Põllumaa müümine – palju su maa tegelikult väärt on?
|
Põllumaa ei ole lihtsalt maatükk – see on potentsiaal olla väärtuslikule maalapile hea peremees. See on võimalus kasvatada, arendada, investeerida ja pärandada. Samas võib kätte jõuda hetk, mil eluolud, peresuhted või ärilised kaalutlused suunavad otsima vastust: kas müüa või mitte? Kui vastus on „jah, võiks“, siis on järgmine küsimus – millal ja kuidas?
Põllumaa müümine on otsus, mis tuleb teha teadlikult ja läbimõeldult. Alustada võiks sellest, kas põllumaad saab üldse nüüd ja kohe müüa. Enne igasugust turule minekut tuleb veenduda, et maatükil on selge ja korras õiguslik seis ehk et, kas kinnistu on kantud kinnistusraamatusse korrektselt. Müügi korral peavad kõik kaasomanikud sellega nõustuma, sest muidu jääb tehing katki või pikeneb, sest maatükki on vaja hakata osanike vahel eelnevalt jagama. Lisaks tuleb eelnevalt selgeks teha, kas maatüki piirid ja suurus vastavad tegelikkusele – vajadusel tuleb tellida geodeetiline mõõdistus.
Kui kinnistul on seatud servituute, hüpoteeke või muid piiranguid (nt PRIA kohustused), tuleb need kõik välja selgitada ja võimalusel lahendada.
Kui palju maa tegelikult väärt on?
Üks sagedasemaid küsimusi on: „Mis mu maa maksab?“, kuid sellele ei saa vastata enne, kui on hinnatud mitmeid tegureid. Maa hind sõltub asukohast, ligipääsetavusest, suurusest ja kujust. Põllumaast rääkides, siis suured tükid on ostjatele alati atraktiivsemad kui killustunud ja kitsad ribad. Samuti huvitab uut ostjat mullastiku kvaliteet. Nad tahavad saada vastust küsimusele, kas seal on hea põllumaa või pigem niiduala. Ehk neid huvitab, kas tegemist on aktiivses kasutuses oleva põllumaaga või seisva maa-alaga. Mõlemale jagub ostjaid.
Et oma maale õiglane eelhinnang saada võiks kasutada selleks professionaalset maa hindajat või küsida nõu Timber.ee spetsialistidelt, kes mitmete andmebaaside abil oskavad määrata õiglase alghinna maalapile, kuid parima hinna saab alati maa oksjonilt, kus ühte kohta on koondunud palju ostjaid, kes omavahel konkureerides hinna paika panevad.
PRIA ja toetused – võimalus või takistus?
Kui oled saanud maale PRIA pindalatoetusi, tuleb kindlasti kontrollida, kas kehtivad veel mingid kohustused (nt hooldamiskohustus, rohumaade säilitamine, mahemaa staatus). Kohustuste rikkumisel võib PRIA nõuda toetuste tagasimaksmist – ka uuelt omanikult.
Kui maa on renditud välja koos toetusõigustega, tuleb mõista, milline osa väärtusest peitub just rendilepingutes – ja kas ostja soovib neid jätkata või lõpetada.
Arvesta maksuaspektidega
Põllumaa müümisel võib tekkida tulumaksukohustus. Näiteks, kui maa on saadud pärandina või kingituseks ja müüakse maha suurema hinnaga, kui oli tema algne väärtus, tuleb tulumaks tasuda hinnavahelt. Et vältida üllatusi, tasub alati nõu pidada maksunõustajaga või uurida Maksu- ja Tolliameti spetsialistilt.
Millal on parim aeg müüa?
Turul kehtib lihtne loogika – pakkumise ja nõudluse tasakaal määrab hinna. Viimastel aastatel on põllumaa hinnad tõusnud. Sobiv aeg müügiks on siis, kui turul on aktiivsus kõrge (nt enne kevadet ehk enne põllutööde algust) ja kindlasti sügisel. Kuid müüa saab põllumaad igal ajal, lihtsalt hind ei pruugi valesti ajastatud müügi korral olla ootuspärane. Seejuures tasubki vältida nn vahendajate kiireid pakkumisi, eriti kui need tulevad ilma maa tegeliku väärtuse hindamiseta.
Oled ikka valmis loobuma?
Põllumaa on sageli olnud peres põlvest põlve. Seetõttu tuleks enne müüki vastata küsimustele:
- miks ma müün;
- milleks on plaan kasutada müügitulu;
- küsi iseendalt, kas oled valmis selleks, et maa, millel möödus su lapsepõlv või kasvas su kartul, hakkab teenima uut peremeest?
Kui müük on teadlik ja põhjendatud otsus, võib see olla samm edasi, mitte tagasi. Põllumaa müük võib päästa sind kohustuste- ja laenuorjusest.
Kui tekkis küsimusi, võta kindlasti ühendust Timber.ee spetsialistidega. Helista meile 6665050 või kirjuta info@timber.ee