Berliini trahter avas uksed

berliin

Berliini trahter Rakvere keskväljaku ääres on salamahti uksed lahti teinud ning esimesed peodki on juba möödas.

Tekst: Maris Marko

Kui Berliini trahter kuus aastat tagasi tegevuse lõpetas ja kasiino ruumid üle võttis, avaldas Roman Kusma lootust, et ega see nii jää ning kunagi söögikohaks ehitatud hoone saab veel oma esialgse funktsiooni tagasi. Nii on tänaseks ka läinud. Möödunud nädala lõpust on trahteri uksed taas sööjatele-joojatele ning pidulistele avatud.

Berliini trahterisse sisenedes tekib nostalgiline äratundmisrõõm. See pole küll sugugi seesama trahter, mida linnarahvas ja küllap kaugemaltki külalised kümne aasta tagusest ajast mäletavad, aga midagi on ka toonasest alles – üldine atmosfäär, tumedad lauad-toolid, lahke pererahvas…

Võrreldes ammuste aegadega on Berliini trahter tublisti kasvanud. Uksest sisenedes satub kohe saali, kuhu mahub lahedasti üle 80 sööja, pidude korral on külastajaid ilmselt märksa rohkem, ilma et trügimiseks läheks. Baarilett on leidnud koha ruumi tagumises otsas, köök asub selle taga. Teisel korrusel on tualetid ja suitsuruum. Erilist rõõmu valmistab see, et nüüd on avatud vaade ka kõigist kolmest keskväljaku poole jäävast aknast.

Mõnusa hõnguga

Sisekujunduses domineerivad tumedad toonid, silma torkab tervet seina kattev raamaturiiuli imitatsioon. „Raamatud on ikka tarkade inimeste pärusmaa. Võib-olla annab see raamaturiiul märku, et tegemist on natuke intellektuaalsema kohaga kui lihtsalt õllekaga. See loob minu arvates mõnusa hõngu,“ arvas Kusma. Laia tänava poolne sein meenutab oma väikeste piltidega endisaegset Berliini trahterit. Roman Kusma sõnul oli kujunduse loomisel abiks Jule Käen-Torm. „Nii kujundus kui menüü on meie oma Berliini trahteri stiil, kohalik Rakvere nägu, see, mida siinne klient meilt ootab,“ rääkis Kusma.

Menüü koostamisel käis abiks Imre Kose, aga Kusma sõnul on alles päris palju asju ka Berliini trahteri vanast menüüst, näiteks Pohmellisupp, California salat, Baieri salat Saksa praevorstiga.

Hobi või missioon

Söögikohtade rajamine näib olevat Roman Kusma hobi. Berliini trahter, Laada Cafe, Viitna kõrts, Kaerajaan Tallinnas, kaks söögikohta Aqvas, mis ka juba olulise uuenduskuuri läbi teinud, Turuplatz, lisaks veel rida asutuste kohvikuid, koolisööklaid ja muud niisugust. „Täna on minuga seotud lisaks Berliini trahterile veel Kaerajaan ja Aqva restoranid,“ ütles Kusma, arvates, et praeguseks peaks Rakveres kõik turunišid olema täidetud. „Ma teen neid asju alati tunde järgi. Kui on idee, mõte ja sisetunne ütleb, et see on õige, siis tuleb asi ära teha.“ Berliini trahteri mahamüümist Kusma otseselt ei kahetsenud, sest see otsus andis aega ja võimaluse Aqva rajamiseks, aga ütles, et selline tunne oli küll, et tahaks seda trahterit uuesti teha. „Turuplatz oli selleks vajalik, et keskväljakul toitlustamine ära ei kaoks. See täitis oma ülesande ja loovutas nüüd koha Berliini trahterile,“ selgitas Kusma oma manöövreid. Ilmselt oli sohvabaari jaoks Rakvere ka pisut liiga väike linn. Samas, kui trahteri jaoks poleks ruumid vabanenud, oleks Kusma jätkanud Turuplatziga. „Tollel pinnal oli liiga palju piiranguid, ülemistel korrustel on eluasemed, nii et pidusid seal suurt korraldada ei saanud,“ märkis Roman Kusma.

Elu enne avamist

Külastajad on Kusma sõnul Berliini trahteri kiiresti üles leidnud ja omaks võtnud. Esimesed peod läksid täis majale, vaatamata sellele, et mingit suurt reklaami ei tehtud. Nädalavahetused elava muusikaga ja teemapeod on trahteri eluplaani kindlalt sisse kirjutatud. Hetkel valmistatakse ette 30. aprillil toimuvat volbriõhtu pidu.

Ka lõunastajad on kunagi sissetallatud rajad uuesti üles leidnud. Lõunapakkumised on Berliinis tavapäraselt olems. Kusma sõnul on plaanis lõunapakkumist hoida laiemana kui vaid üks supp ja praad. „Praade võiks olla ikka rohkem kui üks ja me tahame panna siia salatilaua, kus inimene saaks ise endale salati komplekteerida.“

Esimene kuu möödub Berliini trahteris sissetöötamise tähe all. Uuritakse inimeste ootusi, kohendatakse menüüd. Mais-juunis on plaanis avada väliterrass, mis tuleb veel suurem, kui oli Turuplatzil. Mais on oodata ka trahteri pidulikku avamist.

Hommikune Berliini trahter ootab esimesi külastajaid. Foto: Maris Marko