Lapsed liikuma: 5 nippi lapsevanemale

Kas olete tähele pannud, et ilusatel suvepäevadel veedavad lapsed rohkem tunde arvuti taga istudes, kui õues olles? Karm reaalsus on see, et mitteaktiivsusel võib olla dramaatiline mõju teie lapse tervisele, eriti siis kui laps istub juba väikesest peale rohkem toas arvuti taga, kui õues mängides.

Jagame teiega 5 näpunäidet, kuidas õpetada oma lapsele aktiivsuse tähtsust ja motiveerida teda liikuma.

1.Ole lapsele eeskujuks ja kaasake tegevustesse kogu pere

Teie lapsed jälgivad ja jäljendavad teie häid ja halbu harjumusi. Kui teie lapsed näevad teid füüsiliselt aktiivse ja lõbusana, on nad suurema tõenäosusega aktiivsed kogu elu, kui nad näevad teid pidevalt diivanil magamas, võtavad nad sellest eeskuju ja eelistavad toas olles mitte midagi teha. Seega olge oma lapsele eeskujuks ja kaasake aktiivsetesse tegevustesse kogu pere.

Viige oma laps lemmikloomadega jalutama, mängige oma perega õues jalgpalli, käige kõik koos ujumas, tehke oma koduhoov korda, minge matkale või randa ja veetke kvaliteetset aega oma perega liikudes. Teie laps tänab teid tulevikus selle eest.

2. Unustage auto või buss ja eelistage jalutamist

Autoga sõidu asemel – jalutage oma lapsi kooli, sõitke jalgrattaga sõpru külastama, eelistage treppe liftile ja minge kogu perega rulluisutamiseks parki. Pisemate jaoks on ideaalseks valikuks jooksuratas, millel puuduvad pedaalid ja ketid.

Jooksurattaga sõites harjutab laps lihaste abil tasakaalu hoidmist, seega tulevikus on tal lihtsam jalgrattaga sõita. Jooksurattad on kerged, mistõttu on lastel nendega mugav sõita ja vanematel lihtne hoiustada ning transportida.

Valige Kaup24 veebipoest oma lapsele sobiv jooksuratas!

3. Muuda tegevused sotsiaalseks

Kutsu oma laste sõbrad külla, et nad saaksid koos mängida või midagi muud aktiivset teha. Kindlasti on teie lapsel palju lõbusam olla koos oma sõpradega kui üksinda. Lülitage sisse muusika, korraldage pisike spordivõistlus või huvitav aardejaht.

Samuti võite minna lapse ja tema sõpradega loomaaeda, parki piknikule või hoopiski mini golfiväljakule.

Kui märkate, et teie laps on huvitatud kindlast tegevusest näiteks mõnest pallimängust, võite ta lisada pallimängu huviringi, kus ta saab tegeleda oma lemmik alaga ja tutvuda uute inimestega.

4.Kasuta motivaatorina konkurentsi

Konkurents on hea võimalus teie lapse liikuma panekul. Proovige korraldada teie koduhoovis teie ja laste vaheline võistlus, et näha, kes suudavad kiiremini joosta või teha rohkem kätekõverdusi või hüppeid batuudil. Auhinnaks pange välja midagi erilist, mis teie lapsele kindla peale meeldiks, kuna see motiveeriks teda veel rohkem liigutama.

5.Tee kingitusi, mis soodustavad lapse kehalist aktiivsust

Rulluisud, jalgrattad, uisud, jalgpalli pallid ja isegi aktiivselt mängivad videomängud on suurepärased kehalist aktiivsust soodustavad kingitused teie lapsele.

Otsite kingitust oma lapsele? Vaadake ringi Kaup24.ee veebipoes, kus hinnad on mõnusalt soodsad ja kingituste valik tohutult suur.

Füüsiliste tegevuste eelised

Liikumine on laste tervisele ja heaolule eluliselt tähtis tegevus. Füüsiline aktiivsus aitab ehitada ja säilitada terveid luid, lihaseid ja liigeseid, samuti aitab see hoida tervislikku kehamassiindeksit ja vähendada diabeedi, kõrge vererõhu ja südamehaiguste riski hilisemas elus. Päevas piisavalt liikumine aitab lastel õhtul kiiremini magama jääda.

Kehalise kasu kõrval suurendab kehaline aktiivsus ka lapse vaimset tervist, nimelt suurendab see lapse entusiasmi ja optimismi ning enesehinnangut, kooli tulemuslikkust, tähelepanu ja käitumist. Samuti vähendab piisav füüsiline aktiivsus ärevust, pingeid ja depressiooni.

Aktiivne laps on tark laps

Regulaarne liikumine võib teha midagi enamat kui aidata teie lapsel olla aktiivne ja võidelda kergemini tüütute haiguste vastu. Mõned uuringud näitavad, et füüsiliselt heas vormis lapsed saavad koolis paremini hakkama kui need lapsed, kes istuvad päevas-päeva toas arvuti või teleri taga.

Füüsiline aktiivsus aitab lastel arendada vaimset selgust, tunda end vähem stressis ning pakub väljapääsu nende üleliigsele energiale.

Niisiis, ajage oma lapsed õue, valige kehalised tegevused, mis teie lastele meeldivad. Olge positiivsed ja liikuge õues võimalikult palju, et hoida enda kui ka teie lapse tervist.

Kokkuvõtteks

Liikumise asemel veedavad Eesti lapsed keskmiselt üle seitsme tunni päevas oma nutitelefoni kerides või televiisorit vaadates. Teadlased räägivad, et koos vale toitumisega on noorte vähene aktiivsus osaliselt põhjustatud laste rasvumise ja teist tüüpi diabeedi määra suurenemisest, samuti õpilaste akadeemiliste näitajate vähenemisest.

Kahjuks muutuvad mitteaktiivsed ja istuvad lapsed tavaliselt passiivseteks ja istuvateks täiskasvanuteks, suurendades vananedes südamehaiguste, depressiooni ja diabeedi riski.

Et seda ei juhtuks on aeg lapsevanematel näidata lastele, milline on aktiivne eluviis. Ärge kartke piiranguid seada ja piirake laste nutitelefonis istumise aega julgelt, samuti ka televiisori vaatamist. Tehke oma lapse tuba tühjaks arvutitest ja teistest seadmetest, ning minge kogu perega selle asemel õue.

Vanemana olete te oma lapsele eeskujuks ning peaksite tegema kõik endast tuleneva, et teie laps oleks võimalikult aktiivse eluviisiga, hingaks sisse värsket õhku ning liiguks päevas piisavalt palju.