Tark Maja sai drooniga kohale lennanud nurgakivi

targamajanurgakivi

Ajad muutuvad. Kui ennevanasti pisteti nurgakivi alla käsitsi kirjutatud läkitus tulevastele põlvedele, siis möödunud reedel toimunud Rakvere Targa Maja nurgakivitseremoonia koosnes teaduse saavutuste demonstreerimisest, innovatsioonist ja muust sellisest.

Aivar Ojaperv

Eks tseremoonia korraldajad otsisid ja leidsid sümboleid – hakkab ju Rakveresse vana pangamaja taha ehitatav Targa Maja Kompetentsikeskus tegelema teadus- ja arendustegevusega, keskuse partneriteks on pea kõik Eesti ülikoolid, regionaalsed ameti- ja rakenduskõrgkoolid, ettevõtted ning omavalitsused.

Aga loomulikult ei saa märkimata jätta, et „tarka majja“ kolib selle valmimisel ka Rakvere Linnavalitsus ning kohaliku maksumaksja taskust läheb hoonesse 1,5 miljonit eurot. Lisaks finantseerib ehitust EAS.

Nurgakivitseremoonia algas drooni maandumisega – järjest populaarsemaks muutuv lennumasin tõi kohale silindri, millesse asetati nurgakiviga seonduvad atribuudid. Silindrisse läksid ajalehed, käibel olevad mündid, reklaamkirjadega pastakad, nimekaardid. Ning veel ka kohalviibinute grupipilt, aga seda mitte paberkandjal, vaid digiformaadis fotoaparaadi mälukaardil. Kas tulevased põlved, kui nad mingil põhjusel nurgakivi peaks üles leidma, seda enam ka avada või lugeda oskavad, on juba iseasi.

Tseremoonial võtsid sõna pea kõik asjasse puutuvad isikud. EASi juhatuse esimees Hanno Tomberg kiitis, et maja müürid on kiirelt kerkinud, ja lubas, et EAS plaanib uue meetme kaasabil ka edaspidi kompetentsikeskuseid toetada.

Hoone arhitekt Oliver Alver mainis, et Targa Maja projekteerimisprotsess kujunes tavapärasest pikemaks, sest palju tuli ümber mõelda ja ringi teha, kuid seda täiuslikum ja küpsem olevat lõplik versioon.

Linnavolikogu esimees Toomas Varek oli veendunud, et Targast Majast saab teatri, linnuse ja Aqva kõrval Rakvere neljas sammas.

Kompetentsikeskuse juhatuse liige Kalle Karron kiitis ehitajaid ja pidas märkimisväärseks asjaolu, et alltöövõtjatena rakendatakse paljusid maakonna ehitusettevõtteid.

Kellutäie segu läkitab teele kompetentsikeskuse nõukogu esimees Urmas Tamm. Foto: Aivar Ojaperv