lisaks aiale ja müügiplatsile omakorda värskelt rendile võetud ka hostel, peosaal ja müügisaal.

Nõnda on kõikvõimalikud aiatarvikud, seemned-sibulad, tööriistad, lõike- ja potililled ning väetised võtnud koha sisse kunagises Nurga äri majandustarvete osakonnas teisel korrusel. Samale korrusele jääb ka vastremonditud saal, kus plaanitakse tegutseda aiakultuuri keskusena, korraldades koolitusi. Oma õppepäevadest vabaks jääval ajal pakutakse saali ka teistele huvilistele rendiks. Kaheksateistkümne kohaga hostelisse on oodatud aga kõik, kes majutusteenust vajavad. „Hommikusööki me ei paku, aga alates kella 11st on võimalik keha kinnitada kohe meie kõrval olevas Bonzai söögikohas,“ nimetas ettevõtmise üks eestvedajatest Maia Simkin.

Inglise Aia jaoks kulges suveperiood aiaplatsil juhatuse liikme Tarmo Kesküla sõnul lõppkokkuvõttes hästi, kuigi pikk kuumaperiood andis tunda. „Aga kõik taimed müüsime ära,“ nimetas ta. Lisaks korraldati edukalt suve jooksul ka mitu tagaaia-kontserti, kus maakonnaga seotud muusikud elamusi pakkusid.

Aiakultuurikeskuse ametliku avamise puhul oli sel esmaspäeval külla palutud Eesti aiakultuuri grand old man Rein Joost, kes on ühtlasi Põltsamaa roosiaia rajaja ja kauaaegne omanik. Tuntud roosikasvataja kiitis väga ettevõtmist, märkides, et kui omal ajal oli sama maja esimesel korrusel üks siinkandi parimaid aianduspoode, siis loodetavasti edeneb ka aiakultuuri keskus.

Ühtlasi meenutas rooside kasvatamise kohta nõuandeid jagama asudes Joost, et on viimane aeg korjata vitamiinirikkaid kibuvitsamarju ja neid talveks kuivatada. Kui roosikasvatajate ja aretajate jaoks on kibuvitsaseemned olulised, et kasvatada taim, mille külge roos pookida, siis viljaliha on väärt oma tervise turgutamiseks.

„Kindlasti korjake enne külma marjad ära, sest muidu vitamiinid kaovad,“ tuletas ta meelde ja tõi võrdluseks, et kui sajas grammis astelpajumarjades on 170 mg vitamiine ja mineraalaineid, siis samas koguses kibuvitsamarjades on neid 900 mg. „Ja metskibuvitsal, millel on väikesed marjad, on sajas grammis koguni kuni 2000 mg vitamiine ja mineraalaineid,“ teadis Joost rääkida.

Tänasest on aga aiakultuuri keskuse saalis avatud Rebase talu õunasortide näitus, kus saab uudistada ligi sadat õunasorti ning teatud sorte saab ka degusteerida. Õunanäitusega saab tutvuda aiabutiigi lahtiolekuaegadel nädala jooksul.

Rein Joost jagas huviliste nõu rooside hooldamise kohta. Kogenud roosikasvataja soovitab roose julgesti lõigata – kui sügisel jääb see töö tegemata, siis kindlasti ette võtta kevadel.
Foto: Katrin Uuspõld