Eesti Liiklusseaduse nõuded väikelapse turvavarustusele autos reisides

Kõik autos viibijad, sealhulgas juht ning kõik esi- ja tagaistmel istuvad inimesed, peavad kinnitama turvavööd. See reegel kehtib ka taksojuhtidele ja reisijatele. Kui bussis on turvavööd, siis peavad kõik ka need kinnitama.

Kui peresse on sündinud väike beebi, siis ka tema tuleb autos turvaliselt koos turvavarustusega kinnitada. Milliseid turvavahendeid tänapäeval kasutada saab.. Kuidas lapseistet õigesti paigaldada? Isofix istme õigest paigaldusest on blogis autodoc.ee täpsemalt kirjas. Seega loe kindlasti lisainfot nimetatud blogist. Kuid Eestis kehtivatest liiklusseaduse nõuetest anname lühiülevaate just turvaistmete teemal väikelaste osas.

Kinnita laps turvaliselt autosõidu ajaks

Alla kolmeaastased lapsed peavad autos või veoautos sõites alati olema turvavööga kinnitatud. Kui laps on kolme aastane või vanem ja piisavalt pikk, võib ta istuda auto või veoauto esiistmel ilma turvavööta. Kui laps on liiga väike, et autosse turvavöö abil kinnitada, peab ta kasutama spetsiaalset turvaseadet, mis on tema suurusele vastav ja turvavöö firma poolt heaks kiidetud. Last süles hoides autot juhtida ei saa, kuid bussis võib täiskasvanu turvavöö kinni olemise ajal beebit süles hoida. Kui aga täiskasvanul pole turvavööd kinnitatud, võib ta süles hoida vaid alla seitsme aastast last. Kui auto keskmisele istmele spetsiaalset turvaseadet panna ei saa, sest seal on juba kaks muud turvaseadet, saab täiskasvanu turvavöö vöörihma abil hoida sellel istmel turvaliselt vähemalt kolmeaastast last.

Näide lapseistme omadustest – autodoc.ee

Kui olete taksos ja laps on alla 3-aastane, ei pea sa lapse turvalisuse tagamiseks kasutama spetsiaalset istet. Taksoga reisides võib laps täiskasvanu sülle istuda seni, kuni täiskasvanu on kinnitanud turvavööga ja süles on ainult üks laps. Kui aga laps on vanem kui 3-aastane, peab takso tagaistmel kasutama spetsiaalset turvavöö patja. Sõltuvalt lapse pikkusest peab võib-olla kasutama ka täiskasvanu turvavööd või lihtsalt vöörihma.

Lapse suurus ja kaal on olulised turvaistmeid valides

Kui laps on liiga lühike, et auto turvavöö talle korralikult kinnitada saaks, peab ta kasutama spetsiaalset turvaseadet, mis vastab tema suurusele ja kaalule. Nendel turvaseadmetel on erinevad reeglid olenevalt lapse vanusest ja neid nimetatakse turvahällideks, turvatoolideks või lihtsalt istmeteks. Turvalisem tähendab asju, mis hoiavad meid turvaliselt. Turvaseadmed on valmistatud erinevas vanuses laste jaoks ja need töötavad kõige paremini just konkreetse vanuserühma jaoks.

Kui lähed liiga vara üle suuremale turvaseadmele, ei kaitse see last autoõnnetuses nii hästi kui tema  vanusele parim turvaseade seda teeb. Turvahäll peab alati olema seljaga sõidusuunas, kui see on autos. Kui auto esiosa turvapadi on sisse lülitatud ja toimub avarii, võib see lapsele viga teha, kui ta istub esiistmele paigutatud turvaistmel. Seega väldi kindlasti turvahälli paigutamist esiistmele.

Sinu beebile meeldivad lühikesed autosõidud ja pikemate reiside puhul sõidupausid

Kui sõidad vastsündinud lapsega, on parem teha lühikesi sõite. Beebil ei ole hea istuda turvatoolis kauem kui kaks tundi korraga, sest see võib kaelale ja seljale haiget teha. Pikaajaline turva istmel istumine võib samuti raskendada nende hingamist. Kui lähete pikemale reisile, peaksite planeerima pause, et laps saaks turvatoolist välja tulla ja end sirutada. Turvahäll on mõeldud ainult autoga sõitmiseks, see ei ole voodi. Kui te autos ei ole, on parem kasutada turvatooli asemel jalutuskäru. Ainult eriolukordades peaksite kasutama turvatooli ja jalutuskäru kombinatsiooni. Beebi autos spetsiaalselt istmelt tavalisele turvatoolile kolides ei pea kiirustama. Tavaliselt võivad imikud viibida spetsiaalsel istmel kuni umbes 15-kuuseks saamiseni. Kui nende jalad hakkavad üle istme serva rippuma, pole see probleem. Nad saavad lihtsalt oma jalad vastu istme seljatuge toetada ja olla siiski ohutult autos. Kui aga nende pea hakkab üle eriistme ülaosa välja paistma, tähendab see, et nad vajavad turvalisuse tagamiseks suuremat istet.