Ungarlased tõid Rakvere Galeriisse „Märkmeid puukuurist“

näituse avamine

Rakvere Galeriis avati 7. jaanuaril kolme noore ungarlase näitus „Märkmeid puukuurist“. Aniko Herberti, Zsófia Sztranyáki ja Hanna Tillmanni looming on sündinud isiklikest kogemustest ning baseerub suuresti mälestustel Eestist.

Ülle Kask

Ungari Instituudi juhataja Tamás Orosz rääkis näituse avamisel, et ta viibib teist korda elus Rakveres. „Mul on väga hea meel, et sain teile selle näituse tuua. Ungari Instituudi soov on toetada noorte ungari kunstnike töid ja tegemisi. Meile meeldib, kui ungari kunstnikel tekib side Eestiga, et nad saaksid siinse maa kunstnikelt ja loodusest ideid oma loominguks,“ sõnas Orosz.

Instituudi juhataja jätkas, et Rakverre jõudnud näituse autorite seas on kujutav kunstnik, graafik ja illustraator. „Need kolm noort naisterahvast on Zsófia, Aniko ja Hanna. Vaatamata sellele, et nende tööd on galerii seintele segamini paigutatud, on näha, et kõigile kolmele meeldib töötada paberiga. Nende töödel ja ka tööde allkirjadel on näha palju loodust,“ märkis ta.

Orosz tõi esile Zsófia Sztranyáki, kes on käinud Eestis mitu suve järjest. Tema oli ka see, kes aitas teistel ungari kunstnikel jõuda Muhu saarele loomelaagrisse. Taies „Läänemere lained“ sümboliseerib noore naise tagasitulekut Eestisse.

Kunstnik Zsófia Sztranyáki on öelnud: „Reisi iseendasse alustasin hea mitu aastat tagasi, kui külastasin esimest korda Eestit. Teekonnaga kaasnes hiljem rida kohtumisi, elamusi ning meeleseisundeid, mis siiani minus jõuliselt kohal on. Üks armas Tallinna tuttav soovis mulle kord tulevikuks palju „lendutõuse, tagasitulekuid ja kohalejõudmisi“. Kätte on jõudnud aeg mälestused sellest laululindude riigist oma mälusoppidest välja tuua. Kingin need armastusega Eestile.“

Rakvere Galerii kuraator, klaasikunstnik Riho Hütt sedastas, et noorte ungarlaste kunst on suhteliselt tõsine. „Kui taiese pealkiri on „Hiroshima“, siis kajastab see sügavuti minevaid probleeme. Mulle meeldib, et noored võtavad tõsiselt seda, mis maailmas toimub, ega kujuta lihtsalt kuldkalakesi, lilli ja liblikaid,“ sõnas kuraator.

Hüti meelest võiks ungarlaste näitus olla ehk ka samm selles suunas, et kunagi saaksid Lääne-Virumaa kunstnikud Ungaris oma töid eksponeerida. „Miks mitte näiteks Rakvere sõpruslinnas Szolnokis, sest meie linna galerii on ka sõprusgalerii. Mitu korda oleme korraldanud Soome kunstnike näitusi. Kui saaks ka naaberriigi Läti kunstnikud meie linna tuua, oleks väga tore. Tähtis on, et meie inimesed oleksid ka mujale oodatud, sest kunst on rahvusvaheline keel läbi värvi ja kujundi,“ rõhutas klaasikunstnik.

Kolme kunstniku näitus avati esmakordselt 26. oktoobril Tallinnas, Ungari Instituudis. „Mul on väga hea meel, et selle näituse teine tutvustamine toimub just nimelt Rakveres, mis on Szolnoki sõpruslinn. Usun ja olen kindel, et ka edaspidi saame me siia tuua huvitavaid näitusi,“ oli ka Ungari Instituudi juhataja Tamás Orosz edasise koostöö osas lootusrikas.

Näitus „Märkmeid puukuurist“ jääb avatuks 24. jaanuarini.

 

Vasakult galerist Raivo Riim, Ungari Instituudi juhataja Tamás Orosz ning programmijuht Siiri Erm-Nairismägi näituse avamisel.

Foto: Ülle Kask