Petturid äritsesid võltsitud kontserdipiletitega

võltspiletid

Möödunud nädalavahetusel Tallinna Lauluväljakul toimunud suurüritus „We Love The 90s“ meelitas järjekordselt kohale petturid lõunanaabrite juurest, kelle petuskeemi tõttu jäid nii mõnedki kuulutuse kaudu soodsa pileti ostnud muusikahuvilised kontserdipaiga värava taha.

Kui Weekendi festivalil levitati massiliselt võltsitud viiekümneeuroseid kupüüre, siis seekord olid petised välja mõelnud uue süsteemi. Põhja prefektuuri raskete isikuvastaste kuritegude talituse juhi Roger Kummi sõnul käib praegu kahjude kokkuarvutamine. Kumm möönis, et petta said kümned inimesed, kes käest kätte pileteid ostsid.

Skeem ise oli üsna lihtne ja lollikindel. Eelmisel reedel said politseinikud Piletilevist infot, et nende süsteemist on varastatud krediitkaardi andmeid kasutades ostetud ürituste pileteid, enamjaolt „We Love The 90s“ omi. Nende andmetel olid petturid ostnud umbes 150 piletit. Piletilevi hakkas asja täpsemalt uurima, kui ühe tehingu käigus osteti korraga 10-15 piletit, mis ei ole tavapärane.

Selleks hetkeks polnud pangad veel teatanud, et ostu käigus on kasutatud varastatud krediitkaardi andmeid. Sellest hoolimata võttis politsei asja käsile. Piletilevi töötaja leppis Lauluväljaku Mere värava juures ühe althõlma pileteid müüva isikuga kohtumise kokku, et osta soodne kontserdipilet.

Nii pidasid politseinikud kinni kaks Leedu kodanikku ja hiljem veel kolm Läti kodanikku, kelle juurest leiti suur hulk pileteid, ka varasemate kontsertide omi, ja erinevaid käepaelu. Kontrollimisel selgus, et ära võetud piletite koodid klappisid Piletilevi andmetel varastatud krediitkaardi andmeid kasutades ostetud piletite koodidega.

Piletilevi tühistas kõik sellised piletid ning nõnda jäidki käest kätte peaaegu poole odavama pileti ostnud inimesed värava taha.

Roger Kummi sõnul on varastatud krediitkaardi andmeid kasutades tehingute sooritamine maailmas üsna levinud kuriteoliik. Samas ei pruugi kinnipeetud isikud ise olla andmete vargusega seotud. Krediitkaardi andmeid saab osta internetist ning inimene ei pruugi ise teadagi, et tema pangakaardi andmed on internetiavarustes saadaval.

„Üks kuritegelik jõuk varastab krediitkaardi andmed, kui tähelepanematu inimene kasutab kaarti internetipoest midagi ostes või hotelli broneeringuid tehes. Samas jätavad vargad varastatud andmed ise realiseerimata ning müüvad need edasi teisele jõugule, kes kaarte kasutama hakkab,“ täpsustas Kumm.

Kuigi soodne pilet ahvatleb ostma, säilib alati risk, et soodsa ostu taga on mõne pahatahtliku inimese skeem, mille tõttu võib ostja oma rahast lihtsalt ilma jääda. Samuti on ametliku piletimüüja käest ostes tagatud tarbija õigused.

 

Kaius Mölder

 

Petturitelt võeti nii võltspileteid kui ka käepaelu. Foto: PPA