Elina Reinold mängib rünnaku alla sattunud klassijuhatajat

etendus

Järgmisel teisipäeval näeb Rakvere Teatri suures saalis koolielu teemalist VAT Teatri külalisetendust „Müller peab lahkuma!“, mille on kirjutanud saksa näitekirjanik Lutz Hübner.

Tõnu Lilleorg

Laval rullub lahti lapsevanemate koosolek, kus püütakse klassijuhataja Müller ametist lahti kangutada, sest vanemate arvates on ta vastutav laste kehvade hinnete ja muude koolimurede pärast. Lisaks intriigipunumisele toimub koosolekul tormakas kakelung kahe pereisa vahel ning omi salajasi suhteid selgitavad kaks armukest. Lapsevanemaid mängivad Liisa Pulk, Maria Avdjuško, Ago Soots, Meelis Põdersoo ja Tanel Saar.

Elina, millest tükk räägib?

Lapsevanemate ja õpetaja vahelisest konfliktist. Ma ütleks, et lavastus kõnetab Eesti inimesi, sest näitab, milliseid pingeid tekitab olukord, kus neljanda klassi õpilaste hinnete järgi otsustatakse, milliseks kujuneb laste edasine koolitee. Lapsevanemad leiavad end tõesti väga keerulisest olukorrast, selge see.

Lavastuses jagatakse Saksamaa haridussüsteemis neljanda klassi õpilased kaheks, kui valitakse välja need, kes jätkavad õppimist väljavaatega jõuda kõrgkooli.

Jaa, see on päris karm, seal otsustakse praktiliselt ära, kas sul on kunagi lootust kõrgkooli minna. Valikuid on kaks ja ühe puhul kõrgkooli pärast minna ei saa, sellisest olukorrast räägibki meie etendus. Ilmselt siiski toimub ümbermõtlemisi haridussüsteemi osas kõikjal ja vast ka Saksamaal. Ka Eestis on erinevatesse gümnaasiumitesse pääsemiseks katsed, põhikoolis õpitu pannakse proovile ning põhikooli lõpp võib olla pingeline aeg.

Ma ütleks, et teie tegelane Sabine Müller on sitke ja tasakaalukas ning teeb oma tööd südamega.

Lisan, et ta on ka üsna võimukas. Ta võib jätta tasakaaluka mulje, kuid samas on ta eelkõige n-ö valitseja positsioonil. Mis pole ilmtingimata alati paha, sest pedagoogina on ta tugev.

Kui vanemad alustavad temavastast intriigi, siis ta tunneb selle ära ja asub vasturünnakule?

Jah.

Paljud lugejad teavad teid Freya Narviku rolli kaudu „Kättemaksukontoris“. Kas Sabine ja Freya vahel on sarnasusi?

Kuigi nad tegelevad väga erinevate valdkondadega, ühendab neid teatav sirgjoonelisus ja otsekohesus. Erinevaid jooni on neis siiski rohkem.

Lavastust reklaamitakse lausega: „Lapsesuu ei valeta, aga vanema oma?” Kuidas seda mõista?

Eks lapsed ju ka vahel valetavad, samuti õpetajad. Ongi vaja aru saada, mis õige on.

Kas lapsevanemad tahavad vastutuse kehvade hinnete eest koolile lükata?

Asi on inimlikum, kõik lapsevanemad tahavad, et nende last märgataks, nende lapsele vaadataks silma, et nende lapse arenguks oleks koolis võimalikult hea pinnas. Lapsevanemates kõneleb soov saada oma järeltulijale parimat. Kuna lapsed on erinevad, tuleb aru saada, keda kuidas on vaja õhutada, et nad hästi õpiksid. Kuid vanematel tekivad kahtlused, et nende last pole märgatud ja õpetaja on hinnete andmisel ebaõiglane. Tegelikult tahavad kõik head, kuid ometi tekib konflikt, omavahel minnakse raginal kokku. Lahendused tulevad jupphaaval.

Ja viimaks, kas teil on ehk Rakvere kandiga isiklikumat suhet?

Minu maakoht on Väike-Maarja lähedal. Ema on käinud Rakvere keskkoolis, pärit on ta Kadrinast ja isa Väike-Maarjast. Nii et Rakvere ja Lääne-Virumaa on mulle üsna teada koht.

Lavastuse nimiosas mängib Elina Reinold. Foto: Siim Vahur