Mees valmistas välisturule võltsbrändit

salaalkohol

Möödunud nädalal sattus Maksu- ja Tolliameti liikuvkontrolli rühm peale omapärasele leiule, kui peatas kontrolliks Kohtla-Järvelt Tallinnasse teel olnud sõiduki. Masinast leiti 20 kanistrit, milles oli kokku sada liitrit salaalkoholi.

Kaius Mölder

Tollikorralduse osakonna juhataja asetäitja Tiit Kõluvere sõnul näitas kiirtest, et tegemist oli omavalmistatud umbes 30protsendilise kangusega pruuni värvi alkoholiga, mis meenutas brändit. „Salakaup oli nii kaubandusliku välimuse kui kvaliteedi poolest kõvasti üle keskmise taseme, millega oleme tavaliselt harjunud jooke leidma,“ lisas Kõluvere.

Sõiduk oli teel Soome ning eeldatavasti oligi kogu kraam mõeldud naaberrahvale turustamiseks. Kõluvere kinnitusel oli autoroolis brändiäri eestvedaja ise, Ida-Virumaalt pärit keskealine meesterahvas. Ta elas juba aastaid Soomes, kuid aeg-ajalt külastas ka kodukanti. „Seal pani ta oma aparaadid tööle, tegi joogid valmis ning toimetas valmistoodangu üle lahe, kus teda kliendid juba ees ootasid,“ kergitas Kõluvere „ärimehelt“ saladuseloori.

Tollitöötajate jaoks oli tegemist täiesti tundmatu inimesega ning kinnipidamisel oli mehe esimeseks küsimuseks, mis karistus teda ees ootab. Osakonna juhataja asetäitja ütles selgituseks, et kuna tegemist oli arvestatava koguse alkoholiga, siis järgneb kriminaalkaristus kuni kolmeaastase vangistusega.

Sellise välisturule mõeldud omatehtud alkoholi leidmine tuli kogenud tollitöötajatele üllatusena. „Toodang oli väga kvaliteetne, tavapärased leiud võib liigitada enam-vähem solgi nime alla, mis on toodetud käepäraste vahenditega ning teadmata päritolu lähteainetest,“ selgitas Kõluvere.

Ta tõdes, et Maksu- ja Tolliamet on viimasel ajal oma fookuse seadnud idapiiri poole ning liikuvkontrolli rühmad on üsna sagedased külalised nii Ida- kui Lääne-Virumaal. Kogu piiriäärne salakaubandus seisabki kolmel põhilisel tootel, milleks on alkohol, sigaretid ja kütus. „Mida lähemal on piir, seda rohkem mõjutab sealne kaubandus piiriäärseid regioone,“ selgitas juhataja asetäitja.

Samas kui mõned aastad tagasi moodustas salasigarettide osakaal Eestis peaaegu veerandi, siis hetkel on see langenud 12 protsendini. Salakaubanduses mängib suurt rolli töötute suur arv ning seal, kus on nõudlus, on ka pakkumine. Lausa 46 protsenti salasigarettide müüjatest on Maksu- ja Tolliameti püsikliendid. Nendega käib pidev töö, kuid kahjuks pöörduvad nad oma tegevuse juurde tagasi.

Autost avastati suur kogus võltsbrändit. Foto: MTA