Aru Grupi 20 aastat

kadrinaarugrupp

Kui ei teaks, siis Juhan Viises ettevõtjat küll kahtlustada ei oskaks. Kükitab, endal töömeheriided seljas, keset tsehhi ja sobitab üht kilpmaja detaili paika.

Aivar Ojaperv

„Mul on pool tundi aega, nii et hakkama ringkäiguga kohe pihta. Pärast võime kontoris veel rääkida,“ seletab ta terekätt ulatades. „Näed, meil on siin üks uus projekt käsil. Tahame Rootsi turu jaoks hakata kilpmaju tootma ja praegu töötame prototüübi kallal.“

No sellega on siis asi selge. Viise tahab oma silmaga näha ja kätega proovida, kuidas uue toote detailid kokku sobivad. Päris iga päev teda höövli või järkamispingi tagant ilmselt ei leia. Sest Aru Grupp ASi ühel omanikul ja juhatajal peaks tööd jätkuma – ettevõte koosneb ju neljast tehasest (kõik Kadrina vallas Huljal), müügiesindustest (Tallinnas ja Huljal), kahest müügiga tegelevast ettevõttest Iirimaal ja Suurbritannias ning enam kui 150 töötajast, kellest lõviosa on ametis Hulja tehastes.

Kõik algas saeveskist

Aru Grupp AS loodi 1993. aastal kälimeeste Juhan Viise ja Andres Lindami koostöös. Omanikud on kohe algusest peale tegutsenud kahel suunal – puidutööstus ja põllumajandus. Neist viimase jaoks on loodud eraldi firma Aru Põllumajanduse OÜ, mida juhib Lindam, Viise kamandab Aru Gruppi..

„Alustasime saeveskina – võtsime laenu ja ehitasime Huljale esimese viilhalli,“ meenutas Viise. „Oleks suuremagi ettevõtte püsti pannud, aga keegi ju ei andnud, sest mingit tagatist meil polnud. Praegune vallavanem Erich Petrovits oli Ühispanga Rakvere kontori juhataja, tema usaldas meid ja saime tolle aja kohta mõistliku intressiga laenu. Praegu ajab protsent muidugi naerma – oli vist 25.“

Kahe aastaga sai selgeks, et vaja on edasi areneda. „1995. aastal soetasime juba esimesed tisleripingid,“ kinnitas ettevõtte omanik.“ Seega on Aru Grupp tegutsenud juba üle 20 aasta, puidutsehh siiski natukene vähem.

Praegu koosneb Aru Grupp, nagu mainitud, neljast tehasest: akna- ja uksetehas, trepitehas, majatehas ja liimpuidust komponentide tehas. Viimane neist toodab komponente enda ettevõtte kolmele tehasele, aga ka müügiks. „Enne masu arenesime kõvasti – pea igal aastal sai uus tootmishoone püsti pandud,“ märkis Juhan Viise. „Praeguseks pole me veel oma tipp-aega tagasi jõudnud, näitajate poolest oleme 2005. aastas. Masu tabas meid päris valusasti, sest vahetult enne seda jõudis pankrotti minna veel meie suurim ostja.“

Majad immigrantidele

Nagu sissejuhatuses mainitud, tegeletakse Aru Grupi majatehases parajasti tootearendusega. „Uueks hooajaks tahaksime ettevalmistusega ühel pool olla ja juba toota,“ selgitas Viise.

„Tegemist on vooderdatud kilpmajaga, mille kolm meest suudavad ühe tööpäevaga püsti panna. Omanik peab ette valmistama vaid vundamendi. Tegemist on tüüplahendusega ja kindlas mõõdus moodulitega, mida saab omavahel kombineerida nagu legoklotse. Sellistele majadele suurima turu loodame leida Rootsist. Sealsed seadused lubavad selliste mõõtmetega maja panna püsti ilma suurema bürokraatia ja lubade kooskõlastamiseta. Tänu soodsale hinnale ostetakse neid rendimajadeks ja need on eriti hinnatud üliõpilaste ning immigrantide seas. Hinnanguliselt on turu suuruseks kuni 10 000 klienti.“

Treppidel hea minek

Juhan Viise kinnitusel läheb hetkel kõige paremini tema trepitehasel. „Oleme minu teada Baltikumi suurim trepitootja,“ kinnitas ta.“

Akna- ja uksetehas on tootmismahtude poolest veel masueelses ajas, aga tunneli lõpus paistvat valgus. „Täiesti arvestatav on taas eraklientide osakaal, kusjuures just Virumaa inimesed on meid kenasti omaks võtnud,“ rõõmustas Aru Grupi üks omanikest Viise.

Aru Grupi ekspordipartnerid on põhiliselt Euroopast: Saksamaa, Inglismaa, Iirimaa, Norra, Holland. Ning Jaapan.

„Jaapanis on meil kolm partnerit,“ mainis Juhan Viise. „Kui esimesega koostöö käima läks, siis tekkis kaks järgmist juba lihtsamalt juurde: nägid meie kaupa ja tahtsid ka endale osta. 90ndate lõpus oli meie soodne hind maailmas tegija, täna oleme selles mõttes juba raskemas seisus. Aga jaapanlased on truud kliendid: asjaajamine ja otsustamine võtab nendega palju aega, aga kui leping sõlmitud, siis mängu käigus nad reegleid enam ei muuda.“

Toorainet ostab Aru Grupp Eestist, põhiliselt RMKlt, ja osa toormest töödeldakse ise, teine ostetakse sisse juba valmis toorikutena. Aga näiteks tammepuit imporditakse USAst.

CADrina

Mõned head aastad tagasi pani Juhan Viise Kadrina Keskkooli juhtide peas sumisema mõtte, et nimetatud koolis võiks fakultatiivainena hakata õpetama 3D joonestamist. Idee viidi ellu ja õppeainel põhinev võistlus CADrina, kus lisaks kohalikele gümnaasiumiõpilastele osalevad pea kõik meie selle valdkonnaga kokku puutuvad kõrgkoolid, on muutunud traditsiooniks.

Kas Aru Grupp ja Viise on asja käimalükkamisest ka ise kasu saanud ehk siis: kas mõni keskkoolis 3D joonestamist õppinud noor on end sel alal kõrgharinud ja hiljem Aru Gruppi tööle tulnud. „Jah, on, kaks noort. Ning ka valla teistesse ettevõtetesse on meie oma valla haritud noored tagasi tulnud.“

75 protsenti Aru Grupi tööjõust on pärit sealtsamast Kadrina vallast, kusjuures paljud töötajad samast Hulja alevikust. „Oli aegu, kui töötasime lausa neljas vahetuses ja ka nädalavahetustel, kuid hetkel on olukord selline, et töö käib ühes vahetuses, mõnes lõigus ka kahes, nädalavahetustel üritame ikka puhata.“