Kuidas valida alus-, täite- ja viimistuspahtleid?

Ehitusega seotud otsuseid ning teemasid on kümneid, kuid kui põhikonstruktsioonid on paigas, küprok paigaldatud või pinnad krohvitud, tuleb hakata tegema ettevalmistusi eelnevalt värvide peale kandmiseks. Pahtlid on viimistlusmaterjalid, mille abil täidetakse ära konstruktsiooni järel tekkivad vahemikud, praod ning vahemikud. Kuna vastavalt asukohale ning vajadusele tuleb valida õige täitevahend, saab valiku teha kategooriate abil. 

Niisketes oludes kehtivad omad nõuded, välitingimustes ehk õues kehtivad omad nõuded ning olmetingimustes siseruumides kehtivad samuti omad eripärad, millele vastavalt saab valida viimistluspahtlid ning täitevahendid. 

Pahtlite valik kategooriate alusel:

a) tasandusegu

b) viimistlussegu

c) betoonile põhinev segu

d )vuugipahtel

e) polümeerne pahtel

f) tsemendipahtel

Aluspahtlid on mõeldud vagude täitmiseks, mille vahemik on rohkem kui 2mm. Aluspahtlid on jämedateralised ning koostatud spetsiaalselt tugevama koostisega pahtli kasutamiseks. Jämedateralised pahtlid on vajalikud aluspinna töötlemiseks ning peenpahtlile põhja loomiseks. Aluspahtleid kantakse pinnale nagu tavapahtlit ning lihvitakse siledamaks peale kuivamist. Lisaks pindmisele kattele saab aluspahtleid kasutada defektide parandamiseks ning kipsplaadis tekkinud vigastustega seotud kohti. Sel puhul ei tohiks kanda pahtlit pragudesse ning aukudesse liiga paksu kihina. Õige tehnika kasutamisel tuleks aluspahtlit kanda pinnale õhukeste kihtidena ning järgjärgult üles ehitada. 

Täitepahtel on põhimõtteliselt sama mis aluspahtel ning mõeldud kandmiseks viimistluspahtli, värvi või tapeedi alla. Tegemist on samuti jämedateralise pahtliga, mida saab kanda pinnale nagu tavalist viimistluspahtlit. Peale pahtli peale kandmist tuleb lasta sellel kuivada ning kuivamise järgselt tuleb täitepahtel lihvida tasa aluspinnaga. 

Viimistluspahtel on viimane kiht enne nakke ja värvi peale kandmist. Viimistlemiseks mõeldud peenpahtel on peale kandes peene massi taoline ning kuivab kergesti ja kiiresti. Lihvimine võimaldab maha siluda kõik konarused ning kõrgemad alad, mis pahteldamise ajal tekivad. Peenpahtlit on samuti müügil erineva tera jämedusega kuid tegemist on siiski pehmema teralisega kui aluspahtel ja viimistluspahtel. Peenpahtel tolmab rohkem kui teised kaks artiklis mainitud pahtlitest.

Valmispahtel või poolprodukt

Pahtlid on müügil erinevate pooltoodete kui ka kasutusvalmis olekus. Kuna ehituskeemiatööstus toodab pahtleid nii tööstuslikult kasutamiseks kui ka tavakasutaja jaoks, müüakse neid poolproduktidena (nagu pulber, mida tuleb kohapeal segada veega) ning valmispahtlitena tuubides ning plastikust ämbrites. Valmispahtlid on mõeldud kasutamiseks kohe ning ei vaja eelnevat segamistööd. Pulberpahtlid on pakitud kile lineeritud paberkottidesse (tavaliselt 5, 10, 25kg) ning isegi tonnistesse kottidesse kui tegemist on suurtööstusliku tootmisega. Pulberpahtel tuleb segada veega ning vastavalt pakendil antud juhendile. Pulberpahtlite kõlblikusaeg on tavaliselt pikem kui valmispahtlitel ning kui toodet on hoitud kuivas kohas, säilib pulberpahtel õigena aastaid. 

Kuidas valida endale sobivat pahtlit?

Kõigepealt tuleb hinnata pahtlikulu pindadele ning sel puhul aitab kindlasti mõned internetid paiknevad ehitusega seotud kalkulaatorid. Pahtlikulu on pindadele küllaltki suur, arvestades et segu kantakse pinnale tavaliselt rohkem kui 1 kord. Kui kulu on väga suur, tuleks valida kuivpahtel ning seda ise veega segada. Sel puhul saab ära kasutada endale kuluv pahtel ning ülejääke valmispahtli puhul on seega vähem. Kasutamata jäänud kuivpahteli saab hoiustamiseks õhukindlalt sulgeda ning hoiustada tuleviku tarbeks. 

Kodumaine või välismaine tootja

Pahtli valikul saab igaüks keskenduda sellele, millise tootja vahendeid kõige enam eelistada. Erilist vahet sel puhul ei ole, kuid kes soovib toetada ning kasutada kvaliteetseid tooteid, on soovitatav kaaluda DL Chemicalsi Paracryl tooteseeriat (Belgia ettevõte).