Avastus: sinu autot müüakse välismaal

autolehe-voltsing

Kelmid mõtlevad pidevalt välja uusi skeeme, millega kergeusklikelt raha välja petta. Kelmused lähevad üha keerulisemaks ning tihti omavad need rahvusvahelist mõõdet.

Kaius Mölder

Petuplaanidesse kaasatakse inimesi nende enese teadmata. Näiteks võttis politseiga ühendust mees, kes avastas, et tema kallis sõiduauto Tesla on populaarses automüügiportaalis Mobile.de müüki pandud. Kuigi ta müüs oma sõidukit kodumaal, oli see miskit pidi jõudnud rahvusvahelisse müügikeskkonda. Lisaks kuulutusele olid lisatud sõidukist pildid ja turuhinnast soodsam hind.

Selgus, et mõni aeg varem võttis automüüjaga ühendust üks inimene firmast Autowell ning tundis sõiduki vastu huvi. Samas ütles firma esindaja, et ta ise ei saa Tallinnasse kohale tulla, kuid saadab sõidukit vaatama oma kaastöötaja, kes teeb autost fotod ning samuti pildistab üles sõiduki tehnilise passi.

Peale seda leidiski autoomanik oma sõiduki Saksa internetilehel müügil olevat ning hakkas detektiivitööd tegema. Internetti kasutades avastas ta üsna põhjalikult ettevalmistatud petuskeemi.

Seepeale pöördus autoomanik politsei poole, kes hakkas asja juba põhjalikumalt lahti harutama. Kuigi politseile ei olnud laekunud ühtegi avaldust, et keegi oleks Eestis sellise pettuse läbi kahju kannatanud, pakkus see siiski mundrikandjatele kõrgendatud huvi.

Asja edasi uurides ilmnes, et kurjategijate eesmärgiks oli saada portaalis Mobile.de müüki pandud sõiduki eest ettemaks või nõndanimetatud broneerimistasu, misjärel kadusid võltsmüüjad silmapiirilt. Välja valiti vaid kõige kallimad sõidukid, et ettemaks oleks võimalikult suur. Huvi ostjates tekitati sellega, et sõidukit müüdi turuhinnast 10-15 protsenti soodsamalt.

Politsei raskete kuritegude talituse juht Roger Kummi sõnul tuli uurimise käigus välja, et skeemiga seotud Eesti internetilehekülg Autowell.ee asub Ameerika Ühendriikide serveris. „Seal esitatud andmed ei vasta tegelikkusele. Isikud, kelle pildid on saidile üles riputatud, on välja mõeldud. Samuti ei asu Ida-Virumaal Sillamäe aadressil maja, kus peaks mainitud firma paiknema. Lisaks ei vasta tegelikkusele esitatud telefoninumbrid. Esialgsel uurimisel viivad niidid Läti vabariiki, kust väidetavalt asja juhitakse,“ selgitas Kumm.

Asja edasi uurides leiti mitmeid luksusautode eestlastest omanikke, kelle sõidukid olid enese teadmata läbi Autowelli Mobile.de müügikeskkonda müüki jõudnud. Lisaks arvab politsei, et ka fotosid tegema palgatud inimesed ei pruugi olla teadlikud edasisest petuskeemist. Kui aga fotod jõuavad kelmide kätte, siis hakkavad need mujal riikides asuvates müügiportaalides oma elu elama.

Politsei palub ühendust võtta isikutel, kelle sõidukit on pildistamas käidud, ja isikutel, keda on pildistama palgatud. Nii saab kriipsu peale tõmmata petuskeemile, mille potentsiaalseteks kahjukannatajateks on välismaalased.

Petturite koduleht on täis valeinformatsiooni ja keelevigu. Foto: kuvatõmmis