Tasuta raamatu laat rõõmustas lugemishuvilisi

laat Isa pojaga

 

Rakvere Spordikeskuses toimus läinud pühapäeval peale aastast pausi kauaoodatud Tasuta raamatu laat. Korraldajate sõnul on ka järgmine üritus alles kahe aasta pärast.

 

Ülle Kask

 

Lääne-Virumaa Keskraamatukogu arendusspetsialist Tiina Kriisa rääkis, et Tasuta raamatu laada korraldamine on töö- ja energiamahukas ettevõtmine. „Laat toimus seitse aastat järjest, aga siis jäi aastake vahele,” nentis ta. „Tundsime, et jõud raugeb, sest muid tegemisi on ka nii palju. Lisaks kogusime vahepeal uue laada korraldamiseks mõtteid.”

Samas rõõmustas arendusspetsialist, et vahele jäänud aasta ei kahandanud inimeste teadlikkust ega huvi raamatute vastu. „Inimesi on tulnud laadale väga palju, see on raamatukogutöötajale puhas rõõm.“

Küsimuse peale, kas padupunast nõukaaegset kirjandust ka laadale toodi, vastas Kriisa, et see on paratamatu, kuna tollal anti propagandistlikku kirjandust välja tohutu suurtes tiraažides ja inimestel on kodudes seda väga palju.

„Ega see vana veneaegne kõik mitteväärtuslik ole,” märkis arendusspetsialist. „Seal hulgas on palju klassikat. Peab ütlema, et sel aastal oli sisu kvaliteetsem ja toodi ka uuemat kraami. Tänavu oli vähem sellist kirjandust, millega midagi teha pole.“

Spordikeskuse ühes otsas oli punane telk, millel kiri: heategevusmüük. Sealt võis osta raamatuid hinnaga 50 sendist 3 euroni.

„Panime uuemat ja väärtkirjandust müüki nii raamatukogu varudest kui ka inimeste toodu hulgast,” selgitas Kriisa „Kuna on laste ja noorte kultuuriaasta, ostame selle raha eest raamatukogusse graafikalauad. Nende abil saab arvutijoonistusi teha, ennast arendada ja kätt harjutada. Kõikidel lastel paraku sellist võimalust kodudes pole.”

„Väikese tasu küsimine loob suurema võimaluse, et raamat jõuab otse huviliseni ja keegi teine ei teeni selle pealt kasumit,” lisas Kriisa, kes oli nördinud, et korraldajad on endiselt hädas nn antikvariaadikrattidega.

Mõned raamatukaupmehed sõidavad autoga ukse ette ja laadivad sõidukid kirjasõna täis. „Näod on samad ja nad käivad ikka hulgakesi,” toonitas naine.

„Tegutseme heategevuse nimel, et raamatuhuviline saaks laadalt võtta head lugemisvara ja komplekteerida omale väikese raamatukogu. Me tõesti ei taha, et keegi kasutab meie tööd ja entusiasmi selleks, et endale raha teenida. See on väike tõrvatilk meepotis.”

Üritusel oli kohal ka raamatulaada sponsor, riigikogu liige ja transpordiettevõtte AS Lajos omanik Einar Vallbaum. Raamatukogu peaspetsialist Lea Lehtmets kiitis Vallbaumi, kes on neid igal aastal kvaliteetsete töökinnastega toetanud, sest paljaste kätega ju suurt hulka raamatuid ei sorteeri. „Vallbaum toetab meid ka söögiga. Hoolitseb selle eest, et me ikka püsti püsiksime,“ sõnas Lehtmets.

Vallbaumil oli laada kohta ainult kiitvaid sõnu öelda. „Inimesed on kindlasti pikkadelt laudadelt väga palju häid raamatuid leidnud. Hea meel on tõdeda, et rahvast on nii palju ja huvi suur. See näitab, et üks aasta tulebki vahele jätta, siis huvi püsib,” arvas poliitik.

„Meil on Lääne-Virumaa Keskraamatukoguga kokkulepe, et kõik head raamatud, mis järgi jäävad, viin Lajosesse ja teen sinna raamatukogu. Meil ruumi on. Kui kliendid toovad autod hooldusesse või remonti, saavad nad oodates aega parajaks teha ja lugeda. Järgmine kord toon need uuesti Tasuta raamatu laadale.”

 

Raamatulaadal oli huvilisi igas vanuses. Foto: Ülle Kask

Riigikogu liige Einar Vallbaum heategevusmüügi telgis raamatukoguhoidjate Marge Saluste (paremal) ja Lea Lehtmetsaga. Foto: Ülle Kask