Antsla kauplus võeti väga soojalt vastu

Lindilõikamise tseremoonia ajaks Antsla kaupluse ette kogunenud rahvahulk rääkis enda eest. Foto: Priit Karton

Kuu aega tagasi alustas Antslas tööd Grossi Toidukaupade kauplus, mille avapäev üllatas äärmiselt suure ostlejate hulgaga.

Silja Part, Liisi Kanna

„Ma ei mäletagi, kas meil on kuskil nii palju rahvast kohal olnud, kui Antslas. Äärmiselt soojalt võeti vastu,“ avaldas AS OG Elektra nõukogu liige Georg Gross heameelt.

Avamisel olid kõik kaupluse neli kassat pidavalt töös. Georg Gross nentis, et esimese päeva pikad järjekorrad kindlasti pahandavad, kuid tegu pole tavapärase olukorraga ning kassade arvu otsustamisel tuleb siiski lähtuda edasisest vajadusest. „Kes soovivad kohe esimesel päeval avapakkumistega tutvuma ja uudistama tulla, peavad paraku selle ära kannatama,“ tõdes ta. Foto: Priit Karton

„Esimene kuu on olnud täiesti ootuspärane, isegi natuke positiivselt üllatanud, et ikkagi kohe on hästi vastu võetud. Aga eeldame, et käive siiski veel tõuseb,“ rääkis Gross, lisades, et praegu paikneb Antsla müüginumbritelt jaeketi kaupluste hulgas 30. – 40. kohal.

Ta nentis, et mõistagi ei näita esimene päev ega ka esimesed nädalad veel seda, kuidas kauplusel tegelikult minema hakkab, sest inimesed tulevad ikka uudistama: „Aga õieti näeme me seda, kuidas pood käima on läinud, alles aasta pärast. Isegi kaks aastat on see aeg, kus inimesed n-ö sisse harjuvad. Neil on kujunenud oma tooted, oma riiulivahed – lähevad kinnisilmi sinna, kus on harjunud käima. Ega asi ei käi nii lihtsalt, et avad uksed ja ongi tehtud. See on pidev töö – hinnad peavad olema vaatluses ja kvaliteet paigas. Kõige sellega tuleb igapäevaselt jooksvalt tegeleda ja siis hakkab vaikselt kliente kogunema.“

Konkurents toob hinnad alla

Antslas tegutseb pikka aega Coopi kauplus ning Georg Gross nentis, et konkurentsi lisandumine on klientide vaates igati positiivne. „Tarbija kindlasti võidab sellest, kui tuleb teine jaekett kõrvale. Konkurentsis lähevad automaatselt hinnad alla. Seda peab ettevõtte siseselt vaatama, kuidas kannatab, aga hinda tõstes kindlasti ellu ei jää ja niimoodi kasumit ei teeni. Pead kliendile pakkuma sellist hinda, et ta tuleks poodi, samas peab vaatama, kuidas ots-otsaga ise selles olukorras välja tulla, kuna oleme ju ikkagi äriline ettevõte,“ sedastas Gross.

Antsla kaupluse hoone on 1300 ruutmeetri suurune, sellest 900 ruutmeetrit moodustab müügisaal. „Praegu me enam väga väikseid poode üldse ei tee. Oleme aru saanud, et isegi kui koht on väike, aga seal tegutseb juba teine kett, siis on väikese poe avamine läbikukkumine. Pead suutma pakkuda võimalikult laia sortimenti,“ selgitas ettevõtja.

Nii nagu Grossi Toidukaupadele omane, on ka uues kaupluses suur rõhk eestimaisel sealihal ja omatoodangul, millega teistest jaekettidest erinetakse. Grossi sõnul on nii Antslas, kui mõni aeg tagasi avatud Kilingi-Nõmme kaupluses näha ka inimeste suurt huvi nende omatoodangu vastu, mille osakaal ületab neis kauplustes keti keskmist.

Suurt rõhku pannakse eestimaisele sealihale ja omatoodangule, millega teistest jaekettidest erinetakse. Foto: Kertu Olu

Georg Gross tõi positiivse aspektina välja, et just maapiirkondades ja väiksemates kohtades on inimeste ostukorv suur, mis näitab, et kogu kaup soetatakse ühest poest. „Näiteks Narvas või Tallinnas näeme tihti, et käiakse kõik ketid läbi ja ostetakse sooduskampaaniate tooteid. Soodustooted on aga tihtipeale need, mis müüakse praktiliselt ilma juurdehindluseta ja vaat et isegi peale ei maksta, et klient poodi tuua. Maapiirkondades on aga kohe näha, et inimene tuleb ostab kogu ostukorvi ühest kohast,“ arutles Gross.

Uusi kauplusi lisandub veel

Ehitusliku poole pealt sai Antsla kauplus Grossi Toidukaupade jaeketi rajatavatele hoonetele omase kauni arhitektuuri. Nagu teistegi viimatiste uute kaupluste puhul, paigaldati kauplusehoonele ka päikesepaneelid.

Antsla kauplus on Grossi Toidukaupade jaeketi rajatavatele hoonetele omase kauni arhitektuuriga. Foto: Priit Karton

„Umbes poolteist-kaks aastat on nende tasuvusaeg. Siin pole üldse teist juttu, iga uue objekti puhul lähevad paneelid peale. Seda enam praeguses ettearvamatus situatsioonis – me võime küll mõni päeva elektrit tasuta saada, aga järgmine hetk võib see olla kulla hinnaga,“ arutles ettevõtja.

Samuti on uutes kauplustes kasutusel nutikassad. „Siin peame omale natuke tuhka pähe raputama, meil on see teistega võrreldes maha jäänud. Süsteem sai meil sellisel hetkel valmis, et Kilingi-Nõmme oli esimene, kuhu nutikassad paigaldati. Praegu on nutikassade töös ilmnenud mõned probleemid, aga kõik pingutavad selle nimel, et need väiksed vead saaks võimalikult kiiresti likvideeritud,“ toonitas Gross.

Rääkides aga uutest kauplustest, siis laienemise plaane on OG Elektral laual mitmeid. „Sellel aastal on lootust veel kaks kauplust kindlalt avada. Järgmisena peaks tööd alustama kauplus Roelas, suure tõenäosusega jääb see oktoobri algusesse. Ning teine pood, mille veel kindlasti see aasta avame, on Mustlas – ilmselt novembri lõpus või detsembri alguses. Detsembris lootsime avada ka Kiisa kaupluse, kuid see lükkub paraku pigem uude aastasse,“ lausus Georg Gross.

Järgmise aasta arengutest tõi ta välja, et loodetakse liikuda edasi Sõmeru risti arendusega, mis praegu veel paberimajanduse taga ootab. „Ehk jõuame ühel hetkel nii kaugele, et saame ehitusloa,“ avaldas Gross lootust. Veel on plaanis avada kauplused Abja-Paluojas, Karksi-Nuias, Arukülas, Tõrvandis ja Lihulas. Millises järjekorras täpsemalt ning kui paljud neist järgmise aasta sisse mahuvad, oleneb suuresti sellest, kui kiiresti paberimajandus aetud saab.