Kadrina sahad hooldavad Skandinaavia teid

kadrinapome

Kadrina külje all Kadapiku külas tegutsev Pomemet OÜ pakub tööd 44 inimesele, kellest valdav enamiks on kõrgesti kvalifitseeritud metallitöölised. Nimelt toodab Pomemet lisaseadmeid ehitusmasinatele – koppasid, sahkasid ja muud sellist – ning kaugelt üle poole toodangust läheb ekspordiks.

Aivar Ojaperv

„Hetkel on meil käsil partii lumesahkasid, mis lähevad Rootsi, ja neid on juba hooaja alguseks vaja,“ lausus Pomemet OÜ juhataja Tarvo Lõhmus.

Kaader ei voola

Pomemet OÜ on perefirma ja nagu sellistes ettevõtmistes sageli, on perepea (Tarvo Lõhmus) juhataja, turundusdirektor ja veel kümmekonna nimetu ameti pidaja ning naispool (Ann Lõhmus) on pearaamatupidaja ning kõigi muude oluliste probleemide lahendaja.

Päris oma ettevõtte lõid Lõhmused 1996. aastal, enne seda tehti koostööd samas valdkonnas tegutsenud soomlastega. „Oleme metallifirma – meie peamiseks tegevusalaks on ehitus ja kommunaalmasinatele lisaseadmete valmistamine: lumesahad, ekskavaatorite kopad, esikopad, kiirkinnitused, asfaldilõikurid, tõstekahvlid ja kaablisahad,“ rääkis Tarvo Lõhmus.

Pomemeti toodangut ostavad nii Eesti ettevõtted kui ka partnerid Soomest, Rootsist, Norrast.

Pomemet OÜ pole n-ö nüri alltöövõtja, kes saab kusagilt tellimuse ja joonised ning keevitab siis vajaliku jubina kokku. „Kliendilt tuleb idee ja soov, mille ellu viime tihedas koostöös,“ kinnitas ettevõtte juht. „Selleks on meil ametis ka kaks konstruktorit, kes oskavad ja suudavad koostada tööjooniseid.“

Ja jõuamegi kohe tööjõu juurde. Konstruktorid? Ei ole kõige lihtsam amet! „Spetsialiste on maale tõesti keeruline leida,“ tunnistas Tarvo Lõhmus. „Tallinnas veel leiad, aga siin… Õnneks on meil üks Tartu poiss praegu silmapiiril.“

„Keevitajate kaader meil ei voola, eks palgad ole neil ka suhteliselt head, ikka üle Eesti keskmise,“ jätkas ta. „Päris kõiki mehi kohapealt ei leidnud, tööle käiakse ka Tamsalust, Tapalt ning mujalt.“

Tootmispinda on Pomemetil 4000 ruutmeetrit ja kuu aja jooksul käib sellelt läbi 90-100 tonni metalli, mis toorikuteks lõigatakse, kokku keevitatakse ja vajalike lisadega varustatakse. Toorainet ostetakse Rootsist-Soomest, aga ka Venemaalt.

Perefirma valem: töö jäägu tööle

Nagu mainitud, peab kogu selle raua üle arvestust Ann Lõhmus. „Ega ma nüüd kõiki üksikasju ka ei jaga, aga naisterahva kohta tean üle keskmise palju koppadest, kiirkinnituse tsentrite vahedest ja muust sarnasest,“ lausus ta muiates.

Aga perefirma kui niisugune – tööl on kodu kaasas ja kodus töö? „Viimastel aastatel oleme suutnud oma asjad nii sättida, et kodus enam tööst ei räägi. Kuid vahel ikka juhtub,“ vastas Ann Lõhmus.

„Nad on siin arukalt toimetanud ja pole end üle kapitaliseerinud,“ kiitis Kadrina vallavanem Erich Petrovits. Aga kummale kummast rohkem kasu on – vallale ettevõttest või vastupidi? „Pigem käib ikka vallavanem ettevõtja ukse taga, et aita seda ja teist teha. Nemad saaksid ilma meieta hakkama küll ja meie püüame neid nende toimetamistes mitte segada.“