Toomas Vareku kolmas tulemine

varek_UUS (2)

Rakvere linnavolikogu valis alates 1. novembrist Lääne-Viru maavanemana tööle asuva Marko Tormi asemele esimeheks Toomas Vareku.

Aivar Ojaperv

Torm, nagu mainitud, asub tööle maavanemana ja vastavalt seadusele ei saa ta sel ajal kuuluda kohaliku omavalitsuse volikogusse ega olla loomulikult ka selle esimees.

Rakvere linnavolikogu esimehe koht kuulub vastavalt koalitsioonileppele Reformierakonnale ja ega väga palju mõistatamist polnud, kelle nad esimehekandidaadiks esitavad, kui n-ö varupingilt oli võtta kogenud poliitik Toomas Varek. Seda ka tehti.

Esimehe valimisest võttis osa 18 saadikut ja salajasel hääletusel sai Toomas Varek ka 18 poolthäält. „See on minu jaoks märgilise tähendusega,“ oli Varek usalduse üle – hääled tulid ju ka opositsioonipoliitikutelt – silmnähtavalt rõõmus. „Olen siiralt tänulik.“

„Kui mulle vastav ettepanek tehti, siis natukene ikka mõtlesin,“ tõdes Varek. „Olen ju ka teisi mõtteid avaldanud – tahaksin pensionile jääda – ja see on nüüd juba teist korda sõna murda.“ (Esimene oli siis, kui Varek nõustus lühikeseks ajaks Rakvere linnapeaks saama – toim.)

Peagi maavanemaks saav Marko Torm ütles, et lahkub Rakvere volikogust kahetiste tunnetega. „Mul on hea meel, et sain võimaluse Rakvere asjades kaasa rääkida. Ega ma ju tegelikult kuskile kao, jätkan lihtsalt teises vormis,“ lausus ta ja tunnistas samas ausalt, et tema ambitsioonid poliitikas on kogu aeg olnud suuremad kui kuulumine Rakvere linnavolikogusse.

Linnapea Mihkel Juhkami kinkis Marko Tormile Rakvere linna lipuvärvides mastiviiru. „Juriidiliselt hakkad sa maavanemana muuhulgas ka meie tegevust kontrollima ning me ei saa sind keelata ja käskida“ selgitas Juhkami. „Aga me kingime sulle viiru ja teeme nüüd nii, et talitad oma südametunnistuse järgi: kui ajad maavanemana Rakvere asja, tõmbad oma lipumasti Rakvere viiru üles, siis me teame. Ja kui me tunneme, et sa ei aja Rakvere asja hästi, siis läheme ja tõmbame ise selle maha.“

 

Toomas Varek sai esimehe valimisel 18 häält 18 võimalikust, mis näitab, et tema kandidatuuri pooldas ka opositsioon. Foto: Aivar Ojaperv