5 kuldset reeglit, mida iga laenuvõtja peaks teadma ja järgima

5 kuldset reeglit, mida iga laenuvõtja peaks teadma ja järgima - Financer Eesti

 

Laenamist peetakse tihti taunitavaks tegevuseks, kuna see näib olevat esimene samm võlaprobleemide suunas liikumiseks. Kahjuks aga võib elus ette tulla olukordi, kus raha laenamine on väljapääsmatu. Enne laenuotsuse tegemist tasuks mõelda järgnevatele nö kuldreeglitele, mis aitavad teha aruka ja kaalutletud laenuotsuse igas olukorras.

 1. Kas laenamine on tõesti hädavajalik?

Laenud tunduvad väga käepärased, eriti, kui rahahäda on tungiva olemusega ning probleem tuleks korda ajada kiiremas korras. Kiirustades kiputakse aga kaotama oma ratsionaalne mõtlemine ning seetõttu võidakse kiire lahenduse eesmärgil taotleda laenu, mis ei ole absoluutselt jõukohane.

Sellele lisaks võivad kiirustades ununeda muud väljapääsud, mis aitaksid samamoodi rahamure lahendada. Võib-olla on võimalik midagi ebavajalikku maha müüa? Võib-olla vedeleb kodus tehnikat, mida pole vaja? Mõtle esmalt alternatiivsetele võimalustele ning kui vähegi võimalik, väldi laenamist.

 2. Arvuta välja oma maksimaalne laenusumma

Laenusoovijad kipuvad oma laenuotsust õigustama kõikvõimalike ettekäänetega, nende hulgas kõige levinumalt kinnitatakse endale, et uue laenumakse tasumine on igati jõukohane. Kas see on aga ka tegelikult nii?

Igapäevast elu elades ei anna inimesed tihti endale aru selle osas, palju neil tegelikult raha alles jääb. Laenuotsust ei tohiks vastu võtta oletuste baasil – selle asemel tuleks enne taotluse tegemist välja arvutada, kui palju on sul reaalselt võimalik laenu tagasi maksta.

Selle jaoks arvuta kokku kõik oma olemasolevad kohustused – laenud, liisingud ja muud krediidikohustused. Liida sellele juurde uue laenu eeldatav kuumakse. Kui kõik see moodustab sinu sissetulekust enam kui 40%, ei tohiks sa kindlasti laenu võtta – sinu kohustused ei tohiks võtta igakuisest rahakotist rohkem kui 30-40%. Teisisõnu, kui sinu sissetulek on 1000 eurot kuus, siis ei tohiks sul olla laenukohustusi enama kui 400 euro ulatuses.

 3. Võrdle laene põhjalikult

Võrdlemine on tarkade laenuotsuste alustala. Financer.com Eesti portaal aitab selle ülesandega – portaalist leiab hulga erinevaid laenuvõrdluseid, nende hulgas kiirlaenude võrdlustabeli, krediitkaartide võrdluse, väikelaenude ja autolaenude võrdlused ning palju muud.

Taolised võrdlustabelid võimaldavad sul näha ühes kohas reastatult Eesti laenupakkumisi ning saad vaid paari hetkega ülevaate sellest, milliseid laene Eesti krediidiandjad pakuvad. Niiviisi hoiad kokku nii aega kui ka raha: sa ei pea kulutama oma aega selleks, et iga krediidiandja tingimusi läbi uurida, vaid saad paari hiireklõpsuga leida soodsaimad valikud, mida seejärel juba lähemalt uurida. Kui sul on mõttes laenu võtta, peaks esimene samm olema alati võrdlemine.

 4. Ära rahuldu esimese valikuga

Lisaks võrdlemisele tasub järgida vanasõna: esimene lammas läheb ikka aia taha. See ei tähenda, et esimene pakkumine on ilmtingimata halb, kuid oma laenuotsust ei tohiks kunagi vastu võtta pimesi ilma, et oleksid eales saanud pakkumisi teistelt krediidiandjatelt.

Kui soovid võtta laenu, küsi personaalset pakkumist vähemalt 2-3 krediidiandjalt, et näha pakkumiste erinevusi ning leida soodsaim variant. Teinekord võid niiviisi avastada, et esimene pakkumine ei olnudki kõige parem.

 5. Loe lepingut põhjalikult

Lepingute lugemine pole eriti lõbus, aga kui sa tahad veenduda, et võetav laen on aus, õiglane ning seadusepärane, on äärmiselt oluline lugeda laenuleping läbi põhjalikult ning mitu korda. Kui vaja, võid kontrollida huvipakkuvaid punkte üle ka Võlaõigusseadusest, et enda jaoks kinnitada lepingu legitiimsus.

Kui lepingu tekst tundub liialt keerukas või ähmane või miski muu lepingus tekitab küsimusi, ära karda küsida nõu ja selgitusi krediidiandjalt või kas või mõnelt erapooletult isikult. Võta pigem rohkem aega lepinguga tutvumiseks – ainult nii saad olla sajaprotsendiliselt kindel selles, millega sa nõustud ning milleks leping sind kohustab.

Hoolikus, kaalutletud tegevus ja võrdlemine – need kolm põhimõtet peaksid saatma iga laenuotsust.