Kinomajal on sarikad püsti

teatri sarikas 3

Eelmise nädala reedel peeti Rakvere teatri hoovis sarikapidu – kinomaja ja teatri nn black box´i ühine uus hoone on saanud katuse alla ning käes on paras aeg nii edasi kui ka tagasi vaadata.

 

Aivar Ojaperv

 

Rakvere kinomaja ja teatri nn black box´i tüüpi proovisaal ehitatakse teatavasti teatrimäele Rakvere teatri ja rahvamaja vahetusse lähedusse, kunagise frantsiskaanlaste kloostri müüridele. Hoone sai nurgakivi mullu detsembris, aga sellele eelnes ligi kümne aasta pikkune hoovõtt. Seekordsel tseremoonial sai aga sihtasutuse Rakvere Teatrimaja juhataja Velvo Väli juba optimistlikult raporteerida: Baltoscandali alguseks, hiljemalt 6. juuliks, on maja valmis!

Ühte suhteliselt väikesesse hoonesse mahuvad ära 150kohaline kino, mis sisustatakse kõige kaasaegsema tehnikaga, ja teatri proovisaal. Lisaks veel n-ö teenindavad ruumid – kohvik, laopind rekvisiitide ning dekoratsioonide jaoks jms.

„Teatrimaja on küll näiliselt suur, lisaks põhisaalile kasutame ju ka väikest saali, kuid tegelikult on meil päris korralik ruumikitsikus,“ rääkis Velvo Väli. „Suurimad probleemid algavad siis, kui proovid on jõudnud sellisesse järku, kui neid on vaja teha koos rekvisiitidega. Kujutage nüüd olukorda ette: hommikul pannakse dekoratsioonid püsti, sageli on see päris töömahukas, tehakse proov ära, siis võetakse dekoratsioonid kibekiiresti maha, et õhtuse etenduse tarbeks järgmised üles panna. Ning järgmisel päeval algab kõik otsast peale.“

Uus proovisaal ehk black box lahendab selle mure. Saal on samade mõõtmetega mis teatri suur lava ja sinna saab dekoratsioonid üles panna juba kogu prooviperioodiks, ilma et need kedagi segaksid. „Võimalik, et black box´is hakkavad toimuma ka avalikud etendused, kui selleks sobiva tüki leiame,“ lisas Väli. „Pealtvaatajaid sinna palju ei mahu, kuid mõni intiimsemat keskkonda nõudev tükk sobiks seal mängimiseks väga hästi.“

Tulevane kinosaal, nagu mainitud, hakkab mahutama 150 inimest. Juba praegu saab aimu saali suurusest ja kaldpinna nurgast – see tuleb selline, et kellegi pea filmielamust rikkuma enam ei ulatu, kui just mõnda eriti ekstravagantset kübarat või parukat ei kanta.

„Ruumi siin palju pole, aga ära oli vaja mahutada 150kohaline kinosaal ja teatri proovisaal,“ rääkis hoone arhitekt Raul Vaiksoo juba nurgakivi paigaldamise aegu. Nüüd, neli kuud hiljem võis ta juba rahulikult traditsioonilist sarikapeo suppi süüa – ehitaja on usin olnud (kuigi vahepealne külm lõi betoneerimisgraafiku pisut sassi) ja pole ühtki nähtavat põhjust, miks hoone tähtajaks valmima ei peaks.

Peatöövõtjad on hoone ehitusel kohaliku taustaga ehitusfirmad Restor ja Revin Grupp.