Kuidas vältida riideuputust?

Sügis-talvine hooaeg on alanud ning nii mõnigi plaanib riidekapi sisu veidi värskendada. Moedisainer ning kutsekoolides disaini ja õmbluserialade arendusega tegelev Astra Mõistlik annab nõu, mida rõivaste ostmisel tähele panna.

Kaire Kenk

Paljud disainerid on öelnud, et iga inimese riidekapis võiksid olla mõned n-ö baaselemendid, mis mõeldud just tema kehale. Kas ka Teie soovitaksite endale soetada mõningaid ajatuid klassikalisi hästi-istuvaid ja heast materjalist rõivaid?

Riidekapi sisu määrab paljuski inimese tööspetsiifika ja vabaaja veetmise huvid. Esindusliku töökoha puhul on läbimõeldud rõivakomplekte vaja mitmeid. Riidekapp võiks kindlasti sisaldada kapi omaniku kehale sobilikke riideid ja värvikombinatsioone. Mis peamine, riided toetavad inimesel hea enesetundega päeva veetmist, seega kandja peab tundma nendes ennast hästi. Ajatud klassikud on iga inimese jaoks erinevad, lõikeliselt või värvi poolest.

Mugav on, kui riidekapis leiduvad mõned igapäevakomplektid, vaba aja riided, paar piduliku komplekti kombineerimise võimalust. Eelkõige tasub vältida seda olukorda, et kui kutsutakse pulma või pidulikumale firma peole, siis ollakse meeleheitel, et nüüd peab poodi minema. Ja kauplustes ei leitagi suurema piduliku sündmuse eel mitte midagi meeldivat ning sobivat. Rätsepatöö hindajana soovitaksin investeerida mõnda heast kangast hästi istuvasse rõivaesemesse. Ehkki me teame kõik, et see on teadlik investeering endasse ehk veidi suurem rahaline väljaminek.

Mis võiksid olla kolm-neli klassikalist rõivaeset, mis peaksid olema iga naise riidekapis? Mis Teie meelest peaksid olema need must have rõivad?

Must have rõivad dikteerib paljuski Eesti kliima, neli aastaaega koos oma mitmete tujudega. Oluline on, et ei saa märjaks kui vihma või lörtsi sajab, et tuul ei puhuks läbi, et talvel miinuskraadid ei näpistaks, et suvel liigne päike ei teeks liiga. Kui kõik eelnev arvesse võtta, siis eestlase riidekapp peab olema päris mahukas. Ma pigem lükkaks ümber kolme-nelja klassikalise rõivaeseme vajalikkuse. Nagu eelnevalt välja tõin, see oleneb paljuski inimese eluviisist ja tegevusalast.

Paljud naised on suured second-handide fännid ja enda jaoks avastanud teatud kaubamärgid, mida alati võib ka kasutatult ostes usaldada. Ehk olete Teiegi kaltsukatest mõne põneva rõiva ja usaldusväärse kaubamärgi avastanud?

Olen suur teise ringi austaja nii riiete, mööbli kui ka tekstiili osas. Kuigi viimasel ajal on minu teed viinud rohkem mööbli ja kodutekstiilide maailma. Riiete osas ma brändi niivõrd ei jälgigi, vaid pigem materjali ja lõikelahendust.

Kuidas vältida seda kurba momenti, kui ühel hetkel „nii soodsad ja nii põnevad“ ostud enam riidekappi ära ei mahu? Kas alati enne ostmist läbi mõelda, kas see ihaldatud ese passib kokku juba olemasolevatega ja kus ma seda kandma hakkan? Või olete ka Teie impulssostude pooldaja?

Riidekapp tõesti ei ole kummist ja teise riidekapi soetamine enamasti ei tule eluruumi piiride tõttu kõne alla. Üldiselt kui midagi väga meeldib ja see konkreetsel hetkel ka istub selga, siis tuleb see endale soetada, muidu pärast kahetsen. Aga mida teadlikumalt ostlemist läbi viia, seda lihtsam on tulevikus kombineerida rõivaid ja ka hoida kapi sisu kontrolli all. Mul endal on erinevaid riidekapi etappe elus olnud aga hetkel on käsil less is more etapp.

Näiteks viie-kuue pluusi asemel ostan hoopis Eesti disaineri t-särgi vms. Mulle meeldib väga ehtekunstniku Tanel Veenre uus t-särgi projekt, kus kogu tootmisliin on tehtud Eestis: Sindist bambuskangas, Pärnus trükitud, Virumaal tehtud juurdelõikus ja õmblus. See kutsub mind tarbijana näiteks toodet kandma, sest tean, et meie enda armsas Eestis, tublide eestlaste kätega on see otsast lõpuni tehtud. Tarbijakäitumine on mul pigem tõesti selline, et eelistan toodet ostes, siis minu raha jääks Eestisse ehk läheks siinsele ettevõtjale.

Milliseid materjale tasub alati usaldada? Kas tõesti tohib tänapäeva moes absoluutselt kõiki kangaid, tegumoode ja mustreid omavahel miksida?

Tohib ja ei tohi on väga mustvalged sõnad. On väga hea stiilitunnetusega inimesi, kes tõesti miksivad kõike kokku ja inimene näeb suurepärane välja. Materjaliteadus on tänapäeval jõudnud sinnamaani, et kanga omadusi pidevalt arendatakse ja lõpuks väga õhuke naftast tehtud kangas võib olla hingav, kuulikindel ning tulekindel samal ajal.

Moemaan Kriste Mägi ütleb: „Enesekindel naine kannab välja kõik rõivad.“ Mida sellest väitest arvate?

Enesekindlus annab väljanägemisele tõesti väga palju juurde. See näitab ka seda, et kui inimene mingis riietuses ennast mugavalt ja enesekindlalt ei tunne, ei tasugi seda selga panna.

Tuntud moeblogija Stella Wadovsky aga ütleb, et võib rahumeeli peole minna kümneid kordi kantud kleidiga, kui uhke soeng peas ja korralik meik tehtud – siis keegi kleiti ei märkagi. Kas soeng ja meik on nii olulised?

Eks lõpuks mängivad kõik rolli: kingad, rõivakomplekt, kott, kell, prillid, kõrvarõngad, meik, juuksed ja inimene ise enda seest! Selles suhtes olen ühel meelel, et oskuslikult aksessuaare lisades või ära jättes võib ühe ja sama kleidiga minna vaba aega veetma, pidulikule üritusele ja ka esinduslikule koosolekule.