Prantsuse maamehed taaskohtuvad graniitvillas

Leon 03

Eduard Salmistut ja Margus Prangelit näeb sel suvel jälle koos laval, kui mehed astuvad üles krimikomöödiaga „Õhtust, Léon!“.

Näitlejad on juulis toimuvateks etendusteks kampa võtnud muusikud Jaanus Nõgisto ja Tõuni, kes annavad pärast teatrietendust kontserdi. Kuus etendust-kontserti toimuvad šikis Laitse graniitvillas, mis asub Tallinnast 35 kilomeetri kaugusel. „Koha pakkus välja Jaanus, kes on seal varem kontserte andnud,“ ütleb Salmistu, „loodame pakkuda rahvale ühe mõnusa suveõhtu.”

Tükk kujutab endast suurmaaomaniku ja tema advokaadi õhtust olengut saladuste, viski ja kokkamisega. Tegelased on ka klassivennad, nad elavad naaberkülas ning mõlemad on ühed parajad „juurikad“, nagu Salmistu ütleb. „Léon on sirgjoonelisem, kuigi temalgi on omad nipid. Armand on osavam kohaneja vastavalt situatsioonile.”

Armand tuleb klassivennale külla kahel põhjusel. Nimelt on Léon oma talumaja läheduses toimunud avarii pealtnägijana andnud sandarmitele vastuolulisi tunnistusi. Lisaks on majaperemehe äsja hüljanud noor ja nägus elukaaslane. Armand soovib vana sõpra aidata, kuid külastuse põhjuseks on ka uudishimu, milles ei puudu hea annus kahjurõõmu.

Salmistu sõnul on üheks lavastuse edasiviivaks pingejooneks verbaalne võitlus meeste vahel, mis üsna sarnane Piibelehe ja Vestmani tuntud jõukatsumistele. Kuigi tegelased näivad üksteise vastanditena, siis tegelikul nad täiendavad üksteist. „Tegevus toimub külaühiskonnas, kuid Armand´il ei oleks ka linnas mingit probleemi ellu jääda,“ iseloomustab Salmistu oma tegelaskuju kohanemisvõimelist karakterit, lisades,et mõlemad on ellujääjad tüübid.

Näitlejad, kel muide on ühine sünnipaik – Tapa -, on mänginud seda prantsuse näitekirjanik Jean Cosmos´ 1971. aastal valminud näidendit erinevates kohtades üle maa. „Hästi on vastu võetud nii maal kui linnas. See on armas lugu, hästi mõnus on mängida,“ on Salmistul hea meel. Sellesuvine mängukoht Laitses leiti koostöös Eesti Draamateatriga, kes on sinna üles ehitanud oma suvelavastuse lava, mille poodiumeid saab tüki etendamisel kasutada.

Esimene etendus toimub 1. juulil ning pileti hind on 18 eurot, mis on täitsa hea number, arvestades, et summa eest saab nii etenduse kui kontserdi. Suupisteid ja keelekastet saab villast kohapeal. Seoses järgneva kontserdiga seekordsetel etendustel vaheaega pole.

 

Tõnu Lilleorg

 

Klassivendadel on arutamist küllaga, mängivad Eduard Salmistu ja Margus Prangel. Foto: Von Glehni Teater