Petised omavahel

petised

TEATRIARVUSTUS

Kuigi viimasel ajal koguvad teatriväljal üha suuremat populaarsust stand-up komöödiad, ei ole kuhugi kadunud klassikalised naljatükid. Nii naerutab Vana Baskini Teater alates novembrist Eesti erinevais paigus publikut John Patricku komöödiaga “Petised”.

Eva-Lotta Kivi

USA dramaturgi John Patricku nimi on Vana Baskini Teatri publikule ilmselt eelnevalt tuttav. 2008. aastal lavastas Vello Janson Patricku komöödia “Opal otsib meest” ja aasta hiljem tõi Ivo Eensalu lavale tema komöödia “Hullem kui Hollywoodis”. Kaks Patricku tükki – “Armastus ei hüüa tulles” ja “Skandaalisalu” –  on praegu ka projektiteater Kell Kümme mängukavas.

Kelmidest nunnad

Lavastus “Petised” (lavastaja Vello Janson) räägib kahest keskealisest õest – Angelast (Anne Paluver) ja Theresast (Marika Korolev). Naised teesklevad nunnasid ja korjavad almuseid, et oma orvuks jäänud vennatütre Tanja (Kärt Reemann) õppimiskulude eest tasuda.

Ühel hetkel jääb Theresa aga altkäemakse armastavale politseinikule (Raivo Rüütel) vahele ning kõigele lisaks proovib arstitudengist murdvaras (Janek Sarapson) õdesid röövida. Olukord laheneb Angela ja Theresa jaoks aga ootamatult edukalt ning lõpuks ühendavad kõik neli oma jõud, et üheskoos kelmuste teel raha teenida. Lugu võtab täiesti uue pöörde aga siis, kui Pariisis kunsti õppiv Tanja saabub äkitselt koju.

“Petiste” lavastaja Vello Janson on samaaegselt ka John Patricku komöödia tõlkija. Lavastuses on ta jäänud üsna truuks originaaltekstile. Selles ei ole iseenesest midagi halba, sest dialoogid on vaimukad ja Jansoni tõlge ei kõla näitlejate suus kunstlikult, vaid hoopis sujuvalt ja loomulikult. Lihtsalt põnevam oleks olnud laval näha Jansoni isiklikumat tõlgendust originaalteosest.

Kõige säravamad rollid “Petistes” teevad Anne Paluver ja Kärt Reemann. Paluveri kehastatav Angela on taibukas ja nahaalne vanatüdruk, kes on kõigi kelmuste eestvedaja. Kui Theresa tunneb petmise ja valetamise pärast pidevalt süümepiinu, siis Angela arvates tuleb võtta sealt, kust võtta annab. Tema teravalt iroonilised ütlemised ja geniaalsed ideed muudavad lavastuse tõeliselt nauditavaks. Paluveri Angela on nagu kartmatu kapten, kellele kõik teised keerulistes olukordades toetuda saavad.

Kärt Reemanni mängitud Tanja on täielik vastand Angela tegelaskujule. Tanja on pealtnäha omakasupüüdmatu ja õrnahingeline noor tütarlaps, kes õppis Pariisis kunsti. Tal oli juba lapsest saati kokutamisega probleeme ja Reemann tabas tema kokutava kõnemaneeriga täpselt kümnesse. See oli lausa nii tõetruu, et tekkis kahtlus, et Reemann kokutab ka päris elus.

Lavastus ei ole labaselt naljakas

Lavastus “Petised” mõjub isegi kolmkümmend aastat hiljem (Patricku komöödia originaalpealkirjaga “Cheating Cheaters” ilmus 1985. aastal) päevakajalisena. Nimelt leidub meie keskel ju alati neid, kes proovivad rikkust kokku ajada teisi ära kasutades või siis ebaseaduslikul teel.

Hoolimata sellest, et tegelaskujud on parajad kelmid ja olukord absurdselt naljakas, ei muutu lavastus aga kordagi labaseks ja erineb heas mõttes paljudest teistest Vana Baskini Teatri lavastustest. Sellepärast sobib see vaatamiseks ka neile, kes muidu pigem hoiduvad komöödialavastustest.

Rakvere Teatris mängitakse tükki 30. jaanuaril.

Pettuste lainetel seilavad Raivo Rüütel, Marika Korolev ja Anne Paluver. Foto: Vana Baskini Teater

PETISED

John Patrick “Petised”

Lavastaja ja tõlkija Vello Janson

Kunstnik Jaak Vaus

Osades Anne Paluver, Marika Korolev, Kärt Reemann, Raivo Rüütel, Janek Sarapson

Esietendus 6. novembril 2015 Salme Kultuurikeskuses