Ka suurtele sobivas lastetükis otsitakse supervõimeid tavalise elu jaoks

kangelapsed

Endla teatri lastelavastusel “Kangelapsed” ei ole üht kindlat lavastajat ega teksti autorit – tegu on trupi ühistöögaa, kus leidub elemente lavavõitlusest, akrobaatikast ja tantsust ning kuuleb originaalmuusikat.

Lavastuse tekst on inspireeritud Karl Edgar Tammi algmaterjalist, aga suuremalt jaolt on tegu siiski lavastuses mängivate näitlejate – Fatme Helge Leevald, Lauri Mäesepp, Sander Rebane ja Kristjan Lüüs – grupitööga.

Kristjan Lüüsi sõnul lugesid nad üheskoos algmaterjali läbi ja hakkasid seda siis oma kujutluse järgi muutma ja arendama, sest Tammi viibis ise tol hetkel välismaal ega jõudnud kaasa lüüa. “Protsess oli lõbus, sest me oleme kõik vanad kursakaaslased ja saame omavahel hästi läbi,” lausus Lüüs, kes mängib selles lavastuses külalisena ja on teatri Must Kast näitleja.

Lavastuse kõik osatäitjad lõpetasid mullu Viljandi Kultuuriakadeemia teatrikunsti eriala.

“Kangelapsed” räägib neljast Kangelaste Akadeemias käivast õpilasest, kes elavad planeedil Happyla ja saavad ülesandeks päästa planeet Maa Pimeduse Printsi küüsist. Selleks, et võikast vallutajast võitu saada ja taastada tasakaal valguse ja pimeduse vahel, peavad vaprad Kangelapsed silmitsi astuma mitme ohuga.

Lüüsi sõnul, kes mängib lavastuses kangelast nimega Tambet, ei ole neist mitte kellelgi – hoolimata sellest, et nad käivad justkui superkangelaste koolis – filmilikke superkangelase võimeid. “Supervõime on lavastuses tegelikult metafoor lähtuvalt sellest, et me kõik otsime siin elus midagi, mida me hästi oskaks ja mis teeks meid seega eriliseks. Lavastuses me need pealtnäha tavalised omadused mänguliselt leiamegi,” selgitab Lüüs.

Lavalugu on väga tempokas, seal on palju liikumist, tantsu ja nalja ning publik on selle seni väga soojalt vastu võtnud. Lüüsi hinnangul on lavastus välja reklaamitud küll lastelavastusena, aga tegelikult sobib see vaatamiseks igale vanusele. “Jah, “Kangelapsed” on tõesti tehtud lastelavastuse võtmes, aga mina soovitan ka täiskasvanutel seda vaatama tulla, sest meil kõigil on vaja oma “supervõimed” avastada!” leidis Kristjan Lüüs. “Kangelapsi” mängitakse lisaks Endla teatri lavale 15. veebruaril ka Eesti Draamateatris ja 29. veebruaril Rakvere Teatris.

Eva-Lotta Kivi

Kangelapsed on (vasakult) Kristjan Lüüs, Fatme Helge Leevald, Sander Rebane ja Lauri Mäesepp. Foto: Siim Vahur