10 asendamatut tööriista kevadiseks aiakorrastuseks maakodus

Kevad on käes, mis tähendab ka seda, et aeg on ette võtta traditsiooniline kevadpuhastus. Maakodudes pead lisaks kõigele muule kandma hoolt ka kauni aia eest, mis vajab eraldi hoolt. Siit leiad 10 erinevat tööriista, mida peaks iga tulihingeline aednik omama.

Muruniiduk või murutraktor

Kui soovid enda aeda ilusamat muru kui naabril, pead panustada ka muruniidukisse. Tänapäeval on olemas mitmeid mudeleid – nii manuaalseid, akuga kui ka bensiinil töötavaid. Bensiinil töötavad masinad on võimsamad, mistõttu sobivad need suurtele aiamaadele, kuid sellegipoolest vajavad need palju hooldust ning ei ole just ka kõige keskkonnasõbralikumad. Samas sobivad väikestele aiamaadele hästi akuga kui ka elektrilised muruniidukid, kuid ühe puhul pead arvestama sageda laadimisega ning elektrilise mudeli puhul ka juhtmetega. Suurematele aiamaadele sobivad hästi ka murutraktorid, kuid ka nende puhul pead langetama sarnase valiku – kas akuga, elektriline või bensiiniga mudel. Kui aga eelistad veelgi nutikamaid lahendusi, võid valida oma aeda robotniiduki, mis teeb kogu töö Sinu eest.

Survepesur

Kvaliteetne survepesur on alati hea investeering, sest see peab vastu aastaid ning aitab hoida puhtust alati maksimaalsel tasemel. Näiteks on võimalik sellega hoolt kanda oma aia puhtuse eest, eemaldades sealt mustust ja sammalt, mis võib aia puitmaterjali isegi kahjustama hakata. Sama kehtib ka maja puit- ja tellisfassaadi puhul. Garaažiuste puhul tuleb samuti appi survepesur, mis aitab eemaldada ka kõige sügavama mustuse. Lisaks saad veel survepesurit kasutada väligrilli puhastamiseks, ämblikuvõrkude ja herilasepesade eemaldamiseks, kõnni- ja sissesõiduteede puhastamiseks, terrasside puhastamiseks, aiamööbli ja teiste aiatöömasinate puhtuse hoidmiseks. Survepesur sobib ideaalselt ka auto rehvide puhastamiseks – poleks arvanud, et autokaubad nii multifunktsionaalsed on, eks?

Murutrimmer

Ainult muruniidukist ei pruugi piisata, et saavutada ilus aia väljanägemine. Selleks võta appi murutrimmer – see aitab pääseda ligi ka kohtadesse, kuhu tavalise muruniidukiga ligi ei pruugi saada. Kindlasti võta appi ka hekitrimmer, mis aitab saavutada puhas ja ilus välimus ka põõsastel. Ka trimmereid on olemas manuaalseid, akuga kui ka bensiinil. Samamoodi kehtib ka siin sarnane loogika – bensiinimootoriga trimmerid on küll võimekamad, kuid jätavad õhku ebameeldiva lõhna, mis võivad ka mõjuda taimedele eelkõige negatiivselt. Elektriga ja akuga mudel on ilmselt mugavam, kuid taas pead arvestada sagedase laadimisega ning tüütute juhtmetega.

Puulõhkumismasin

Kui soovid suurendada aia ala ning Sul on kodus ka puuküte, tasub kindlasti võtta appi puulõhkumismasin. Kasuta puulõhkuja jõudu, mis lõhub puud kiiresti, täpselt ja ohutult. Erinevalt kirvest kasutab puulõhkumismasin puidu poolitamiseks suure kiiruse asemel hüdraulilise pumba tekitatud jõudu. Sina pead ainult paku masinasse panema, vajutama nuppu või tõmbama kangi ja masin teeb kogu ülejäänud töö Sinu eest ära.

Umbrohu eemaldaja

Igas aias on umbrohi asi, mida ükski aiapidaja ei salli. Õnneks on olemas mitmed tööriistad, mis võimaldavad seda kiirelt ja lihtsalt eemaldada. Selleks võid soetada väikesed manuaalsed tööriistad, mille abiga võimalik mugavalt umbrohi mullast välja tõmmata. Tänapäevased lahendused võimaldavad kasutada ka nutikat robotit, mis tõmbab ise umbrohu välja.

Aiahark

Kindlasti peab aedniku aiatööriistade hulgas olema üks korralik aiahark, mis aitab  mulla kaevamiseks ja kobestamiseks. Hargiga kaevamise eelis labida ees on see, et muld saab rohkem õhutatud ja vihmaussid vähem viga.

Labidas

Labidat on tarvis suuremateks mullatöödeks – puude ja põõsaste istutamiseks ehk aukude kaevamiseks ja uue peenra rajamiseks. Lisaks tuleb olenevalt kaevatavast pinnasest valida sobiv tera. Kõva-, kivise- ja savise pinnase jaoks sobib hästi teravaotsaline labidas, kuid kumeraotsalise tööriistaga on parem kaevata liivast ja pehmema muldkattega pinnast.

Reha

Reha abi on asendamatu muru külviks ettevalmistamisel ning pealmise mullakihi silumisel. Lisaks tuleb see appi nii kevadel kui ka sügisel peenema oksarisu koristamiseks. Kõblas ja kobesti on abiks peenarde mullakooriku purustamisel, kobestamisel ja  ka rohimisel.

Aiakäärid

Viimaseks on asendamatuks valikuks aiakäärid, mille valikul tuleb silmas pidada seda, et väikesed teradega oksakäärid on mõeldud peenemate okste ja noorte kasvude lõikamiseks, kuid jämedate, kuid kuivanud okste jaoks on olemas ka alasiga oksakäärid.

Aeraator ja mullafreesid

Suureks puu- ja köögivilja saagi ettevalmistamiseks tuleb ka muld ette valmistada. Selleks kasuta aeraatorite ja mullafreeside abi – need nutikad seadmed võimaldavad Sul tekitada kvaliteetsed peenrad ilma, et peaksid ise käed mustaks tegema. Olemas on nii manuaalseid kui ka elektrilisi seadmeid. Võrreldes traditsioonilise bensiinipõhise seadmega on neid kergem kasutada ning nii säästad ka loodust.

Kevadel tärkab loodus, mis tähendab omakorda seda, et aeg on hakata pöörama tähelepanu ka oma aia välimusele. Need 10 eelnevalt välja toodud aiatööriista muudab iga aedniku elu nii lihtsaks ja mugavaks. Õnneks leiad needsamad tööriistad väga soodsate hindadega Kaup24 veebipoest.