Haljala valla kaasava eelarvega korrastatakse Aaspere keskus

750xY_755a82

Haljala valla kaasava eelarve hääletusel sai enim hääli projekt „Heakorratööd Aaspere keskuses, teha korda endise ait-kuivati territoorium“.

Haljala vallas ei ole varem kaasava eelarve hääletust toimunud. Meelepärasele ettepanekule sai oma hääle anda ajavahemikus 15.-25. veebruarini ning võimalust kasutas 96 inimest. Arvesse läks aga 95 häält, kuna üks osalenu ei olnud Haljala valla kodanik.

Halajala vallavanem Leo Aadel lootis, et tulevikus osalejate arv kasvab. „Hääletajaid oleks võinud veel olla, aga see oli meil esimene kord,“ sõnas vallavanem. „Loodame, et järgmistel kordadel on osalejaid ka rohkem.“

Võitjaks valitud ettepanek sai valijatelt 37 häält. Selle idee raames korrastatakse väike park keset Aaspere asulat. Hetkel on tegemist jäätmaaga, mis kipub muutuma prügimäeks.

Esikoha saanud ettepaneku ellu viimise maksumus on aga tunduvalt väiksem kui kaasavasse eelarvesse kavandatud 7500 eurot. Seetõttu realiseeritakse tõenäoliselt mitu ettepanekut. „Me võtsime 30. märtsini aja maha. Räägime võitjaga lahendused läbi. Olenevalt sellest, kui palju jääb rahalist ressurssi, saab võib-olla ka teise ja kolmanda koha teha,“ tõi Aadel välja.

Juhul, kui siiski nii teist kui ka kolmandat ettepanekut teostada võimalik ei ole, otsustatakse inimeste soovi põhjal. „Valikul lähtume ikka prioriteedist häälte järgi.“

Teise koha saavutanud ettepanek „Spordivõimalused võimlas paremaks“ kogus 16 häält ning kolmanda koha „Tatruse tervisepargi kavandi koostamine“ poolt hääletas 11 kodanikku. Kokku laekus üksteist ettepanekut, millest valla ametnikest koosnev komisjon otsustas lõpphääletusele välja panna kümme. Ühegi inimese poolehoiuta jäi idee osta ATV, millega saaks lihtsamaks muuta valla vabaaja- ja spordisündmuste korraldamise.

Leo Aadel ei osanud võitjat ette prognoosida. „Mõnes mõttes oli see meeldiv üllatus. See näitab, kuidas kodanikud saavad kaasa aidata. Hääletusel oli kindel eestvedaja, kes käis ja kogus hääli,“ rääkis ta. „Meie jaoks oli see ilus ja positiivne kogemus. Kindlasti jätkame ka järgmistel aastatel,“ lisas vallavanem.

Liisi Kanna