Rakvere linnapea Triin Vareki kooliaasta alguse tervitus

Tarkusekuu terendab. Tänavu algab teadmiste päeval Rakvere linnas õppetöö seitsmes koolis, millest linna hallatavaid koole on kolm. Kokku istub munitsipaalkoolides koolipinki ligi 1850 õpilast. Ja 175 õpilasel on just sel sügisel 1. september elu esimene koolipäev.

Suverõõmude kurrud põskedel, on koolilastel aeg koolikott selga vinnata ja sammud kooli poole seada. On neid, kellel on see tee esmakordne ja palju põnevust pakkuv, ja neid, kellel selles koolis just viimane aastaring ees. Et kooliaasta kulgeks hästi, peame ühiselt pingutama.

Kodul on siin suurim roll. Hea lapsevanem, ole ka sel aastal oma lapse jaoks alati olemas. Saada ta hea tujuga rõõmsalt kooli. Võta kallistustega vastu. Rahulik meel ja mõistev perering aitavad läbi minna tulest ja veest, kui tarvis.

Kuula. Vajadusel juhenda ja räägi oma kogemustest. Süsti ikka optimismi ja headust. Tunne huvi, kuidas sinu lapsel läheb. Turvatunne, et minust hoolitakse ja mina olen tähtis, on armastavaks inimeseks kujunemise alus. Jaga hellust ja hoolt. Me ju kõik vajame seda. Ja õpetaja on tänulik, et saadad kooli avatud meelega, positiivsete hoiakutega väikese inimese, kellel on siis uusi teadmisi palju lihtsam omandada.

Õpetajal on koolis väga tähtis roll. Sinu tuju ja meelsus ning hoiakud kujundavad tuleviku otsustajaid. Sina juhid, missugune õpiõhkkond klassis valitseb ja milliste emotsioonidega Sinu tunnist järgmisesse minnakse. Kas see aine, mida Sina õpetad, kõnetab ja on mõnus õppida, sest tund on põnev ja köitev. Just Sina saad anda oma valdkonna parima kogemuse ning teadmised oma õpilaste eluteele. Rõõmsat meelt ja jaksu Sulle!

Armas õpilane, pea meeles, et õpid ikka ainult iseendale, mitte vanemate või õpetaja jaoks. Teadmised ja tarkus aitavad sul luua oma unistuste elu ja annavad hilisemas elus suurema valikuvabaduse. Alati ei ole lihtne, mõni ainetund tundub päris vastukarva ja teemad keerulised omandada, aga pingutus tasub end kindlasti ära. Saladuskatte all võin öelda, et täiskasvanuna tuleb elus ka üsna palju pingutada, nii et on päris hea seda juba nooruses proovida ning mõista.

Meie kõik koos saame kindlasti hakkama nii nagu saime sel kevadel ja kevadetel enne seda. Elu on täis ootamatusi, aga neist õpitakse ja olukordadele, mis hetkel tunduvad keerulised, vaatame pärast tagasi, naeratus suul – tühiasi! Mitte küll alati. Sest võitlus salakavala koroonaviirusega on keeruline ja raske.

Siin on igaühel vastutus oma tervise ja lähedaste ees. Saame kõik iseennast hoida, järgides lihtsalt reegleid – oleme ikka ettevaatlikud, hoiame võõrastega sotsiaalset distantsi, jälgime käte hügieeni ja püüame puhata omade keskel, pigem kodumaal. Seni kui olukord maailmas rohkem stabiliseerub, tuleb olla siiski mõistev. Kindlasti on väga oluline igasuguste haigusnähtudega püsida kodus.

Kui koroonaviiruse tõttu tuleb riigil ja linnal ning lasteasutustel (sh koolidel) võtta uuesti kasutusele erimeetmeid, siis peame seda tegema, et kaitsta kõigi tervist. Seni aga oleme igaüks ikka ise tubli.

Soovin, et me elaksime avatud südame ja silmadega. Märkame abivajajaid, sekkume ja otsime ise abi, kui seda vajame. Koolirõõm, tööõnn ja rahulolu luuakse ikka koostöös. Õnn peitub sageli lihtsates asjades. Sõbrad, pere, kodu, töö, tervis, leib laual, üks lahke pilk. Hindame rohkem seda, mis meil on.

Kooliaeg on alati tore aeg! Paljud tänased täiskasvanud on leidnud just noorusajal ja koolis oma parima eluaegse sõbra, ka elukaaslase. Tunne rõõmu oma klassikaaslastest ja koos veedetud ajast, me ju teame, kui raske on see, kui kaua kokku ei saa, sotsiaalne isolatsioon. Koos on alati kergem ja helgem. Väga loodan, et sügis ja alanud kooliaasta on rõõmurohke ning vahva!

Tarkus tuleb tasapisi, tervislik seisund võib muutuda minutite, sekunditega. Tarkust hoida tervist ja head tervist, et omandada tarkust.

Ilusat uut õppeaastat!

Triin Varek,

Rakvere linnapea

Foto: Siret Kotka