Ametikool sai kutsemeistrivõistlustel viis poodiumikohta

41901813221_321c32d40c_o

3.-4. mail toimus oskuste festival „Noor Meister“, kus Rakvere Ametikooli õpilased noppisid ühe kuldse, kolm hõbedast ja ühe pronksist medali.

Kokku võttis 32 võistlusalal mõõtu üle 300 kutseõppuri. Rakvere Ametikoolist osales 19 noort meistrit 13 erialal.

Erko Sten Hürges võitis Harle Hiiemäe juhendamisel parima IT-spetsialisti tiitli. Erko Sten ei osanud sellist edu oodata. „Ma ei arvanud, et saan esikoha, püüdsin pigem mitte viimaseks jääda,“ sõnas ta.

Erko Sten rääkis, et võistluse toimumise nädalal oli ta koolist vabastatud ning õpetaja tegi noormehele kodusest arvutist ligipääsu kooli omasse, et mugavam treenida oleks. „Umbes kaks päeva enne võistlust saadeti ka võistlusülesanne – sai natuke harjutada,“ selgitas esikohaomanik, lisades, et lühidalt öeldes oli tegu ettevõttele infrastruktuuri väljatöötamisega.

Juba põhikooliajast IT-huviline olnud ja arvuteid parandanud Erko Sten usub, et „Noorel Meistril“ osalemise kogemus võib tulla kasuks nii edasistel õpingutel kui töö leidmisel.

Viimast kinnitas ka kutsemeistrivõistlusel teise koha pälvinud plaatija Sten Puki juhendaja Hanno Jõe, kes rääkis, et „Noorel Meistril“ esikolmikusse jõudnul on vastaval erialal pärast kutsekooli lõpetamist automaatselt kutse käes – kutseeksamit ei pea enam eraldi sooritama. „Õpilase jaoks on see võib-olla kõige tähtsam võistlus üldse – see näitab nii õpilase kui kooli taset,“ lisas Jõe.

Sten Pukk läks kutsemeistrivõistlustele huvitaval kombel nõnda, et ei olnud koolis veel jõudnudki plaatimise tundideni, mida alles kolmandal kursusel läbitakse. Esimesel kursusel kivi- ja betoonkonstruktsioonide ehitust õppiv 16aastane Sten jäi aga Hanno Jõele silma, olgugi, et noormees polnud isegi ühelgi tema praktikal veel osalenud.

„See ongi võib-olla üks tähtsamaid asju – tabada inimest, kes on võimeline seal võistlustel osalema. Kui sa leiad sellise inimese, siis ülejäänud asjad on harjutamise küsimus. Selliseid õpilasi ei ole aga sugugi lihtne leida,“ märkis juhendaja.

„Minu jaoks oli ka üllatav, et Hanno mind kutsus,“ tõdes Sten. „Esialgu tundus päris keeruline, aga tegin mõned korrad läbi ja sain lõiked selgeks, siis ei olnudki kõige raskem,“ lisas ta.

Võistlusülesandeks oli plaatida pind, millel oli kujutatud suitsupääsuke ja mis sisaldas 3D elemente. „Valmistusin kolm nädalat. Alguses oli pilt teada, aga kindlaid mõõtusid mitte. Need pidi sinna juurde ise nuputama,“ kirjeldas noormees.

Nii, nagu kulla toonud IT-spetsialisti puhul, on ka Sten Pukk juba varasemast sarnasel alal n-ö näppupidi sees olnud – pottsepast isa kõrvalt vajalikud tööriistad ammu tuttavad. Osalemiskogemuse kohta tõigi Sten esile, et see andis talle julgust teha ja proovida erinevaid asju, mitte ühe tööliigi juurde n-ö kinni jääda. Juhendaja Hanno Jõe lisas seejuures, et ehitussektoris annab ettevõtjale ka tugeva eelise, kui ta suudab erinevaid teenuseid pakkuda – näiteks pottsepp, kes oskab ka plaatida.

Rakvere Ametikoolist jõudis Rein Rästase juhendamisel esikolmikusse ka David Skrjabin, kelle ülesandeks oli etteantud joonise järgi müüritise ladumine. Lisaks jõudsid poodiumile lausa kaks turismikorralduse alal võistelnud õpilast – Ragne Raudsepp pälvis kolmanda ja Regiina Vanamb teise koha, neidusid juhendas Ülle Roodvee.

„Turismikorraldaja võistlus toimus Noore Meistri raames esmakordselt ja kukkus välja üsna huvitavalt. Nimelt ei osalenud ühtegi õpilast, kes õpiks turismikorralduse õppekaval. Meie kooli esindasid näiteks majutusteeninduse eriala õpilased,“ rääkis juhendaja. „Probleem on selles, et konkursil on üldiselt vanusepiir 26 eluaastat, turismikorralduse õppekava on aga keskkoolijärgne ja enamus õppijaid vanemad kui 26,“ selgitas Roodvee.

Turismikorraldamise võistlus koosnes kolmest osast. Neist esimene, sihtkohta tutvustav video, tehti kodutööna. Teine ülesanne oli juhendaja sõnul küllaltki raske – viie minuti jooksul tuli inglise keeles tutvustada Eestit etteantud sihtrühmale. „Võimalikud teemad olid ette teada, kuid võistlusel tuli võtta pimesi endale teema ja kohe tutvustama hakata ilma ettevalmistusajata. Nii mõnelgi võistlejal ütles närv üles ja jutt sai kähku otsa,“ nentis Roodvee. Kolmanda ülesandena tuli koostada reisipakett vastavalt kliendi päringule, mis oli juhendaja sõnul kõige aeganõudvam töö.

Roodvee kiitis tüdrukuid, kes saavutasid niivõrd hea tulemuse hoolimata vähesest ettevalmistusajast seoses käimas oleva praktikaga. „Aga kui on koolitunnis kenasti kuulatud, mõistetud ja kaasa mõeldud, siis polegi eriti vaja lisatööd teha,“ lisas juhendaja lõpetuseks.

Parimaks IT-spetsialistiks sai Rakvere Ametikooli õpilane Erko Sten Hürges.

Foto: Rakvere Ametikool

ametikool 3

Plaatija erialal teise koha pälvinud Sten Pukk kutsemeistrivõistluste eel valmistatud proovitööga, mis Rakvere Ametikooli seina kaunistab.

Foto: Liisi Kanna