Saja tamme esinduspark rajatakse Tamsallu

tamsalutammed2

Tamsalu saja tamme pargi maastikuarhitektuuri võistluse võitis ideekavand märgusõnaga „Sõnasalud“, mille autorid on Eve Komp, Kristi Tuurmann ja Grete Veskiväli arhitektuuribüroost Allianss Arhitektid OÜ. Park rajatakse Eesti Vabariigi 100. aastapäeva tähistamiseks linna lääneossa.

Aivar Ojaperv

Teatavasti tähistab Eesti Vabariik 2018. aastal sajandat aastapäeva ja mõttetalgute järel on küpses Riigikantseleis idee istutada üle Eesti (saja) tamme salud. Keskne park on aga kavas rajada Tamsallu – geograafilises mõttes on tegemist Eesti keskel asuva paigaga, kuhu igaühel lihtne tammikut uudistama tulla, aga kindlasti mängis valiku tegemisel olulist rolli ka nimemaagia.

Tamsalu saja tamme park on plaanis kujundada ja ehitada programmi esinduspargiks, see on ühtlasi esimene omataoliste seas. Pargi rajab Tamsalu vald Riigikantselei toel.

Eesti Vabariigi 100. juubeliaastaks on plaanis rajada üle Eesti saja tamme tammikuid – need on pargid, alleed või tammesalud, kus igaühes kasvab sada tamme. Plaani kohaselt istutatakse igasse maakonda koolinoorte ja omavalitsuste koostöös vähemalt üks tammik. Enamikus maakondades on tammeparkide asukohad juba välja valitud. Parkide rajamise ja hilisema hoolduse eest seisavad hea kohalikud omavalitsused.

Park Kuke lossi kõrvale

Pargi projekti saamiseks korraldasid Tamsalu vald, Riigikantselei ja Eesti Arhitektide Liit maastikuarhitektuuri võistluse, mille võitja selgus sellel nädalal. Kolme noore arhitekti ühistöö annab zhürii hinnangul hästi ja läbivalt edasi saja tamme pargi idee. Lahenduse järgi ümbritsevad tammesid eesti vanasõnu kandvad „vööd“, mis ühtlasi kaitsevad puid. Ka pargipinkidel asuvad vanasõnad on lihtne ja leidlik idee – need jutustavad Eesti lugu ning nendega saab siduda ka eesti keele põlistamise teema.

Peale selge loo olemasolu veenis zhüriid võidutöös kogu ala tundlik maastikuline lahendus. „See moodustab ümbritsevate aladega orgaanilise terviku ning tekitab pargi sees loomuliku gradatsiooni alates kontsentreeritumast avalikust ruumist väljaku, lava ja hoonega kuni pargi privaatsemate ja metsikumate osadeni,“ seisab zhürii seletuskirjas. „Arvestatud on ka maastikuprotsessiga, nähakse ette pargi hoolduspõhimõtted (niitmisskeemid). Loomulike niiduaasade rajamine annab pargile väikelinna mastaapi ja optimeerib jooksvaid hoolduskulusid.“

Park rajatakse Tamsalu lääneossa, mitte kaugele linna keskosast. Kompleksi hakkab kuuluma ka hoone, mida kohalik rahvas tunneb „Kuke lossina“.

„Vaatasime läbi mitu asukohta ja kuidagi endalegi ootamatult jõudsime tagasi linna keskossa,“ selgitas Tamsalu vallavanem Toomas Uudeberg. „“Kuke loss“ on kunagi ehitatud elumajaks, see on üsna imposantne paemüüridega hoone. Hiljem juurde ehitatud puitosad tuleb lammutada. Koos pargi rajamisega korrastame kogu piirkonna ja kohalike jaoks on see tulevikus lisaks märgilisele tähendusele mõnus puhkeala.“

Pargi suuruseks on planeeritud umbes 5 hektarit.

Park Eesti inimestele

“Meil on hea meel, et Tamsalu vald ja Eesti Arhitektide Liit tulid Eesti saja tamme parkide rajamise algatusega kaasa ja tänu neile on saamas teoks esinduspargi rajamine Tamsallu,” ütles Eesti saja tamme parkide rajamise koordinaator Riina Soobik pressiteenistuse vahendusel. “Hindame väga zhürii valikut tugeva sõnumiga lahenduse väljavalimisel. Loodame, et rajatavasse parki leiavad tee paljud Eesti inimesed ja ka külalised kaugemalt.”

Vallavanem Uudebergi sõnul hakkas pargi rajamise idee Tamsallu jutu tasandil liikuma 2013. aastal, konkreetseks läks asi aga mullu sügisel. „Meie tunneme vaid heameelt, et see võimalus just meile pakuti. Nüüd tuleb pingutada, et asi õigeks ajaks valmis saaks.“

Lisaks võidutööle valis zhürii välja veel kaks preemiasaajat. Teise preemia (2000 eurot) vääriliseks tunnistati töö märgusõnaga „Ridade vahel“ (autorid Oskar Ivarson, Charlotte Sellbrandt, Cecilia Gärde, Martin Allik Rootsi maastikuarhitektuuribüroost Mareld), kolmas preemia (1000 eurot) läks kavandile märgusõnaga „Retro“ (autorid Tiina Tuulik ja Terje Truumaa arhitektuuribüroost Järve & Tuulik OÜ).

tamsalutammed