Rakvere kogudused teevad ühise ristikäigu virtuaalselt

Rakvere kristlikel kogudustel on saanud traditsiooniks korraldada ühine suure reede ristikäik. Tänavu ei olnud seda aga eriolukorra tõttu võimalik teha ning nii otsustati teekond üles filmida ning täna kell 15 pannakse see internetti vaatamiseks.

Liisi Kanna

Ristikäik on juba vana kristlik traditsioon, millega meenutatakse Jeesuse Kristuse kannatusi ja ristilöömist. „Ajalooliselt on ristikäik suurte katedraalide sees, Jeruusalemmas kulgeb see mööda Kristuse kannatusteed, Via dolorosat. Eestis on tavaliselt kombeks kõndida kirikust kirikusse,“ selgitas Rakvere Karmeli koguduse pastor Gunnar Kotiesen.

Rakvere kogudused alustasid ühiste ristikäikudega kolm aastat tagasi. „Suure reede ristikäik on juba viimaste aastatega kujunenud Rakvere kristlikele kogudustele traditsiooniliseks ühiseks jumalateenistuseks, mis ka pajudele inimestele on väga kalliks saanud. Seepärast ei tahtnud me seda ilusat tava ka eriolukorra tingimustes vahele jätta ja otsustasime teha virtuaalselt,“ rääkis Rakvere Kolmainu koguduse pastor Tauno Toompuu.

Ristikäigu teekond liigub sel korral viide kogudusse, lisaks Karmeli ja Kolmainu kogudusele ka adventistide, metodistide ja õigeusu kogudusse. „Käime ikka kõik kristlikud pühakojad ilusti läbi, loeme lugu Jeesuse Kristuse kannatusest, jagame selle sõnumi tähendust ning palvetame,“ lausus Toompuu.

„Lisaks pakutakse videomaterjali näol vaateid nimetatud koguduste ruumidest. Karmeli koguduse vaatevinklist teeb seekordse ristikäigu eriliseks see, et meie valmivate müüride vahel oli ristikäigu salvestus n-ö esimene vaimulik talitus,“ lisas Gunnar Kotiesen.

Ta märkis ka, et algselt oli idee teha otselülitusi erinevatesse kirikutesse, aga lõpuks otsustati eelsalvestatud versiooni kasuks. „Lootes, et see annab kvaliteetsema video ning helikvaliteedi ja võimaldab näidata pisut avaramalt ka külastatavaid pühakodasid,“ täpsustas Karmeli koguduse pastor. „Täname siinjuures väga Rakvere armastatud kinomeest, Jaanus Lekki, kes aitas kaadrid üles võtta ja Andreas Preisfreundi, kes selle kõik ühtseks elamuseks vormis,“ lisas Kotiesen.

Huvilised saavad ristikäigule kaasa elada täna algusega kell 15 veebiaadressil pildiraadio.com ning koguduste meediakanalite vahendusel. Teekond on ka järelvaadatav.

Kui möödunud nädala lehes kirjutasime pikemalt just Karmeli koguduse tegemistest internetis, siis tegelikult toimetavad mõistagi paljud kogudused eriolukorra ajal aktiivselt just virtuaalmaailmas. Nii tehakse ka ülestõusmispühade jumalateenistustest hulganisti ülekandeid. Huvilistel tasuks konkreetsest kogudusest täpsemalt uurida. Kes aga internetti ei kasuta, saab vaadata suure reede jumalateenistusi nii täna kui pühapäeval ETV-st.

Lõpetuseks tooksin välja Tauno Toompuu pühade-eelse mõtterea: „Kõigist raskustest hoolimata saame olla ikka väga julged. Suur reede ja ülestõusmispüha õpetavad meile, et uueks saamine, puhastumine ja transformatsioon toimubki läbi kriisi, kannatuse ja koguni surma. Nii ei ole ei kriis, kannatus ega surm teekonna lõpp, vaid tunnistus sellest, et midagi uut seisab veel ees. Ülestõusmishommik koidab alati!“

Ristikäik ülemöödunud aastal. Foto: Rakvere Karmeli kogudus