Kaasav eelarve toob Tamsallu seikluspargi

Tapa valla elanikud andsid kaasava eelarve hääletusel enim hääli ideele rajada Tamsallu madalseikluspark, milleks saab kulutada 20 000 eurot. Hääletusel osales rekordarv inimesi.

Tõnu Lilleorg

Eelmisel nädalal lõppenud hääletusel taotlesid vallaelanike poolehoidu seitse ideed, mille kõikide ühisosaks on elukeskkonna parandamine. Valikus olid seikluslikud turnimisatraktsioonid Tapal ja Tamsalus, järveäärsete puhkealade uuendamine Jänedal ja Porkunis, noortepärane bussiootekoda Lehtses ning välijõusaal ja mänguväljak Moel.

Hääletuse võitis idee rajada Tamsalu spordikeskuse kõrvale lastele mõeldud madalseikluspark. Idee üks eestvedaja Maris Uudeküll ütles, et sama seikluspargi idee oli hääletusel ka mullu. Siis ettepanek edu ei saavutanud, sest inimesed ehk ei kujutanud Uudekülli sõnul väga hästi ette, mis rajatis see selline on.

Alates mullu sügisest juhendab Uudeküll koos Maarja Hundiga Tamsalu lasteaias Krõll laste loovusringi, kus tegevusi viiakse läbi ka õues. Sealt tekkis mõte seikluspargi idee uuesti hääletusele esitada ja teha toetuse saamiseks aktiivset kampaaniat. Facebookis postitati fotosid ja videoid lähiümbruse seiklusradadest, näiteks Kadrina omast. Selles naabervalla madalseikluspargis on Uudeküll ja Hunt oma lastega korduvalt lustimas käinud.

Uudekülli sõnul sobib madalseikluspark hästi lastele aktiivseks ja mänguliseks ajaveetmiseks, kus saab arendada osavust, jõudu ja tasakaalu. Kes madalseiklusradu külastanud, teab, et sealseks peamiseks atraktsiooniks on kerge kaldega trossil liikuv iste, millel saab laheda sõidu teha. Uudekülli sõnul on selline laskumistross kindlasti kavas rajada. „Tahaks loota, et suvel saab seikluspark valmis, see oleks meile suur lisaväärtus,“ ütles Uudeküll, kes saaks loovusringi lastega siis rajatist kohe kasutama hakata.

„Seikluspargi valmimine suvel on tõenäoline,“ ütles kaasava eelarve hääletust koordineerinud Tapa valla ettevõtlusspetsialist Marko Teiva. Tema sõnul korraldab vald lähinädalatel hanke pargi ehitaja leidmiseks ja atraktsioonide ülespanek kestab heade ilmadega mitte rohkem kui kolm-neli päeva.

„Kaasava eelarve eesmärk on julgustada inimesi oma ideega välja tulema ja kui idee on hea sulle, naabrile ja teistelegi, siis see tehaksegi ära,“ ütles Teiva. Tema sõnul on Tapa vallas saanud traditsiooniks realiseerida lisaks võitnud ideele ka vähem hääli saanud ettepanekud. Ses plaanis oli eriti viljakas möödunud aasta, kus teoks sai lausa neli enim hääli kogunud ideed. Selleks kasutas vald riigilt saadud investeerimistoetust, mis oli mõeldud Covid-19 mõjude leevendamiseks.

Teiva loodab, et ka tänavu leiab vald võimaluse ellu viia lisaks Tamsalu seikluspargile ka teiseks ja kolmandaks tulnud ideed, milleks on vastavalt tasakaalurada Tapal ja Porkuni järve puhkeala arendus. Abivallavanem Andrus Freienthal ütles, et seda, mitu ideed tänavu teostatakse ja millistest vahenditest, otsustab vallavanem koos volikogu poliitikutega.

Kaasava eelarve hääletus toimus Tapa vallas viiendat korda ja juubelile vääriliselt osales rekordarv inimesi – tervelt 956, mida on ligi kaks korda rohkem kui mullu.

Siia, võrkpalliplatsi kõrvale ja puude vahele tuleb madalseikluspark. Sellises pargis asuvad turnimisrajad maapinna lähedal, mis tagab kasutajatele suurema ohutuse. Foto: Maris Uudeküll